Přirovnání k Uberu se stalo ve startupovém světě ukrutným klišé, ovšem tohle spojení zní překvapivě: „Jsme Uber pro sociální péči,“ popisuje Marek Sacha svůj česko-britský projekt jménem Cera.
To, co tenhle ani ne rok starý startup dělá, je docela jednoduché: zajišťuje na vyžádání sestřičky, doktory a pečovatele pro seniory. Online, nonstop a do čtyř hodin od zavolání. O telefon tady ale nejde – naopak. Tohle je internetová služba, teoreticky na jedno kliknutí, běžící na platformě svižně propojující nabídku s poptávkou.
A právě dnes tato platforma ve Velké Británii oficiálně startuje. V zádech má Cera finanční injekci 1,3 milionu liber, tedy 41 milionů korun, od skupiny investorů, do níž patří několik známých jmen z technologického i investorského světa (například Paul Willmott, šéf McKinsey Digital, či David Buttress, zakladatel hvězdného britského startupu Just Eat) a také český fond Credo Ventures. Jak po nájezdu investorů vypadá vlastnická struktura Cery? To není úplně jasné, ovšem Sacha tvrdí, že do projektu investoval svoje peníze a sám je největším akcionářem firmy.
Čtěte také: Nastává doba starců? A rozmetá zdravotní péči i finanční trhy vyspělých zemí?
Služeb zajišťujících zdravotní péči už samozřejmě pár existuje. Jen ve Velké Británii zhruba sedm tisíc. Tak proč další? Podle Sachy proto, že Cera kromě toho, že je rychle dostupná online, je navíc levnější (údajně má o 50 až 70 procent nižší marže) a pečovatelům nabízí lepší podmínky. „V průměru jim platíme 15 liber za hodinu,“ vypočítává devětadvacetiletý Sacha. To je skoro dvojnásobek toho, co je v branži standard.
Marek Sacha
Populace stárne napříč Evropou a jen v Británii spočítali, že do roku 2030 se tam zdvojnásobí počet starých lidí, kteří potřebují péči, na osm milionů. To je jedním z důvodů, proč je zdravotní péče jedním z nejperspektivnějších odvětví startupového světa. A Cera v tomhle směru patří mezi premianty. Magazín Wired ji v oblasti health care dokonce zařadil mezi šest nejlepších inovací roku 2016.
Sacha založil Ceru společně s Mahibem Maruthappuem, což je první britský doktor, který se dostal do globálního výběru Forbesu 30 pod 30, a také dvěma Čechy, kteří jsou zároveň v nejvyšším managementu firmy: provozní ředitelkou je Markéta Straková (exbankéřka Goldman Sachs) a technickým šéfem Martin Očenáš (bývalý senior developer Microsoftu). Prakticky kompletní tým programátorů navíc sedí – jak je to u světových projektů českých zakladatelů běžné – v Praze.
Mezinárodní ambice projektu jsou ovšem vidět zejména z „all star“ advisory boardu, tedy jakéhosi poradního sboru expertů. Tam se sešlo několik známých jmen, například profesor Thomas Zeltner, dlouholetý ministr zdravotnictví Švýcarska, nebo Peter Sands, bývalý šéf banky Standard Chartered.
Kdo sleduje českou startupovou scénu, není pro něj jméno Marek Sacha úplně neznámé. Zakládal projekt Benefio, a po štaci v McKinsey byl na startu potravinové služby Rohlík.cz. Tam začínal jako CEO i spolumajitel, ovšem zanedlouho část svého podílu prodal a z vedení firmy odešel.
„Když jsem loni v étě z Rohlíku odešel, myslel jsem si, že nebudu rok nebo dva nic dělat. Odletěl jsem si odpočinout k moři. Po třech dnech jsem se ale začal nudit a napsal e-mail Charlesovi Songhurstovi. Neznali jsme se, ale věděl jsem, že byl jako já v McKinsey,“ říká Sacha o jednom z nejznámějších angel investorů na světě.
Česko-britský tým zakladatelů zdravotnického startupu Cera
Songhurst obratem odpověděl, ať za ním přiletí, že ho rád pozná. Sacha tak sedl na letadlo do Londýna. „Povídali jsme si o různých nápadech, především ze světa fintech, ale nakonec jsme vybrali projekt, který změní britské sociální služby a zdravotnictví,“ popisuje Sacha s tím, že současný systém zdravotní péče v Británii nefunguje správně. „Je plný archaických zprostředkovatelských agentur, špatně placeného personálu a neefektivního provozu. To všechno chceme změnit.“
Čtěte také: Od nuly k miliardám a zpět. Pád ženy, která chtěla zbavit svět injekcí
Od prvotního nápadu se Sacha a spol. začali posunovat rychle kupředu. Po třech měsících příprav založili firmu a po sedmi měsících od spuštění už měli ukončené velké investiční seed kolo.
Podle podpory investorů i ohlasů lidí z trhu našel Sacha pro svůj nápad správný trh. „Ve Velké Británii jsou lidé za health care pro děti a seniory ochotni zaplatit spoustu peněz, takže když se nic nepokazí, tak to bude dobrý byznys,“ předpovídá podnikatel Tomáš Čupr, který Sachu dobře zná ze společného působení právě v Rohlíku a také on sám několik let v Británii žil a podnikal.
Projekt zaujal i Kateřinu Vackovou, zakladatelku osvětového programu na prevenci rakoviny prsu a varlat Loono a také členku našeho posledního výběru talentovaných Čechů 30 pod 30. „V Česku to zatím nikdo takhle nedělá a ve Velké Británii myslím taky ne. Všichni tuhle službu totiž objednávají přes telefon, což stojí čas a peníze – firmu i lidi. To je na Cera to unikátní, péče pro staré lidi objednaná jejich dětmi technologiemi, které mají denně v ruce,“ říká Vacková.
Ona sama Sachovi a spol. pomáhá s konzultacemi a věří, že celý projekt je na správné cestě. I když na ní zdánlivě budou čelit obří konkurenci. „Ve Velké Británii je spousta firem poskytujících péči, ale u toho všichni z nich končí, Cera jde dál, k technologiím a změně regulací v britském a potažmo evropském zdravotnictví. To je, myslím, pecka, budu jim držet palce.“
Palce tomuto projektu jistě drží i jeho investoři. Českým zástupcem tam je pražský venture kapitálový fond Credo Ventures. „Cera je klasickým příkladem firmy, kterou my rádi podpoříme. Zkušený český CEO, v Česku sídlící technický tým a britští experti z byznysu a zdravotnictví. To celé s ambicí disruptovat důležité, ale zkostnatělé odvětví, které po dlouhá léta funguje zcela neefektivně,“ říká Andrej Kiska, partner Credo Ventures.
„Chceme zlepšit život desítkám tisíc lidí v následujících třech letech. Jsme people-oriented vůči klientům i vůči pečovatelům, sestrám a lékařům,“ dodává Sacha. Mimochodem, Cera už je od prosince 2015 třetím jménem, který tento startup má. Začínal jako Golden Era („Hodně lidí mi říkalo, že to zní jako název čínské restaurace,“ říká Sacha), pak byl znám jako Revere Care a nyní se jmenuje Cera.
Sacha má velké plány: chce do platformy Cera zapojit umělou inteligenci (měla by na základě zpětné vazby od pečovatelů dopředu rozpoznat blížící se zdravotní problémy pacienta) a vyhlíží expanzi na další trhy, například do Německa, Francie a nejaktuálněji do Austrálie. Na kluka z Česka poměrně odvážný počin.
On sám to ale vzhledem ke své vlasti bere spíš jako výzvu. „Chci lidem v Česku ukázat, že můžou dělat všechno a kdekoli na světě,“ uzavírá Sacha.