„Když jsem měl firmu, měl jsem plné ruce práce s jejím řízením. A když jsem ji prodal, byl jsem zase nervózní, kam mám inkasované peníze investovat, aby se mi vrátily.“ Podobné povzdechy slýchával brněnský finančník Igor Fait, když hledal investory do svého fondu Jet 1. A leckdy i od bývalých majitelů, kteří svoji firmu prodali právě jemu a získané peníze s ním teď investují.
Fait, který se loni stal nováčkem žebříčku 70 nejúspěšnějších byznysmenů Forbesu, aktuálně pracuje na otevření investičního fondu Jet 2. Majoritní společník investiční společnosti Jet Investment, jež patří mezi nejstarší a největší private equity firmy v Česku, chce navázat na úspěch v úvodu zmiňovaného a služebně staršího fondu Jet 1.
Ten byl spuštěn v polovině roku 2015. Svoje peníze do něj vložilo zhruba 100 investorů a zájem o něj tehdy předčil očekávání. „Nabídky jsme nakonec museli odmítat, chtělo s námi investovat víc lidí, než jsme mohli do fondu přijmout,“ říká Fait. Popíjí při tom kávu v atriu secesní vily v brněnské ulici Na Hlinkách, kterou nechal zrekonstruovat do původní podoby a dnes v ní jeho společnost sídlí.
Vstupenkou je 10 milionů
Jet 1 byl první tuzemský fond otevřený širší škále investorů vydělávající na nákupu, správě a následném prodeji firem. Jeho hodnota vzrostla během prvních dvou let téměř o 16 procent per annum (p. a.) a pohybuje se kolem čtyř miliard. A podobné zhodnocení si Fait slibuje i od projektu Jet 2.
Investice do restrukturalizací patří k nejvýnosnějším na trhu. Do fondu Jet 1 se rozhodlo investovat více než 100 investorů. Za dva roky s námi dosáhli na 16procentní zhodnocení per annum. Už 20 let totiž investujeme jen do těch projektů, kterým bezpodmínečně věříme. Ty pak řídíme a riziko máme pod kontrolou.
Stejnou investiční příležitost nabízíme i vám. Otevíráme fond kvalifikovaných investorů Jet 2.
Investicí do fondů Jet získáte:
- nadprůměrný výnos investice,
- možnost využít 20 let zkušeností v private equity,
- know-how úspěšného řízení průmyslových podniků,
- diverzifikaci svého portfolia.
Kapitál do dvojky, jak o něm pracovně mluví, se bude upisovat šest měsíců. Cílová částka je tři až pět miliard korun a odhad výkonnosti 15 procent p. a. Výše investice, s níž Jet Investment pro vstup do Jet 2 počítá, je 10 milionů korun a výše. Pokud se však případný investor rozhodne investovat méně než 10 milionů, má tu možnost prostřednictvím partnerské společnosti Conseq.
Fait odhaduje, že samotní partneři Jet Investment do fondu investují kolem 15 procent ze svého. Investiční horizont bude osm až 10 let.
Fait postavil svůj byznys na strategii, které se částečně drží dodnes: koupit firmu, dát jí nový impulz a buď ji se ziskem prodat, nebo si ji ponechat jako dlouhodobou investici. Cílem jsou i firmy v insolvenci. Jejich nákup bývá levnější, ale zároveň riskantnější. „Musíte zvážit, jestli se vám takový nákup skutečně vyplatí. Zda dokážete restartovat růst takové firmy, případně udělat opatření v nákladech, aby i při stávajících tržbách generovala potřebnou cash,“ popisuje.
Proto se investoři z Brna zaměřují také na bezproblémové, ne však startupové firmy s růstovým potenciálem. „Ty často potřebují finanční kapitál, impulz ve formě oborového růstu nebo také strategické a manažerské vedení, které už jim současný vlastník nemůže poskytnout, a proto se obrací na nás,“ popisuje druhý pilíř svého byznysu.
Když je firma zralá, jde do světa
A jak vlastně takové akviziční námluvy probíhají? Nabídky přicházejí většinou od poradenských společností, bank nebo právních kanceláří. Někdy i od samotných majitelů firem.
Když se podaří vhodnou akvizici najít, zamíří do firmy Faitovi lidé v čele s projektovým manažerem. Ten má na starosti celý proces od jejího nákupu, řádné prověrky (due diligence), dlouhodobého rozvoje až po prodej. Zjišťuje, v jaké kondici firma je, zda má potenciál růstu v tržbách, nebo prostor pro škrty v nákladech. Vytváří finanční model a na jeho základě stanoví takzvané free cash flow, které je podstatné pro ocenění firmy.
Fait plánuje Jet 2 naplnit podniky z oborů, kterým rozumí a s nimiž má zkušenosti i z jedničky. Je to především průmysl svázaný s novými technologiemi či s producenty zařízení pro výrobu alternativních energií. Jde také o technický textil nebo chemii spojenou s vývojem nových materiálů. Plán je vytvořit stejný model jako v Jet 1, tedy několik samostatných oborových platforem, v jejichž středu bude vždy hlavní firma. K ní se pak budou vybírat další společnosti tak, aby se daly byznysově nebo výrobně provázat.
K prodeji firmy, respektive celé platformy, může podle Faita dojít prakticky kdykoli bez ohledu na investiční horizont. Jako příklad uvádí fond Jet 1, jehož investiční horizont končí v roce 2022, jedna z pěti platforem je však nachystaná k prodeji už teď. „V současné chvíli funguje velice dobře a produkuje zajímavé cash flow, takže může vyplácet pravidelnou dividendu. Myslíme si, že my jako současní vlastníci už jí nemáme co dát. Zkrátka když je firma zralá, jde do světa.“
Ve srovnání s Jet 1 budou mít ve dvojce větší podíl institucionální investoři (další fondy, investiční společnosti, banky atd.) než investoři individuální. Mix obou skupin by však Fait rád zachoval, a to i do budoucna. Fond láká hlavně zájemce z Česka a ze Slovenska, ale nejen ty. Vstup do něj nyní zvažují například zahraniční fondy kvalifikovaných investorů a fondy fondů, které hledají investiční příležitosti ve fondech podobného zaměření a velikosti, jako je Jet 2.
„Ty se pak snaží propojit i byznysově, takže se může stát, že vám přinese zakázky z nějakého úplně jiného fondu,“ dodává Fait a nevylučuje, že při hledání vhodných akvizic vykročí i mimo středoevropský region, kde působí, dál do Evropy.