Liftago je český startup, který se snaží o přístupnější sdílenou dopravu a náhradu vlastnictví osobních aut přístupnou městskou mobilitou – jinými slovy, propojuje pasažéry, kteří potřebují někam odvézt, s profesionálními řidiči. V Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě měsíčně přepraví více než 100 tisíc lidí.
Zakladatelé Liftaga musejí stále vysvětlovat, o co jim vlastně jde a čeho chtějí v českých a slovenských městech dosáhnout, a nedílnou součástí jejich života jsou proto prezentace. Jeden z nich, Ondřej Krátký, přišel na to, že skvěle funguje, když si své prezentace kreslí. V rámci našeho seriálu, jak si úspěšní Češi zefektivňují svůj život i práci, vám proto přinášíme jeho tipy, jak i z vašich prezentací udělat neotřelou podívanou, kterou si budou lidé pamatovat.
Z nouze ctnost. Takhle nějak vznikl můj lifehack na přípravu prezentací. Jednoho dne několik let nazpět mi ve vlaku „chcípnul“ notebook a já potřeboval na poslední chvíli připravit prezentaci. Byl jsem offline, jen s telefonem, papírem a tužkou. A tak jsem si ji zkusil nakreslit. Od té doby to nedělám jinak, a pokud hodně prezentujete, ušetří vám tahle metoda týdny života.
Takhle nějak vypadá hotová práce v reálu. Jednoduché sdělení si připomenete obrázky – mnoho textu by stejně diváky unudilo k smrti. Prezentace jsou pak už vlastně jen v řadě nafocené dílčí snímky (obrázky) tohoto papíru. Nafotit stylové černobílé slidy lze přes aplikaci v telefonu.
Pět důvodů, proč začít prezentace kreslit
Kresby diváky přirozeně přitahují. V době, kdy všichni trpíme poruchou pozornosti a závislostí na mobilu, musíte zaujmout. Lidé navíc už po staletí nemuseli umět kdovíjak kreslit, a přesto dokázali své myšlenky vyjádřit snadno na stěnách jeskyní nebo záchodků. Jde to snadno.
Větší efekt za zlomek času. Offline. Čas trávíte jen tím důležitým – příběhem a jeho kreslením na jeden list papíru. Dřív jsem trávil hodiny a dny nekonečnými úpravami písma, odrážek, hledáním obrázků a nervy s rozsypaným formátováním. Silný příběh (i jakékoliv jiné sdělení) mnoho textu nepotřebuje. Písmena pozornost rozptylují, kresby ji přitahují. Kreslit navíc můžete offline a využít čas na cestách ve vlaku nebo letadle.
Čím méně umíte kreslit, tím lépe. Při prvním pokusu vystoupit před lidi s kreslenou prezentací jsem se trochu styděl. Nejsem profík a vlastní kresby mi najednou přišly dětinské. Byl jsem ale v šoku, protože pro publikum byla tahle moje forma prezentace daleko bližší a přirozenější než všechny ty dřívější profi powerpointové nebo keynotové prezentace dohromady.
Jeden příběh, jedna prezentace. Kreslení celé prezentace na jeden list papíru vás donutí maximálně zjednodušit to, co chcete publiku předat. A tím taky zefektivnit. Prezentace, kterou si kreslíte, dokáže být nádherně prostá a soustředí se vlastně jen na to nejdůležitější – jasně definovaný problém a jeho řešení.
Je to cool.
Pět kroků, jak na to
Vymyslete cíl prezentace a základní story. Základem bývá problém, jehož řešení je coby příklad pro publikum relevantní a je pro něj informační nebo zábavní hodnotou. Tohle je nejtěžší fáze. Inspirovat se základními průběhy prezentací můžete u 8 typických vypravěčských přednáškových technik. Vždy ale platí – zapište si stručně příběh (ten lze najít i v jinak nudných prezentacích meziročních výsledků), do detailu můžete jít až pak.
Nekreslete hned. Vylepšete příběh, zjednodušujte. Když mám první příběh, který chci publiku předat, nechám ho uležet. Nakreslím si ho až po „testu časem“. Pár dní stačí na trochu perspektivy a odfiltrování hloupých nápadů.
Nakreslete si příběh na jeden list papíru. Mně moc pomáhá zakreslit přirozený tok souvislostí (jako je vidět na prvním obrázku výše), který vás i diváky prezentací provede. Dílčí kresbičky vám pouze pomáhají ilustrovat fakta či příklady, kterými chcete příběh zdůraznit. Je dobré začít problémem nebo cílem prezentace, ke kterému se na konci s řešením vrátíte.
Nafoťte si jednotlivé slidy, tedy jednotlivé obrázky příběhu z pokresleného papíru. Výsledkem budou stylové černobílé slidy nafocené třeba přes aplikaci v chytrém telefonu. Umí to třeba TurboScan pro iPhone nebo Android.
Na závěr nezapomeňte ukázat snímek s celým příběhem. Jednak tím celou přednášku šikovně shrnete a zbude vám i efektní způsob, jak si publikum může vaše veledílo odfotit.
Nevěříte, že prezentace může být takhle jednoduchá? Mrkněte na záznam z mé prezentace Co se naučit od taxikářů z konference Leadership před publikem v Rudolfinu. Pro prezentaci zkušeností s principy leadershipu jsem si vybral netypický příklad – taxikáře. Uvidíte, jak mi jednoduchý list papíru dodává klid a vede mě celou prezentací. Pokud vám můžu poradit, jak ušetřit pořádnou část svého života sezení nad PowerPointem, napište mi třeba na tenhle tweet.
A pokud chcete proniknout do tajů skečnoutingu, podívejte se na hezké shrnutí tady. Já spíš volím metodu pokus-omyl a snažím se si to užívat.