Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes třeba o tom, kolik stojí stát se tváří fotbalového mistrovství světa.
Vydělávej jako Beckham
I na sportovce, který byl na reklamním poli snad ještě šikovnější než v kopačkách, je tohle opravdu real deal. Hodnota jmění fotbalově-módní ikony Davida Beckhama se ve Velké Británii odhaduje na 330 milionů liber (asi deset miliard korun) a teď si polepší rovnou o dalších 150 milionů liber.
Za jeden jediný obchod! Tolik totiž dostane za desetiletý kontrakt, díky němuž se stane ambasadorem Kataru, přičemž mezi řádky lze číst, že je to ve skutečnosti hlavně na rok – na ten příští. V listopadu 2022 totiž začíná v pouštním emirátu o velikosti Středočeského kraje fotbalové mistrovství světa.
Beckham se jeví jako perfektní tvář, byť v zemi, která má kontroverzní pověst. Ať kvůli tomu, že při stavbě stadionů dle stížností lidskoprávních organizací pracovali dělníci v těžkých podmínkách (kulantně řečeno), či kvůli postavení sexuálních menšin.
„David věří v sílu fotbalu, který podle něj může na všech možných úrovních šířit spoustu dobra,“ řekla jeho mluvčí. Nebo jde spíš o sílu peněz?
Přijede Maradona do Saúdské Arábie…
Působí to jako začátek vtipu. Proč by zlobivé dítě dějin sportu, muž s tolika problémy s alkoholem a drogami a chodící kronika neřestí, měl zamířit zrovna do ultrakonzervativní muslimské země? Obzvláště, když už je téměř rok po smrti? No, je to z Kataru jen kousek a důvody jsou úplně stejné jako u Beckhama.
V Rijádu se v prosinci uskuteční duel k poctě Diega Maradony, oficiálně k prvnímu výročí jeho smrti, ale ani to nesedí, geniální Argentinec opustil svět 25. listopadu a exhibice mezi jeho bývalými celky Barcelonou a Bocou Juniors je na plánu 14. prosince. Takže znovu: síla peněz.
Saúdi milují fotbal jako jejich sousedé a stejně jako oni využívají sportswashing, což dosvědčuje nedávný majetkový vstup jejich Veřejného investičního fondu do Newcastlu United, čímž klub ze severu Anglie získal nebohatšího vlastníka ze všech týmů světa. A nyní – byť posmrtně – ještě Maradona. Dokud teče ropa, očividně nic není nemožné.
Let’s Go! Aneb stotisíckrát Tesla
I tenhle chlap umí vydělávat, hvězdný quarterback a ikona amerického fotbalu Tom Brady je podle Forbesu s příjmem 76 milionů dolarů sedmým nejlépe placeným sportovcem roku 2020. A nepolevuje. Stal se tváří globální autopůjčovny Hertz, která předvedla nebojácný byznysový kousek – objednala si hned sto tisíc vozů značky Tesla.
Pro Muskovu automobilku to znamená zakázku za astronomických 4,2 miliardy dolarů. Bradymu v reklamním spotu stačí pronášet v různých situacích jednu větu: „Let’s Go!“ Nejdřív se mu nedaří a všechno dlouho trvá, třeba upéct toust nebo přivolat výtah, až v Hertzu vše šlape. Tesly s logem půjčovny vyrážejí vpřed a on si za rok v žebříčku Forbesu zase polepší.
Šampione, i ty se musíš očkovat. Nebo ne?
Novak Djokovič je krůček od toho, aby se stal nejlepším tenistou historie, tedy měřeno počtem vyhraných grandslamů. Nyní jich má spolu s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem dvacet a na rozdíl od ústředních rivalů mu stále slouží zdraví. Nejlépe vydělávajícím hráčem dějin je už dávno, jen na prize money získal ohromujících 153 milionů dolarů.
Teoreticky má Djokovič největší šanci v Melbourne, kde získal už devět trofejí, proti je ale doba. Austrálie odmítá vstup neočkovaných a srbský šampion zase odmítá vakcinaci. A tak se rodí velká bitva: uniklý dokument ukazuje, že by teoreticky tenisté a tenistky mohli přiletět i bez očkování a po absolvování úmorné dvoutýdenní přísné karantény začít trénovat.
Proti tomu se bouří někteří australští politici s logickou námitkou, že pravidla mají platit pro všechny. Včetně premiéra státu Victoria, jehož je Melbourne metropolí. A tak Djokovič, který se stává tváří bojovníků proti očkování, jen opakuje: „Zatím nevím, jestli se tam ukážu.“