Lidé, kteří chtějí změnit zaměstnání, mají často obavy, aby u pohovorů nepůsobili jako fluktuanti. Zbytečně se tak nutí zůstávat v práci, kterou nesnášejí. Tato logika má ovšem jisté trhliny. Zaměstnavatelé, kteří ve vás dokážou vypěstovat zápal pro práci, vážit si vás a současně vám dát nejvíce cenných zkušeností, jsou ti, kteří oceňují spíše opravdové úspěchy než staromódní pojmy, jako je „stabilita“.
Čím více zaměstnavatel preferuje najímání lidi, kteří setrvávají celá léta v jednom zaměstnání, místo lidí, kteří častěji mění práci, tím méně bude tento zaměstnavatel zajímavý pro vaši kariéru.
Ve světě byznysu existují pouze dvě rychlosti – pomalá a rychlá. Některé společnosti jsou pomalé, jiné rychlé. A věřte, že chcete pracovat pro tu rychlou, která drží krok s rapidními změnami ve světě byznysu. Jediné, k čemu je dobrá pomalá a úzkoprsá společnost, je, že vám bude platit mzdu, dokud si nenajdete lepší práci.
Čtěte také: Jak správně odejít z práce? 8 úspěšných radí, jak na to
Pomalé organizace jsou totiž zatíženy nadměrnou byrokracií, desetiletí starými zásadami a nesmyslnými pravidly. Rychlé společnosti jsou naopak ty, kde zaměstnanci mohou svobodně vykonávat svoji práci a jednat podle svých nápadů. Rychlé společnosti chápou fakt, že energie uvnitř organizace je to hlavní. A že každý obchodní nápad je poháněn energií týmu.
Pomalé organizace předstírají, že týmová energie není důležitým faktorem. Kdo by vydržel na takovém zkostnatělém místě? Určitě ne vy!
Pokud se zaměstnavatelé nezajímají o své zaměstnance, tak z toho nemůže plynout nic dobrého. Pokud se tým cítí dobře a je nabitý energií, bude úspěšná i celá firma. Bohužel většina středních a velkých zaměstnavatelů vede svůj podnik tak, jako by lidský element nebyl součástí jejich hospodářských výsledků.
A na takovém místě nemůžete svoji kariéru nechat umdlévat. Za starých časů byla klíčová jistota práce – lidé toužili odpromovat a ztratit se v obrovské korporaci, která je bude zaměstnávat až do jejich odchodu do důchodu. Tyto časy už jsou ale pryč. Nikdo vám nezaručí práci na celý život. Jistota vaší práce už není něco, co váš zaměstnavatel může ovlivnit. Vy ale můžete.
Čtěte také: Dostali jste výpověď? Tohle řekněte svému šéfovi
Zde je deset důvodů, proč je dobré často, nejméně každých 5 let měnit práci, pokud se chcete ve své kariéře někam posunout:
- Když dlouho zůstáváte v jedné organizaci, postupně ztrácíte kontakt s okolním světem. Vaše zorné pole se zužuje a začínáte se zajímat pouze o vnitřní priority (politika firmy, vaše další pozice, vaše současné cíle). Největší hrozbou příliš dlouhého setrvání v jedné práci je, že začnete zaostávat v tom, co se děje ve vašem odvětví i v okolním světě.
- Pokud vaše firma rychle neroste, je prakticky nemožné získat nové zkušenosti, čelit novým výzvám a celkově se zlepšovat.
- Když nejsme dostatečně kvalifikovaní, můžeme se cítit nepříjemně. Často se ale zapomíná na to, že se toho nejvíce naučíme právě tím, když jsme kvalifikovaní nejméně. Jakmile známe plně svoji práci, náš mozek jakoby usnul, protože už nemusíme být zvídaví a otevření novým podnětům. Pokud ovšem budete práci střídat často, nikdy z tohoto produktivního otevřeně-zvídavého módu nevypadnete.
- Pokaždé když změníte zaměstnání, musíte se přehodnocovat a znovu sami sebe definovat. Své rozhodnutí setrvávat ve své původní práci můžete vysvětlovat různě, ale pravdou zůstává, že jedinou věcí, kterou budete muset umět zaměstnavateli nebo klientovi prodat, je vaše odbornost. A ta může růst jedině v případě, že se chopíte každé možnosti naučit se něco nového.
- Čím častěji změníte práci, tím pohodlněji se budete cítit během pohovorů (i při vyjednávání o výši platu). Tuto jistotu si při setrvání v jednom zaměstnání určitě nevypěstujete.
- Při častějším střídání zaměstnání se naučíte dobře odhadnout své zaměstnavatele. Dokážete je ohodnotit stejně tak jako oni vás. Nebudete tak plýtvat svým časem prací pro někoho, kdo vás není hoden.
- Když zůstanete v jedné práci příliš dlouho, začnete ji vykonávat mechanicky. Začne se ztrácet váš přísun nových nápadů, až zcela vymizí. S tím vyprchá i vaše kreativita a snaha zkoušet nové věci.
- Je to tak, existují společnosti, jež nenajímají lidi, kteří mají v životopisu samá krátkodobá zaměstnání. To pro některé firmy znamená i zaměstnání, která trvala 2 nebo 3 roky. Pokud se tohle týká vás, nepanikařte. Pokud vás z tohoto důvodu společnost nepřijme, udělá vám tím službu. V takovém prostředí nemá vaše osobnost šanci zazářit.
- Pro čím víc společností pracujete, tím více roste vaše reputace v podnikatelské sféře a počet lidí, které znáte. Pohodlněji také budete vstupovat do nových obchodních situací a snáze budete přicházet na to, co je a není důležité.
- Je jasné, že někdy ve stejné práci chceme zůstávat i z toho důvodu, že je naší komfortní zónou. Ta se ovšem rozšíří jenom v případě, že z ní budete směle vystupovat. Pokud to neuděláte, stanete se svým vlastním nepřítelem. Začnete věřit tomu, že jste svou pracovní pozicí. Neuvidíte možnosti, které vám unikají mezi prsty. Díky častější změně zaměstnání pro vás bude snazší vidět, že vás neobklopují žádné uzavřené krabice a že jste schopni dělat, cokoliv budete chtít, bez ohledu na to, jaký byl popis vaší poslední pracovní pozice.
Nedovolte nikomu jinému, aby vás omezoval, ani svému zaměstnavateli. Místo toho se chopte kormidla a řiďte svoji kariéru vlastním směrem.
Autorka Liz Ryan je kariérní koučka.