Petr Chmela spal na dnešek jen tři hodiny. Běžně totiž uléhá až kolem druhé a nic na tom nezměnil ani ranní let z Prahy do Nice, odkud helikoptérou přeletěl do Monte Carla. Právě tady se letos po sedmnácté začal vybírat ten nejlepší podnikatel na světě v soutěži EY World Entrepreneur Of The Year.
„Jsem tady a udělám vše pro to, abych Česko a vůbec další skvělé české podnikatele dobře reprezentoval,“ uvedl Petr Chmela, jeden ze dvou šéfů a poloviční majitel společnosti Tescoma, pro Forbes krátce předtím, než byl v místní opeře Opéra Garnier oficiálně uveden do soutěže spolu s dalšími 59 podnikateli ze 49 zemí.
Tescoma se sídlem ve Zlíně za poslední čtvrtstoletí vyrostla ve světového výrobce kuchyňských potřeb a kromě tuzemského trhu je silná především v Itálii a pozice rychle buduje v Rusku. O přízeň poroty složené především z minulých vítězů se bude ucházet po boku podnikatelů, jako jsou Bill Marriott (dědic stejnojmenné sítě hotelů z USA), čtyř sester Oriolových, které společně vedou rodinnou značku šperků Tous, či Satyakamy Maharaje, zakladatele kosmetické značky Sacha.
Čtěte také: Muž, co dostal Tescomu do celého světa. Petr Chmela je EY Podnikatelem roku
„Podnikatelé mají vizi – dokážou za ní jít, vybudovat úspěšný podnik a dál ho rozvíjet – a to je obrovsky inspirativní. Proto jsme potěšeni, že můžeme v rámci EY Světového podnikatele roku každoročně ocenit ty nejvýznačnější z nich. Věřím, že Petr Chmela osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY pro Česko a části regionu střední a jihovýchodní Evropy.
Finalisté v soutěži poradenské EY jsou totiž všichni vítězi národních kol a Petr Chmela, jehož v Monaku doprovází jeho paní Pavla a sestra Dagmar, se tak letos stal už podnikatelem roku České republiky. Stejně jako loni šéf a majitel výrobce gramodesek Zdeněk Pelc z firmy GZ Media nebo dříve Vlastislav Bříza z Koh-i-nooru. Petra Chmelu zítra dopoledne kolem jedenácté hodiny čeká rozhovor s porotou, která oznámí vítěze v sobotu večer.
Tescomu, která má dnes po světě více než tisíc prodejních míst, buduje se svým spolužákem z konzervatoře Jiřím Vaculíkem. Spolu také mají hudební kapelu Rumpál, která na příští rok chystá novou desku. Vaculík se pozornosti médií zásadně vyhýbá, ale zase se více věnuje obchodu v nejvzdálenějších destinacích, jako je například Čína.
Čtěte také: Designoví Oscaři míří do Zlína. Česká Tescoma letos získala 16 světových cen
„Já nerad létám dlouhé tratě, takže to máme rozdělené. Já jsem tváří značky, on je zase více na cestách,“ směje se Chmela, který byl také dvakrát tváří Forbesu. Naposledy letos v březnu, kdy se stal českým EY Podnikatelem roku. „Ale necítím se být nejlepším podnikatelem u nás, mělo by se mnou tady být mnoho dalších skvělých podnikatelů, to bych se cítil lépe,“ dodává.
Tržby všech firem podnikatelů, které se účastní letošní byznysové olympiády, jsou zhruba 50 miliard dolarů a reprezentují 21 odvětví podnikání. Celkem dávají práci 431 tisícům lidí a jejich tržby za poslední tři roky vzrostly o 42 procent.