V laboratoři membránu vyvíjel tři roky, zhruba stejně dlouho dobu pak trvalo vyrobit z ní materiál, ze kterého se dnes šijí outdoorové bundy i kalhoty. Oblečení s membránou z nanovláken, kterému pomáhal na svět Roman Knížek z liberecké Technické univerzity, oblečou na olympijských hrách v Pekingu i čeští sportovci.
Po třiapadesáti letech to bude poprvé, kdy se představí v ryze českém oblečení. A paradoxně právě na olympiádě v Číně, v zemi, která obléká celý svět.
„Vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost a přitom nepropustí ani silný liják, to byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem dlouho pracoval,“ říká Roman Knížek, který na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci vede Katedru hodnocení textilií.
„Nanomembránu si můžeme představit jako velmi jemné síto. Tím snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. Proto se v oděvu s touto funkční membránou sportovci nebudou tolik potit a zároveň nepromoknou a oblečení jim neprofoukne,“ dodává Knížek, který je autorem patentované technologie laminování nanomebrány pro využití v oděvech.
Právě jeho metodu „lepení“ používá jako jediná v Česku firma Nanomembrane ze Svitav, se kterou začal Roman Knížek na výrobě materiálu po vývoji technologie před pěti lety spolupracovat.
„Zájem o tento materiál je, většina firem ale šije v Asii a my vyrábíme tady v Evropě, takže se musíme orientovat spíše na zdejší menší firmy. Je jich tak do deseti,“ říká Marek Heřmanský, jednatel firmy Nanomembrane. Se společností Alpine Pro, která olympijské oblečení šije, navázala spolupráci už v minulosti. Smůla, že první kolekce s nanomembránou přišla na trh v době, kdy se kvůli covidu zavíraly obchody.
A v čem je materiál tak výjimečný? „V době, kdy jsme tuto naši nanomembránu představovali, byla na trhu jediná, dnes už jich je sice více, ale výhodou té naší je především schopnost odvádět vodní páru, tedy pot,“ vysvětluje Knížek. A jedinečné vlastnosti materiálu zaručí právě laminování. Jemná vlákna je nutné dokonale slepit tak, aby se vrstvou lepidla neponičila a aby se membrána dokonale slaminovala s tkaninou. „Dokázal jsem najít poměr mezi tím, kdy má membrána dobrou paropropustnost a zároveň je odolná vůči praní,“ dodává vědec.
Nanomembrána bude součástí olympijské bundy a kalhot. Její funkčnost otestovali sami sportovci. Mezi nimi i dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus. „Testoval jsem oblečení při chůzi do kopce se skialpovými lyžemi na zádech i při alpském lyžování, běhal jsem v něm také v dešti. Sledoval jsem přitom prodyšnost a to, jak oděv odolává mokru a větru. Výsledek byl vždy perfektní,“ potvrdil Kraus, který je s libereckou univerzitou spjatý také coby absolvent Fakulty strojní.
V jakém oblečení se sportovci na olympiádě představí, zatím zůstává tajemstvím. Hlavní produkt kolekce bude ale opět raškovka, legendární čepice Jiřího Rašky, který si po svém výkonu přivezl první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu v roce 1968. Čepice byla velkým hitem už na posledních zimních hrách v Tokiu.
„Raškovku, bundu i kalhoty jsme kompletně vyrobili v Česku,“ upozorňuje generální ředitel a zakladatel Alpine Pro Václav Hrbek. Kompletní kolekci uvidí veřejnost poprvé zhruba za tři týdny. Výrobky ponesou visačku Made in Czech Republic společně s radou, jak o daný kus pečovat. Tradiční značky pro praní či žehlení se ale tentokrát proměnily v piktogramy zimních sportů – hokej, lyžování, bob, biatlon a snowboarding. „Věřím, že tohle bude první cedulka, kterou si nikdo neustřihne,“ zmiňuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
„Poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. A doufáme, že se v nich ukážou i na stupních vítězů. Chceme tak připomenout, že šikovní lidé z Česka pocházejí,“ uzavírá Kejval.