Na draftu hokejových talentů v nejslavnější lize světa NHL si ho vyhlédl Wayne Gretzky. Roky hrál za Spartu či Kometu Brno. Už v 26 letech však začal Jakub Koreis přemítat: Jak by můj život vypadal bez hokeje?
Tehdy si spočítal, že kdyby musel rázem skončit na ledě, úspory mu vydrží sotva rok. Co pak? Měl hypotéky, životní náklady… „V porovnání s tím, kolik jsem v tu dobu vydělal peněz, nebyly vyhlídky růžové. Byly děsivé,“ vzpomíná. Uvědomil si, že hokej nestačí.
Za tohle včasné prozření může být nyní vděčný. V pátek ohlásil třiatřicetiletý Koreis konec kariéry a všechnu energii teď hodlá napřít do podnikání, kterému už před sedmi lety položil slušný základ.
Čtěte také: Býval elitním sportovcem, teď dalším radí, jak neprohýřit vydělané miliony
Není jediným ze sportovců, který úspory investoval, aby si zajistil další příjem. Řada jeho kolegů ale doplatila na to, že nerozumějí podnikání. „Nalítnou podvodným finančním poradcům a čekají rychlé peníze,“ popisuje Koreis. Proto se už před sedmi lety rozhodl spolehnout jen sám na sebe. V té době vlastnil dva byty, z toho jeden pronajímal. Byla to sice malá zkušenost, ale aspoň na té mohl začít stavět. Nakoupil knížky a přihlásil se na první semináře.
Po trénincích a zápasech se učil základy účetnictví a poohlížel se po nemovitostech, které by mohl výhodně nakoupit, zrekonstruovat a pronajmout. Svoji společnost pojmenoval Koreis-Brown, ale žádného tajemného pana Browna kolem něj nezahlédnete. „Prostě mi to tak znělo líp, tak jsem ještě jedno jméno přidal,“ směje se Koreis.
Sázka na nemovitosti vyšla. V současnosti vlastní na 30 bytů po celé Plzni za zhruba 50 milionů. Teď chce byznys posunout zase o trochu dál a chystá se na výstavbu bytového domu. V Plzni už má připravený pozemek – příznačně – kousek od zimního stadionu. Rodné město je pro něj ideálním trhem. Vyzná se tu a ceny nemovitostí v Plzni zatím nevyrostly do tak závratných výšek jako v Praze a Brně.
Do půl roku by tak mělo přibýt dalších 20 bytů. K expanzi pomohl i vstup nového obchodního partnera Hynka Husníka, jednoho ze zakladatelů společnosti Storyous. Na podzim by se měl k týmu připojit i Koreisův otec, který bude dohlížet na rekonstrukce bytů. „Táta je nervák, tak bude veselo,“ směje se Koreis. „Ale je to člověk, co bude vždycky jednat v mém zájmu,“ dodává už vážně.
Kromě nemovitostí napíná Koreis energii ještě jedním směrem. Mediálním. Je jedním ze zakladatelů webu Bez frází. Profesionální sportovci se na něm veřejně zpovídají ze svých osobních i pracovních problémů. „Sám vím, že se sportovci nemají kde vyjádřit. V tradičních médiích dostanou prostor leda tak při popisování pocitů po gólech,“ popisuje Koreis. Na Bez frází proto mohou sportovci svým fanouškům zprostředkovat, jak se doopravdy cítí a co prožívají.
Čtěte také: Manažer vrcholovým sportovcem. Přes den správa investic, večer činky
První rok vyžadoval spíš finanční injekce otců zakladatelů (projekt z větší části financoval hokejista Radim Vrbata), teď se ale situace obrací. „Návštěvnost je vysoká a v Bez frází vidíme obrovský potenciál,“ pochvaluje si Koreis. Zvažují vstup finančních partnerů či prodej bannerové reklamy. „Určitě ale co nejméně zatížíme čtenáře,“ ubezpečuje Koreis. Vůbec proto neuvažují o předplatném či velkém rozšíření inzerce.
Přes Bez frází zůstává napojen na svět profesionálního sportu. Jinak ale nepropadá nostalgii. „Hokej mi dal strašně moc. Mohl jsem cestovat, měl jsem díky němu velký životní standard. Ale taky je to tak, že já dal zase hodně hokeji. A čím jsem starší, uvědomuji si, že jsou jiné věci, kterým se chci věnovat. Těším se, až pojedu s manželkou na dovolenou, že vezmu tátu na Floridu na hokej. Těším se, že strávím s rodinou Vánoce a že 25. prosince ráno nepoběžím na trénink.“
Jak se teď tedy cítí? Je víc podnikatelem, nebo ještě duší hokejistou? „Teď už jsem víc podnikatel,“ odpovídá bez zaváhání. „Bývalý hokejista, co teď podniká,“ upřesní vzápětí.
Foto: Jana Mensatorová / Bez frází