Las Vegas, město kasin a gamblingu. A nejen to. Každoročně je také domovem největšího světového veletrhu spotřební elektroniky CES, který letos oslavil padesát let. Čím na jubilejním ročníku zaujaly velké korporace a agilní startupy?
Na to se můžete podívat právě teď.
CES je každým rokem důležitější pro automobilky, které chtějí ukázat, jak moc jsou hi-tech. Letošnímu ročníku dominovalo první sériové auto kalifornského startupu Faraday Future. Automobilka s čínskými penězi v zádech představila svůj futuristický elektromobil FF91 (o české stopě v automobilce jsme psali zde) na grandiózní prezentaci, na kterou si přivezla konkurenční auta včetně Tesly a přímo na pódiu měřila akceleraci na stovku, aby ukázala, že její nový FF91 je ze všech nejrychlejší.
Auto si můžete zarezervovat už dnes, za 5 tisíc dolarů si předplatíte prioritu. Automobilka slibuje první kusy už příští rok, ale cenu zatím neoznámila. Má být ale podobná nejdražším Teslám, tzn. že se bude pohybovat kolem tří až pěti milionů korun.
Na CESU se vytáhlo také BMW se svým konceptem interiéru pro budoucí auta elektrické série „i“, do Las Vegas přivezly své futuristické koncepty autonomních a vysoce inteligentních aut taky Toyota, Honda nebo Nissan. Mercedes pak předváděl pokročilé relaxační funkce a autonomní řízení ve faceliftovaném Mercedesu třídy S, který na trh dorazí v tomto roce.
- Nalepte si televizi na zeď, tu od LG
Na každém CESu by vás napadlo – tohle je konec, nic dalšího už na poli televizí výrobci vymyslet nemohou. Až další ročník ukáže, že mohou. Letos všechny ohromilo LG svou OLED televizí s tloušťkou pod 3 milimetry, kterou si doslova nalepíte na zeď. Samsung odpovídá svou rovněž supertenkou QLED televizí, od které vede jen jediný kabel. Sony rovněž ohlásilo velkolepý návrat na pole OLED televizí, když představilo po delší době svoji první.
- ASUS Zenfone AR a Zenfone 3 Zoom
Na CESu jsme se dočkali také oznámení několika klíčových telefonů velkých výrobců. Vůbec poprvé se do Las Vegas dostavily Honor nebo čínské Xiaomi, což dobře ilustruje masivní nástup čínských výrobců na západní trhy.
Stálicí je naopak ASUS, který i letos přispěchal se zajímavými novinkami. Kromě ultratenkého a elegantního Zenbooku jsme se dočkali dvou nových telefonů. Zenfone AR potěší elegantním designem a podporou rozšířené reality Google Tango skrze soustavu fotoaparátů na zadní straně a velký, 5,7palcový displej. Zenfone 3 Zoom zase nabídne dvě čočky fotoaparátů, z nichž jedna disponuje 2,3násobným optickým zoomem. Potěší také kovovou konstrukcí a velkou baterií pro dlouhou výdrž. I přesto je tenký a lehký.
- BlackBerry je zpět. Tak trochu
Zdá se, že BlackBerry se nadechuje k nové ofenzivě. Tedy spíše čínské TCL, které bude nově telefony BlackBerrry licenčně vyrábět. Na CESu právě TCL představovalo chystaný model Mercury s hardwarovou klávesnicí a systémem Android, který byl měl uspokojit touhu staromilců po novém BlackBerry s QWERTY klávesnicí a solidní konstrukcí. TCL ale o novince nic neprozradilo a na plné představení si musíme počkat na veletrh MWC v Barceloně.
- Přicházejí odolné Android Wear
Nabídka chytrých hodinek se systémem Android Wear se na CESu rozrostla o dlouho očekávané odolné přírůstky určené pro milovníky outdoorových aktivity. Společnost Casio ukázala své Pro Trek Smart, které přijdou na trh v dubnu s Android Wear 2.0. Jsou vodotěsné až do hloubky 50 metrů, splňují vojenský standard odolnosti, mají GPS, možnost uložit si mapu off-line a spoustu užitečných funkcí pro trackování turistiky, jízdy na kole, lyžování a dalších sportů.
Nejpokročilejší řešení pro virtuální realitu současnosti, HTC Vive, dostává další vylepšení. Helma dostala integrovaná sluchátka a nový upínací systém pro snadné přizpůsobení hlavě hráče. Hlavní novinkou je ale představení Vive Trackeru, malého zařízení se stejnými senzory pro sledování v prostoru, jako má helma, který upevníte na libovolný produkt. Přímo na CESu pak HTC ukázalo první nové doplňky, které rázem posouvají zážitek z hraní úplně někam jinam.
Vive Tracker se dá umístit na zbraň, baseballovou pálku nebo třeba rukavice. Pocit reality je tak ještě lepší, když ve skutečné realitě držíte předmět, se kterým operujete i v té virtuální.