Indonéské Bali se dnes otevírá turistům. Lépe řečeno pootevírá. Tamní úřady zatím hodlají povolit vstup jen návštěvníkům z devatenácti vybraných zemí světa.

Na ostrově závislém na turismu končí období nevyžádaného klidu. Ještě v roce 2019 na tropický ráj rozlohou menší než Jihočeský kraj přicestovalo přes šest milionů zahraničních turistů. Pandemie ale před osmnácti měsíci všechno zastavila. Mezinárodní letiště v hlavním městě Denpasaru od té doby odbavilo jen repatriační lety s těmi, kteří už se nedokázali dostat domů běžnými linkami.

Termínů pro návrat turistů se během posledního roku a půl objevilo několik. Jenže druhá vlna covidu-19 plány vlády i vedení ostrova pokaždé zmrazila. Nejhorší situace nastala během letošního léta, kdy už by na Bali jinak naplno probíhala turistická sezona.

V červenci, kdy pandemie vrcholila, na ostrově s více než čtyřmi miliony obyvatel denně přibývalo přes tisíc nakažených. Aktuálně se čísla pohybují kolem padesátky hlášených případů. Dvě třetiny obyvatel Bali jsou navíc už očkované.

To už indonéské vládě stačí k tomu, aby na ostrově, kam v minulosti přicestovalo dvacet až třicet tisíc českých turistů ročně, dovolila přijímat mezinárodní lety. Pořád to ale nebude bez překážek. 

Tou první je omezení podle národností. Indonésané totiž povolili vstup turistům jen ze čtrnácti zemí světa. A Česko mezi nimi není. Smůlu ale mají například i Australané, pro něž je Bali něco jako Chorvatsko pro Čechy.

Jediná možnost, jak se na Bali nyní s českým pasem dostat, tak spočívá v pořízení speciálního víza za pět tisíc korun, přečkání osmidenní karantény v Jakartě a následném přesunu na takzvaný Ostrov bohů.

Ani turisté ze schválených zemí ale pořád nemají vyhráno. Musí se totiž smířit s tím, že je po příletu čeká povinná karanténa. Ta měla být původně osmidenní, jenže poté, co se lokální balijské úřady a místní podnikatelé závislí na turismu začali bouřit, vláda souhlasila se zkrácením na pět dnů.

Turisté budou karanténu trávit v předem vybraných hotelích vyšší úrovně, kde ceny začínají kolem 1200 korun za noc. Navíc se nedá čekat, že karanténa bude probíhat s koktejlem u bazénu. Naopak. Karanténa probíhá na pokoji, který není povoleno opouštět.

Úřady kromě toho budou na letišti kontrolovat i povinnost mít cestovní pojištění s krytím minimálně sto tisíc dolarů, tedy zhruba 2,2 milionu korun. Další podmínkou pro vstup je ukončené očkování a negativní test před příletem. Druhý povinný test na turisty čeká na konci karantény. Teprve pak bude možné se po Bali volně pohybovat. Ovšem s neustále nasazenou rouškou.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

V praxi to bude zřejmě znamenat, že na Bali přiletí hlavně ti, kteří už na ostrově byli a vraceli se pravidelně. Případně ti, kdo budou chtít destinaci často se umísťující na předních pozicích turistických anket zažít bez toho, aniž by se na oblíbených místech museli proplétat davy turistů z celého světa. A s ohledem na karanténu budou mít v plánu zůstat na ostrově delší dobu.

Zatím však davy turistů na ostrov nemíří. „Dodnes letiště I Gusti Ngurah Rai Bali stále neobdrželo žádnou žádost o mezinárodní letový slot, ať ve směru na Bali, nebo z Bali,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí letiště Taufan Yudhistira, který zároveň dodal, že návrat přímých letů je ale jen otázkou času.

Indonéská vláda totiž očekává, že v příštím roce Bali přivítá tři miliony turistů, tedy polovinu z předpandemických čísel.

Země, odkud lze nyní na Bali cestovat: Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Polsko, Maďarsko, Norsko, Lichtenštejnsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Nový Zéland, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko.