Úspěšný byznysmen, filantrop, milovník dobrého vína… To jsou jen některé z charakteristik broumovského podnikatele Jana Školníka, který se už ve svých 24 letech stal šéfem. To tehdy, když se svým otcem koupili továrnu v samém srdci Broumovského výběžku, kam nyní míří jeho dobročinné aktivity. Jeho příběh popisuje další díl dokumentárního cyklu Filantrop.
Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů
V roce 1994 se Jan Školník se svým otcem rozhodli, že koupí továrnu na výrobu filtračních médií a zařízení a oživí její skomírající výrobu. Byl to ale risk. Zadlužili celou rodinu a navíc otec Jana rozhodl, že řízení továrny s tehdy 50milionovým obratem svěří svému synovi, který s vedením podniku do té doby neměl žádné zkušenosti.
„Připravil jsem celou rodinu včetně otce na to, že můžeme skončit pod mostem,“ vrací se Školník do doby před téměř čtvrt stoletím. Na druhou stranu si v té době vůbec nepřipouštěl neúspěch. „Neměl jsem vůbec žádný strach,“ vypráví.
Vše dobře dopadlo a dnes má továrna HOBRA – Školník stamilionové tržby. Třiačtyřicetiletý podnikatel ale část vydělaných prostředků vrací zpět regionu skrz svou Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejíž pozornost se soustředí zejména na opravy a rozvoj broumovského kláštera.
Továrna Jana Školníka vyrábí filtrační materiály pro průmyslové využití, a její produkce tak často směřuje k českým vinařům. Broumovský mecenáš chtěl východočeské město s vínem propojit a proto se před 12 lety dohodl s místním opatstvím, že v místním klášteře uspořádá prezentaci vín z Národního salónu pod názvem Vinum et Cetera.
„Od té doby se tato akce koná každý rok a skrze ni jsme se následně dozvídali o dalších možnostech a postupně se dohadovali na další spolupráci s opatstvím,“ říká třiačtyřicetiletý podnikatel.
Detailní pohled na dobročinné aktivity Jana Školníka přinese další díl dokumentární série Filantrop v neděli od 18.15 na ČT2.