Jordan? Ali? Schumacher, nebo snad Bolt? Pokud chcete debatovat o tom, kdo je největším sportovcem všech dob, nemělo by se při tom zapomínat na jméno Sereny Williams. Svému sportu dominuje posledních 15 let stylem, jakým se mnoho sportovců chlubit nemůže.
Světovou tenisovou jedničkou se stala v roce 2002, kdy jí bylo jen dvacet, a letos v květnu ve svých pětatřiceti byla zase nejstarší hráčkou v dějinách, které se podařilo držet první pozici na světě. Vyhrála 86 procent ze všech svých zápasů a v otevřené éře světového tenisu drží rekord 23 vítězných grandslamových titulů. Výše jejích prize money je 84 milionů dolarů, což je víc než dvakrát tolik, co dokázala jakákoliv jiná sportovkyně.
A to vše navzdory tomu, že Serena Williams je od ledna a svého zatím posledního titulu z Grand Slamu, kdy na Australian Open porazila sestru Venus, mimo kurty. Tři měsíce po vítězství totiž oznámila, že už v Melbourne hrála těhotná. To však nic nezměnilo na tom, že dokázala všechny s výší příjmů porazit. Její výdělky v období od června 2016 po červen 2017, ve kterém Forbes příjmy sportovců počítá, dosáhly 27 milionů dolarů.
Čtěte také: Kdo ve sportu vydělává nejvíc: Voráček na trůnu, Jágr se propadl, Rosický je out
Dlouhodobou jedničkou tohoto žebříčku byla Maria Šarapovová, která se na trůnu držela 11 let. Ruska sice nikdy nestačila na Serenu, co se týče prize money a počtu titulů, zato mimo kurty byla pro sponzory tahákem. Obliba Američanky u sponzorů však v posledních letech začala stoupat. Aktuálně má víc než tucet partnerů včetně Gatorade, JPMorgan Chase nebo Nike, Intel ji do své kampaně obsadil letos. Přestože je teď hráčka mimo, své sponzory neopustila a poté, co by měla v září porodit, se chce do hry vrátit na začátku příštího roku.
Angelique Kerber, která loňský rok zakončila jako světová jednička, je v žebříčku nejlépe vydělávajících sportovkyň druhá s příjmy 12,6 milionu, z toho 7,6 milionu získala na prize money. Němka sice není marketingově nejatraktivnější tenistkou, ale zajistila si s titulem jedničky a vítězstvím z Wimbledonu lukrativní sponzory Adidas a Yonex. Za posledních 12 měsíců se rovněž podepsala pod smlouvy se společnostmi SAP, Generali, Rolex, Slim Secrets a bareMinerals.
Čtěte také: Hvězdou na YouTube i na trávníku. Jak brankářka vydělává i sto tisíc měsíčně
Tenistky žebříčku nejlépe vydělávajících sportovkyň dominují, v první desítce je jich osm. Jen třetí a čtvrtá příčka patří jiným odvětvím. Bronzová v rankingu je automobilová závodnice Danica Patrick (12,2 mil.), čtvrtá je s 11 miliony MMA bojovnice Ronda Rousey.
Tenis je snad jediným z hlavních sportů, ve kterém – pokud budeme porovnávat výdělky mužů a žen – jsou peníze v podobné hladině. Williams sice výrazně zaostává za hvězdným Federerem (64 milionů dolarů), ale druhý Djokovič už tak vzdálen není (37,6 mil.). To v golfu je rozdíl propastný: Rory McIlroy vydělal 50 milionů, oproti tomu Lydia Ko jen 5,9 milionu. A fotbal je ještě horší – Ronaldo inkasoval 93 milionů a Alex Morgan 3,5 milionu.
Největší propad mezi ženami zaznamenala Ruska Šarapovová, loni dvojka. Po většinu 12měsíčního hodnotícího období totiž byla vinou dopingového trestu za užití látky meldonium a následného trestu mimo hru. Sponzoři American Express, Avon a Tag Heuer s ní pak neprodloužili smlouvu, ale udržela si Nike, Head, Evian a Porsche. Přesto se nedostala přes hranici 6 milionů dolarů, která byla spodní hranicí pro vstup do našeho žebříčku.