Pokud bychom měli za vším hledat ženu, v představenstvech českých firem bychom příliš neuspěli.
Když se blíže podíváte na statutární orgány top 250 největších, moc žen nenapočítáte, jen ve 12 procentech. Vyplývá to z Indexu zastoupení žen ve vedení, který každoročně zpracovává Byznys pro společnost.
Když přitom žena ve firmě dosáhne na vyšší funkci, projeví se to v celé organizaci a ženy se najednou začnou objevovat na dalších manažerských funkcích.
Čtěte také: Učte se od žen. Sedm důvodů, proč jsou ženy lepšími lídry
Ženy ve vedení mohou ovlivnit i další velký problém českých společností, a sice pay gap. Průzkum ukázal, že v ženami vedených společnostech jsou rozdíly v platech mužů a žen menší než v těch vedených muži.
Přitom právě v Česku mluvíme o pořádném problému. Je tu druhý největší rozdíl v platech mužů a žen na stejné pracovní pozici v celé Evropské unii – 22 procent.
Nutno dodat, že řada firem funguje už dávno bez předsudků a do vedení by klidně ženu přijaly. Jenže nevědí, jak je oslovit či „vychovat“.
„Rozvíjejí talentové programy pro ženy, ale často nesprávně. I proto se podíl žen v nejvyšších firmách nezvyšuje,“ upozorňuje Pavlína Kalousová, předsedkyně zmíněné aliance Byznys pro společnost.
„Mnoho různých opatření se snaží spravit problém se ženami v práci místo toho, aby se ve firmě zaměřili na pochopení jejich potřeb a vytvořili pro ně vhodné podmínky,“ dodává. To může být třeba vytvoření flexibilních pracovních úvazků, které vyhovují ženám s malými dětmi.
Moderní firmy už takové možnosti mají. Ustoupily od tvrdé hierarchie a důležitá je pro ně spolupráce všech zaměstnanců a flexibilita času a místa.
Proč se jim vyplatí mít ve vedení ženy?
Jsou lepšími šéfkami
Koho byste radši za šéfa? Výzkumníci zjistili, že lépe se vám nejspíš povede tam, kde šéfuje žena. Podle výzkumníků mají lídryně lepší schopnost svoje zaměstnance zapojit a motivovat do práce, a to o celých šest procent oproti svým mužským protějškům.
Snadněji vyřešíte problémy
Na první pohled to vypadá nelogicky, ale podle vědců platí: čím větší diverzita týmu, tím lepší řešení problémů. Různorodý tým je kreativnější, ve výsledku volí lepší rozhodnutí a snadněji hledá řešení.
„Diverzita vedení zvyšuje kreativitu, napomáhá lépe čelit výzvám, nacházet nova řešení a umožňuje nám lépe porozumět potřebám našich zákazníků,“ podotýká k tomu Alessandro Lagazio, HR manažer Ikey pro Českou republiku.
Ale pozor, má to jeden háček. Když složíte různorodý tým, problémy se náhle objeví i tam, kde dříve nebývaly. Z počátku to bude možná drhnout, protože čistě mužské týmy častěji sdílejí pohled na věc. Pokud se v nich objeví žena, tenhle soulad se nejspíš rozbije.
Jenže nesoulad by měl být vítaný. Otevírá obzory a přináší do týmu nové názory. „Spolupracovníci se v různorodém týmu učí od sebe navzájem,“ pochvaluje si manažer komunikace DM Drogerie Jiří Peroutka.
Ženy mají lepší vzdělání
Tahle situace se objevuje poprvé v historii – dříve ženy zpravidla ke studiu přístup neměly. The Times They Are a Changin‘ a mladé ženy z generace mileniálů dosahují ve vyspělých společnostech vyššího vzdělání než muži. Průměrně mladé ženy studují zhruba o rok déle než jejich mužské protějšky.
Pozor, pro starší generaci to neplatí, tam jsou staré pořádky zachovány a muži mají častěji dokončenou vysokou školu než ženy. Vyplývá to ze studie, ve které OECD každý rok porovnává vzdělávací systémy.
Ukazujete, že jste moderní firma
Pokud je vedení společnosti různorodé, značí to ten prostý fakt, že funguje moderně, bez předsudků a hledá kvalitní členy týmu. „Je potřeba si uvědomit, že pokud firmy do svého vedení nevybírají ženy, ztrácejí tím padesátiprocentní potenciál poolu talentů. To je velmi neekonomické rozhodnutí,“ podivuje se Pavlína Kalousová.
Pokud hledáte nového člena týmu, nezkoumejte, jakého je pohlaví, náboženství nebo rasy. „Důležité je, aby to byl schopný člověk na svém místě,“ přibližuje manažer komunikace DM Drogerie Jiří Peroutka.