Do světa startupů vtrhla jako neřízená střela. Američanka Elizabeth Holmes, která už ve svých 19 letech rozjela startup Theranos, s nímž slibovala přinést revoluci do způsobu testování krve, se ještě před třemi lety pravidelně objevovala na titulních stránkách světových magazínů včetně Fortune, americký Forbes ji pak zařadil se jměním 4,5 miliardy dolarů mezi 400 nejbohatších Američanů a investoři na ni často pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni.
Zdálo se, že sympatickou blondýnku na její cestě vzhůru nemůže nic zastavit.
Čtěte také: Od nuly k miliardám a zpět. Pád ženy, která chtěla zbavit svět injekcí
Píše se rok 2018 a vše je úplně jinak. Dnes u jmění čtyřiatřicetileté Elizabeth Holmes svítí nula, v minulém týdnu odstoupila z vedení Theranosu, a navrch jí nově hrozí žaloby za zpronevěru a klamání nejen investorů, ale i doktorů a samotných pacientů.
Americký Forbes zařadil v roce 2014 Elizabeth Holmes mezi 400 nejbohatších Američanů, když její jmění odvodil od hodnoty Theranosu, která v té době dosahovala na 9 miliard dolarů.
Žalobci podle agentury Reuters tvrdí, že Holmes a její kolega (a také bývalý přítel) Ramesh Balwani využívali reklamy a další lákadla k tomu, aby přesvědčili doktory a pacienty k využívání testování krve od Theranosu navzdory tomu, že věděli, že startup nedokáže poskytovat přesné a spolehlivé výsledky.
„Tento komplot uvedl v omyl doktory i pacienty ohledně spolehlivosti zdravotních testů, které tak ohrožovaly zdraví i životy,“ uvedl v prohlášení zvláštní agent FBI John Bennett.
Elizabeth Holmes Theranos založila už v roce 2003 a slibovala revoluci ve způsobu testování krve, na kterou se těšili všichni, kteří nesnášejí jehly. Ty totiž dle Holmes nebyly potřeba – stačilo jen mírné píchnutí do prstu, které mělo navíc přinést spolehlivější výsledky než u běžného odběru.
První pochybnosti ohledně aktivit Theranosu se objevily v roce 2015 a od té doby začali firmu opouštět investoři, mezi kterými byla i taková jména jako mediální magnát Rupert Murdoch nebo spoluzakladatel Oraclu Larry Ellison.
Obžaloba dnes také tvrdí, že Holmes s Balwanim vytvářeli záměrně mnoho nepravd o finanční kondici Theranosu, který měl mít na svém vrcholu hodnotu 9 miliard dolarů, a o budoucích odhadech tržeb i zisku. Oba vrcholní představitelé kdysi nadějného startupu se ale v rámci nových obvinění nechali slyšet, že se ve všem cítí nevinní.
Trestní stíhání přichází poté, co americká komise pro cenné papíry (SEC) ukončila v březnu spory ohledně Theranosu s výsledkem, že Elizabeth Holmes nesmí po 10 let vést z pozice CEO jakoukoli veřejně obchodovatelnou firmu (tedy firmu, která je burze).
A v červnu přišel americký Vanity Fair s poměrně překvapivou zprávou, že Holmes znovu objíždí investory v Silicon Valley a sbírá peníze pro svůj nový startup. Tomu by šéfovat mohla, startupy jsou firmy v soukromých rukou, a rozhodnutí SEC by se tak na takové řízení nevztahovalo.
Ovšem představa, že by Holmes získala znovu přízeň, a hlavně důvěru investorů, je vzhledem k novým událostem dost absurdní.
Foto: Forbes.com