Otázku, kam uložit peníze v současném světě pohlceném inflací, si pokládá kdekdo. Nemovitosti? Akcie? Kryptoměny? Pro někoho možná zajímavé možnosti, kterým ale trochu chybí sex-appeal. To radši investovat do něčeho, co si můžete s pompou vystavit ve vitríně a co má za sebou i několik desítek let dlouhý život v dubových sudech.

Podle prodejů a výsledků aukcí to vypadá, že investice do lahví luxusní whisky jsou stále oblíbenější. Zájem o investiční a limitované lahve whisky bude totiž v letošním roce rekordní.

Podle analýzy společnosti Rare Whisky 101, která se zabývá investicemi do tohoto destilátu, překoná letošní rok rekordy z roku 2019, a to jak v objemu, tak i hodnotě prodejů jednosladové skotské whisky na sekundárním trhu. Očekává se, že počet prodaných lahví dosáhne 172 tisíc, což je téměř dvacetiprocentní nárůst oproti roku 2019. Hodnota celkových prodejů by měla dosáhnout 104 milionů dolarů, což je asi o třicet procent více než v roce 2019.

Zvýšit by se měl také rekord průměrné ceny za lahev, a to z 553 dolarů v roce 2019 na 588 dolarů v roce 2021. Podle whisky analytiků pandemie ukázala, že fyzická aktiva, jako je whisky, jsou stále populárnější. A že ceny zajímavých lahví budou i nadále růst.

Úspěšný rok v prodejích vzácných a limitovaných lahví ukazují výsledky nedávných aukcí. Letos se za 137 tisíc dolarů prodal například pravděpodobně nejstarší bourbon na světě. V lahvi je podle uhlíkové metody datování nápoj vyrobený někdy mezi lety 1763 a 1803. V říjnu zase našla svého kupce osmdesátiletá Glenlivet 1940 80 Year Old Gordon & Macphail, která se stala rekordmanem, co se týče doby, po kterou zrála v sudu. Cena dosáhla 140 tisíc liber.

info Sotheby’s
Glenlivet 1940 80 Year Old Gordon & Macphail|Sotheby’s

Aby zajímavých investic nebylo málo, pouští se palírny whisky už dokonce i na pole kryptoměn a NFT. Jde přitom rovnou o dvě „těžké váhy“ světa skotské whisky. Glenfiddich, spadající pod třetího největšího producenta skotské whisky, společnost William Grant & Sons, využil aktuální zájem o NFT při vydání speciální limitované edice 46leté whisky Glenfiddich 1973 Armagnac Cask Finish, která dvacet let z celkových šestačtyřiceti dozrávala v sudech po Armaňaku.

Palírna z oblasti Speyside se spojila s NFT tržištěm BlockBar a na konci října nabídla patnáct lahví ve formě nezaměnitelných tokenů za osmnáct tisíc dolarů nebo ekvivalent v digitální měně ethereum. Jak to funguje? Vlastně jako takový poukaz na jednu z patnácti lahví. 

Po zakoupení NFT se kupující stává vlastníkem skutečné lahve, přičemž token slouží jako digitální účtenka, která ověřuje vlastnictví kupujícího a pravost produktu. Šťastný majitel se pak může rozhodnout, co s tokenem udělá dál. Může ho kdykoli přeprodat, uložit si ho do své digitální peněženky nebo jej vyměnit za fyzickou lahev.

BlockBar také majiteli tokenu ručí za uskladnění jeho whisky a na požádání mu ji dodá. Řadu tokenů, a tedy i k nim přiřazených lahví aktuálně na BlockBaru jejich vlastníci nabízí k prodeji. Cena už se vyšplhala na 288 tisíc dolarů. Podle šéfa luxusní divize William Grant & Sons Willa Peacocka jsou NFT pro palírny whisky možností, jak prohloubit zapojení spotřebitelů a oslovit nové sběratele.

Glenfiddich 1973 Armagnac Cask Finish|Glenfiddich

Další palírnou, která se na konci minulého měsíce pustila do světa tokenů, je Macallan. Ten dokonce stanovil nový rekord, co se týče nejdráže prodaného sudu whisky. V aukci se vydražil sud se skotskou Macallan z roku 1991 s finální cenovkou 2,33 milionu dolarů.

A kromě sudu skotské, ze kterého by se dalo získat kolem 600 lahví třicetileté whisky s cenou 3880 dolarů, prodej zahrnoval také speciálně vydaný token, který hodnotu sudu ještě zvýšil.

„Jako vlastník této vzácné whisky se nyní můžete pochlubit na řadě NFT platforem, jako je Origin, OpenSea, na blogu nebo na sociálních sítích. Přidává to další sociální prvek. Whisky odvětví v minulosti technologie příliš nevyužívalo, ale teď by mohly přitáhnout mnohem větší zájem a také vyšší ceny,“ řekl pro americký Forbes Matthew Liu, spoluzakladatel firmy Origin Protocol, která provozuje vlastní NFT platformu.

„Když si koupíte něco v materiálním světě, můžete se tím pochlubit jen několika desítkám lidí nebo to dát do muzea nebo galerie,“ dodal.