Už jste někdy své žadonící děti odbyli větou, že peníze nerostou na stromech? Pokud ano, tak jste jako většina rodičů, kteří jsou frustrovaní z faktu, že si jejich děti myslí, že se peníze asi zázrakem objeví ve vaší peněžence, aniž byste pro to museli hnout prstem.

Až se uklidníte a uvědomíte si, že to samé říkávali vaši rodiče i vám, udělejte z tohoto momentu chvilku pro trochu toho ponaučení. Pomozte svým dětem pochopit, že se o peníze musí zasloužit. Možná jim tak dáte životní lekci, během které si uvědomí, že peníze, které by tak rády utrácely nebo si je schovaly do kasičky, se musí nejprve nějakým způsobem vydělat.

Čtěte také: 9 vyzkoušených vychytávek, které vám usnadní první rok života s dítětem

To, že své děti naučíte, jak to chodí ve světě financí, jim dá cennou lekci do jejich dalšího života.

Zpět k základům

Jako dospělí si své peníze získáváte nejčastěji prací. Slovo „příjem“ znamená, že jste své peníze získali od někoho jiného, ať už jako výsledek práce, investování nebo třeba jako dar. Naučte své děti přemýšlet o tom, jak získat různé druhy příjmů. Udělejte z toho hru. Peníze si mohou vydělat drobnými pracemi, jako je venčení psů, hlídání dětí, hrabání listí nebo sekání trávy či uklízení domu.

Peníze si také mohou vydělat tak, že si budou střádat v bance. Peníze, které jim za ně banka dá, se nazývají úrok. A dárky od příbuzných se také počítají jako příjem.

Pokud máte doma zavedený systém kapesného, vaše děti si je mohou zasloužit tak, že budou zodpovědně plnit domácí práce. Mohou dostat zaplaceno třeba za pomoc s prádlem, krmení domácích mazlíčků, zalévání květin nebo mytí nádobí.

Některé děti třeba za peníze navíc dělají práce na zahradě. Některé děti pomáhají v obchodech. Jiné zase začínají samy podnikat. Postavily si vaše děti někdy třeba stánek s limonádou?

Vyděláváme

Většina dospělých si své peníze vydělává prací. Lidé pracují pro jiné lidi, podnikatele nebo pro stát – nebo mají své vlastní podniky. Vaše děti musí pochopit takové pojmy jako „zaměstnanec“ – tedy člověk, který pracuje pro někoho jiného, a „zaměstnavatel“ – což je osoba, která jiné lidi zaměstnává.

Lidé také mohou začít podnikat na vlastní pěst. Pokud je vašim dětem kolem deseti let, některá z jmen slavných podnikatelů a jejich firem, už by mohly znát. Tohle je hra, kterou si může užít celá rodina. Tak co třeba takovýto seznam: Steve Jobs (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Page (Google), Walt Disney (Disney), a na internetu byste našli spoustu dalších.

Čím chceš být, až vyrosteš?

Většina z nás už tuto otázku svým ratolestem někdy položila. Promluvte si se svými dětmi, co rády dělají a co je zajímá. Důležité je, abyste své děti inspirovali, a ukázali jim, jak být šťastní. Nedávný výzkum ve Spojených státech ukázal, že téměř padesát procent lidí je spokojeno se svou prací. To je zatím nejvyšší číslo od roku 2005.

Je dobrý nápad představit dětem už takhle brzo, které práce jsou dostupné. Většina dětí totiž zná jen zaměstnání, která jsou k vidění v televizi, ve filmech, na internetu nebo ta, která vidí dělat nás. Ponoukněte své děti, aby si udělaly samy nějaký průzkum o pracovních možnostech.

Zde jsou otázky, které vaše děti mohou lidem pokládat. Vaše děti by měly udělat rozhovor, odpovědi si zapsat a později je s vámi prodiskutovat. Vaši přátelé budou pro vaše děti ideálními pokusnými králíky.

  • Jaké dovednosti máte, a jak vám pomáhají ve vaší práci?
  • Jak moc vás ve výběru vašeho povolání ovlivnily zájmy z vašeho dětství?
  • Jaké vzdělání nebo trénink je potřeba, abyste ve svém zaměstnání uspěli?
  • Co se vám líbí na chození do práce – kromě platu?

Staré dobré časy

Už stovky let lidé dělají různou práci. Práce se během let měnila a lidé se museli těmto změnám přizpůsobit. Některá povolání zmizela úplně, třeba ponocný nebo rozvozce ledu. Jiná povolání se modernizovala, některá ještě před dvaceti lety ani neexistovala a některá jsou jak ze sci-fi románu.

Čtěte také: Děti s dobrou pamětí jsou i dobrými lháři, tvrdí studie

Zahrajte si se svými dětmi hru. Pošlete je na obchůzku domu, a ať sepíšou, co vše ještě neexistovalo před dvaceti lety. Vyprávějte jim, jak jste tyto věci viděli poprvé – mikrovlnná trouba, mobil, kamera nebo notebook. Povězte jim o pracích, které musely kvůli těmto vynálezům vzniknout. Vysvětlete jim, že až vyrostou, budou moci dělat práci, kterou zatím nikdo ani nevymyslel. Ať se zamyslí nad tím, co může budoucnost přinést.

Jak budeme komunikovat? Jak budeme cestovat? Jak budeme používat peníze a tak dále. Jaké dovednosti budou potřebovat, aby uspěly ve světě zítřka? Určitě budou potřebovat základy jako čtení a matematika, ale také se budou muset naučit spolupracovat a přizpůsobit se rychle změnám.

Určitě si takový rozhovor skvěle užijete u večeře. Vaše děti rychle pochopí, že vzdělání je deviza, která jim vydrží celý život. Vysvětlete jim, co měl Nelson Mandela na mysli, když řekl že „vzdělání je ta nejúčinnější zbraň, která dokáže změnit svět.“