Představte si, že už nikdy nebudete muset kroužit v centru města nebo kolem vašeho bloku a hledat místo na parkování. Nebo že se při venčení nebudete muset obávat zaběhnutí vašeho čtyřnohého mazlíka, protože díky chytrému obojku budete moci přes mobil sledovat jeho pohyb.
To je jen malá část ledovce zvaného internet věcí, který začíná pohlcovat už i Česko. K tomu je ale nejdříve potřeba vytvořit infrastrukturu, na čemž zde už devět měsíců pracuje firma SimpleCell.
„Vedle T-Mobilu, O2, Vodafonu a Ufonu jsme pátým mobilním operátorem v České republice,“ říká Pavel Sodomka, Managing Partner SimpleCellu. Firma zde pod licencí využívá komunikační technologii Sigfox, která je specializovanou bezdrátovou sítí pro internet věcí a jenž vznikla z původně záložního komunikačního kanálu pro bezpečnostní zařízení.
Úsporná síť
Z výše uvedeného je patrné, že přes síť SimpleCellu si svému známému nezavoláte. V praxi totiž jde o to, že vedle klasické mobilní sítě paralelně běží alternativní síť, přes kterou komunikují připojitelná zařízení. Ta ale nemají svou IP adresu, takže se vlastně jedná o síť pro internet věcí bez internetu. Běží v regulovaném pásmu 868 MHz a od těch klasických se zásadně liší.
„Neděláme přenosy objemných dat, přenášíme opravdu malé objemy, velikost jedné zprávy je zhruba desetina SMS. Navíc je přenášíme značně pomalu, až třikrát pomaleji než bylo faxové připojení,“ vysvětluje Sodomka. Nižší rychlost i nižší objemy dat ale mají své opodstatnění. Hlavní výhodou sítě je totiž její energetická nenáročnost.
Zařízení (senzory) připojené k síti totiž dokáží fungovat mnohonásobně delší dobu, než jsme zvyklí u klasických monitorovacích zařízení. „Třeba u vodoměrů může být doba funkčnosti baterie 12 let,“ říká Sodomka. Další výhodou je bezpečnost, jelikož technologie Sigfoxu minimalizuje možnost zarušení připojených věcí.
Síť SimpleCellu v současné době pokrývá signálem asi 85 procent území republiky, stejně tak i obyvatelstva. Do konce roku by to mělo být už 90 procent, dalších pět procentních bodů pak operátor přidá během první poloviny příštího roku.
Spolupráce s T-Mobile
SimpleCell svou síť buduje v partnerství s T-Mobilem, díky čemuž může pro rozmístění svých vysílačů využít jeho současné věže. Pavel Sodomka a jeho tým tak nemusí procházet novým kolečkem vyjednávání s majiteli nemovitostí. I když vzhledem k tomu, že vysílače SimpleCellu na přímou viditelnost dosáhnou až do 200 kilometrů, jich nebude potřeba mnoho.
„Po republice nemusíme mít 6000 základových stanic jako mají velcí operátoři, ale stačí nám jich jen 300,“ vypočítává Sodomka s tím, že SimpleCell díky lepšímu dosahu vysílačů zároveň „nabídne v porovnání s mobilními operátory kvalitnější pokrytí, zejména v horských oblastech.“ Tak například před odjezdem na horskou chatu si díky tomu budete moci pohodlně přes svůj mobil zapnout její vytápění.
Nový fenomén
SimpleCell ale do budoucna příliš nepočítá s tím, že by se obchodně zaměřoval na samotné domácnosti. „Naše technologie není všespásná. V oblasti internetu věcí se nehodí na všechno,“ říká Sodomka s tím, že není vhodná na ovládání věcí v reálném čase v domácnosti.
SimpleCell se tedy spíše orientuje na firmy (B2B segment). „Náš byznys model není postavený na tom, že bychom prodávali konkrétní řešení přímo zahrádkářům či celým obcím, prodáváme konektivitu hlavně systémovým integrátorům,“ vysvětluje Sodomka.
Ti ji následně využijí k připojení hardwaru a k provozu aplikací, které budou společnosti užitečné. Dnes chytrá zařízení běžící na technologii Sigfoxu vyvíjí v Česku asi 80 firem.
Nastupující fenomén internetu věcí zasáhne do všech oblastí našeho života, loni bylo na větě 15 miliard zařízení, v roce 2020 už to má být 200 miliard. Senzory vysílající signály budou všude kolem nás, nejen v našich domovech či v ulicích měst. Můžete jimi chránit například drahé duby před krádeží, naftové nádrže lokomotiv či stavebních bagrů před jejich vysátím, můžete je dokonce implementovat krávě do žaludku a mít tak přehled o fyziologických parametrech a snadno tak zjistit, kdy je březí.
„Sloužíme primárně pro sběr dat. Jsme smysly – tedy zrak, sluch a hmat – internetu,“ přirovnává Sodomka.
Čekání na boom
Podle něj je ale zatím rozmach internetu věcí teprve na startovní čáře. „V segmentu internetu věcí jsme v roce nula,“ říká s tím, že teprve nyní se hledají a testují konkrétní případy praktického využití novodobého fenoménu.
Důležitým motorem boomu je pak klesající cena hardwaru, který se stává čím dál dostupnější. Tak například za modem pro připojení Sigfox dáte 1 až 3 eura, podle Sodomky by se cena měla časem stlačit až k 60 eurocentům. „Není to ale tak, že každý nápad na využití této technologie v určité praktické činnosti se nakonec musí zrealizovat,“ brzdí představy o očipovaném celém světě.
Důležité nyní bude najít konkrétní praktické příklady, které pro společnost budou mít přínos. Zatím se neustále dokola mluví jen o ovládání věcí v domácnosti, internet věcí ale bude o něčem jiném – bude souviset zejména se sběrem a analýzou dat.
Managing partner SimpleCell Pavel Sodomka: Foto: Alexandr Dobrovodský
Samotný SimpleCell je v Česku na konci první fáze. Vybudování sítě, rozvoj partnerské sítě, školení, ceník. Nyní se soustředí zejména na obchod a množství vertikálních řešení v oblasti Smart City, Průmyslu 4.0, eHealth, eAgro, bezpečnosti, logistiky, monitorování životního prostředí a dalších.
Na začátku října pak pro SimpleCell přišla první realizace. Jeho partner, společnost ČD-Telematika, spustila monitoring obsazenosti parkovacích míst v Liberci. „Jedná se o první komerční projekt s využitím Sigfoxu v Česku. Jde o šest lokalit v Liberci s celkovou kapacitou zhruba 250 parkovacích míst,“ vypočítává Sodomka a na závěr dodává, že další projekty jsou v různých fázích jednání.
Chytrá budoucnost už číhá za rohem.