Japonci jsou známí workoholici – v zaměstnání tráví dlouhé hodiny a často jsou vystresovaní. Jedna tamní firma ale má lék – kočky. V tokijské kanceláři IT firmy Ferray tak jí, spí a volně pobíhá dohromady devět huňatých stvoření.
Čtěte také: Konec kousání nehtů a hraní si s vlasy aneb Tajemství rotujícího gadgetu
Šéf firmy Hidenobu Fukuda zavedl tuto „kočičí politiku“ už v roce 2000, kdy ho k této myšlence přivedly žádosti více zaměstnanců, zda si do práce mohou brát i svá koťata. „A pokud některou z koček zachrání a vezmou si ji k sobě domů, dostávají od nás 5000 jenů měsíčně,“ dodává Fukuda.
Ferray ale v Japonsku ani ve světě není zdaleka jedinou firmou, která tento způsob relaxu praktikuje s cílem snížit stres a nervozitu zaměstnanců. V japonské divizi Oraclu například už od roku 2011 mají staroanglického ovčáka se jménem Candy, kterýmá kromě blahodárného působení na lidskou psychiku i funkci vítat příchozí, jejichž srdce tak hned v úvodu obměkčí.
Fena staroanglického ovčáka japonského Oraclu pojmenovaná Candy.
Candy je fena a je logické, že dnes už nejde o toho samého psa, kterého přijali v úvodu 90. let. Každá jde po svých zásluhách do důchodu a žezlo v Oraclu převezme nové stejnojmenné štěně. Sledovat jeho pracovní život můžete i na Twitteru nebo na Facebooku.
Japonská firma Passona Group zase v roce 2011 přijala dvě kozy a dva roky nato i dvě lamy, taky zejména za účelem snížení stresu v kancelářích.
A lásku Japonců k domácím mazlíčkům ilustruje i fakt, že jen v Tokiu je registrováno na 60 kočičích kaváren, jak informují Japan Times. „Kočky spí hned vedle nás a to je uklidňující,“ potvrzuje blahodárný vliv chlupatých kamarádů jeden ze zaměstnanců firmy Ferray.
Zdroj: Ferray
Mít jakékoliv zvíře v kanceláři s sebou ovšem přináší taky určitá rizika, přiznává Fukuda. „Někdy se kočka projde po telefonu a hovor vám položí. Nebo když se prochází po stolech či kolem kabelů, dokáže vypnout i počítač,“ říká s úsměvem.
Takže jsou domácí mazlíčci v práci opravdu antistresoví?