Brněnská firma IDEA StatiCa zjednodušuje život statikům po celém světě. Složité výpočty udělají díky propracovaného softwaru za zlomek času. Programy, které dokážou spočítat to, co nikdo jiný na světě, využívá téměř šest tisíc firem v 82 zemích. A tím ambice jihomoravské vývojářské hvězdy nekončí.
Firmu založil v roce 2009 ve svých 52 letech Lubomír Šabatka, který ji dnes vede se synem Jurajem. Loni se ve světě prodaly jejich programy v hodnotě přes dvě stě milionů korun. A jejich úspěšné globální tažení jim letos vyneslo i titul EY Technologický podnikatel roku.
Celý příběh se přitom začal psát ještě za minulého režimu. Lubomír Šabatka měl štěstí, že už v 80. letech pracoval v inovativním podniku. A byl tak mezi prvními, kdo v Brně mohl pracovat s osobním počítačem. „Hned po revoluci jsem se vrhl na podnikání a s kolegy založil firmu na vývoj softwaru pro statiku. Dostali jsme se na špičku v Česku a postupně expandovali do světa,“ vypráví Lubomír Šabatka.
V roce 1999 firmu prodali belgickým partnerům a Šabatka v ní ještě dalších deset let zůstal jako šéf vývoje. Po čase se ale rozhodl vrátit k vlastnímu podnikání a přemýšlel nad novým projektem. Do té doby se věnoval softwaru pro výpočty celých staveb, ale na trhu mu chybělo řešení pro výpočty částí a detailů konstrukcí.
„Místo abychom konkurovali existujícím firmám na trhu, jsme jim nabídli to, co jim v portfoliu chybí. A jako první jsme aplikovali matematické simulace, které se využívaly jen pro celé stavby, na výpočty jejich detailů. Tím jsme se odlišili a získali na trhu obrovský náskok,“ popisuje Šabatka začátky firmy IDEA StatiCa.
Český software tak statikům pomáhá například s výpočty ocelových styčníků – kritických míst stavby, kde se sbíhají sloupy a nosníky. „Nikdo na světě to neumí spočítat tak rychle a bezpečně jako my. Všichni ostatní s tím buď musí trávit stovky hodin, nebo výpočty hodně zjednodušovat,“ říká Juraj Šabatka.
Když jeho otec společnost IDEA StatiCa zakládal, začínal po dvaceti letech ve své první firmě znovu úplně od píky. A od nuly vznikal i celý software. Jeho vývoji předcházel složitý akademický výzkum, který kombinuje matematiku, mechaniku, fyziku a stavební normy. Ty jsou v každé zemi jiné a produkt tak musí firma lokalizovat.
Na jeho vývoji spolupracuje i s univerzitami, mimo jiné z pražským ČVUT, brněnským VUT, ETH Curych nebo vysokými školami v Chicagu, Ohiu či Tennessee.
„V
našem oboru nic nevzniká rychle, ale trpělivost se v tomto případě
vyplatila. Náš byznys je hodně lokální a jen málo firem uspělo
ve více zemích, natož napříč kontinenty. Velkou část malých
hráčů totiž spolkly čtyři největší konglomeráty. O to víc
náš těší, že se nám daří dělat globální byznys,“ říká
syn zakladatele firmy.
Společnost má kromě brněnské centrály pobočky také v Londýně, Dortmundu, Rotterdamu a poblíž Filadelfie a celkem zaměstnává kolem šedesáti špičkových odborníků. Vedle toho využívá mezinárodní síť dalších 35 distributorů. A po odečtení distributorských marží byly loni její tržby sto padesát milionů korun.
„Posledních šest let rosteme každý rok o čtyřicet procent, podařilo se nám to udržet i loni během pandemie. Letošek je první rok, kdy to nejspíš bude méně. Naši zákazníci kvůli nejistotě ve stavebnictví neinvestují tolik a místo celoživotních licencí si pořizují spíše kratší předplatné. I tak ale počítáme s růstem minimálně dvacet procent,“ popisuje Juraj Šabatka.
Brněnská firma má tisíce zákazníků od malých firem až po velké společnosti včetně zvučných jmen, jako nadnárodní projekční firma Arup. IDEA StatiCa navíc úzce spolupracuje se třemi ze čtyř největších globálních hráčů v oboru.
Český software sloužil například k výpočtům při stavbě mezinárodního veledromu v Jakartě, při přestavbách hlavního nádraží v Nice či londýnské elektrárny Battersea Power Station. „Krásné stavby jsou většinou ty nejsložitější a právě u těch má naše řešení velkou přidanou hodnotu,“ říká Juraj Šabatka.
V Česku podle něj vzniká celá řada zajímavých technologií, ale ne vždy se podaří dostat je do světa. A když už, tak často prostřednictvím zahraničních firem, kdy obrovský kus marže končí jinde než v Česku.
„Není snadné konkurovat v masových oborech. České firmy by se proto měly víc zamyslet nad různými nikami, které velcí hráči nezvládají pokrýt. Nám se podařilo si takovou niku najít. A chceme i naším příkladem burcovat další, že nestačí jen technologii vyvinout, ale je potřeba ji umět prodat světu,“ říká Lubomír Šabatka.
S tím mu pomáhá ve firmě právě jeho syn. Zatímco starší ze Šabatků se soustředí na vývoj, mladší má na starosti marketing a škálování produktu. Ve společnosti se angažuje také jeho bratr Petr, který jinak působí v mezinárodní advokacii a pro firmu IDEA StatiCa zastřešuje právní agendu. A v rodinném podniku nechybí ani manželka Lubomíra Šabatky Jarmila, která má na starosti finance.
„Když
jsem budoval v 90. letech první firmu, tak oba synové dospívali. V
té době říkali: to, co děláš ty, sedět u počítače a
programovat, to nikdy dělat nebudeme. Jeden tak vystudoval práva a
druhý ekonomii. Ale nakonec se do podnikání zapojili oba,“ říká
se smíchem zakladatel firmy.
A
jeho syn k tomu dodává: „Ukázalo se, že když to dáme
dohromady, tak se skvěle doplňujeme. Otec rozvíjí samotný
produkt a já hledám cesty, jak ho dostat dál na trh a škálovat.
A právě tahle kombinace nám umožňuje dělat byznys globálně.
Nevýhoda rodinného podnikání je, že o práci často mluvíte. A
výhoda naopak to, jak si navzájem věříte.“
Co
se nástupnictví týče, je Juraj připravený časem firmu převzít.
V současnosti ji řídí nejen s otcem, ale ještě dvěma dalšími
manažery. A byť Šabatkovi dostali celou řadu zajímavých nabídek
na odkup společnosti, prodávat ji nehodlají.
Právě
naopak – mají s ní velké plány. Obrovskou příležitost vidí
například ve využívání umělé inteligence, cloudu nebo
pokročilých datových platforem. A stejně jako byli průkopníky v
oblasti softwaru pro specializované výpočty, chtějí být v první
linii i tentokráte.