Filip Morávek je klasický úspěšný technologický podnikatel. Z Prahy řídí softwarovou firmu, jejíž produkty využívají firmy po celém světě, a občas si odskočí do Nepálu či Izraele.
Filip Morávek ale zároveň není klasický úspěšný technologický podnikatel. K miliardě tržeb se chce dostat pomalu, nepoužívá anglicismy a zřídil Nadační fond pro rozvoj plného vědomí.
Morávkem řízená firma se jmenuje Easy Software, její příběh se začal psát před dvaceti lety a dnes ji naleznete ve více než devadesáti zemích světa. „Jsme firma, která lidem pomáhá zjednodušovat práci, a to díky tomu, že jim zlepšujeme fungování projektů. Jsme švýcarský softwarový nůž na projekty,“ vysvětluje Morávek.
Software na řízení projektů vzniká v netradičních kancelářích – v činžovním domě na Praze 6. Používají ho příznačně zejména softwarové firmy, ale i společnosti z automobilového průmyslu, a dokonce i Ministerstvo zahraničních věcí.
„Jsme zkrátka všude tam, kde se dělají projekty,“ dodává Morávek. Největší podíl pak firmě negeneruje Česko, nýbrž sousední Německo, kde firma slaví úspěch od samého začátku.
Easy Software má lehce přes osmdesát lidí a letos si sáhne na tržby 140 milionů korun se zhruba patnáctiprocentní ziskovostí. Firma každý rok naroste o dvacet až třicet procent a Morávek stále opakuje, že nikam nespěchá, což je v technologickém světě, kde se háže stovkami či tisíci procent sem a tam, vesměs raritní přístup.
„Jasně, že chci miliardu, ale chci ji pomalu,“ konstatuje Morávek. „Věřím spíše v organický, přirozený růst. Když si pomůžu přirovnáním, tak stimulovat se kofeinem je fajn, budu asi rychlejší, ale chci někam doběhnout vyčerpaný? A je to vůbec cíl? Není miliarda jen milník na větší cestě? Podle mě je. A takhle k tomu přistupuju.“
Jakkoli to může znít úsměvně, za Morávkovými začátky je velká láska. V roce 2005 se jako člen mnoha studentských organizací, včetně Studentského parlamentu ČVUT, zúčastnil intenzivního kurzu projektového řízení. „Tam jsem se do toho zamiloval, neumím to říct ani jinak,“ směje se muž, který tehdy pochopil, že když se věci dělají lépe a chytřeji, lze je dělat s menší námahou a lepšími výsledky.
Zároveň už začínal podnikat – s partou přátel rozjížděli firmu na vytváření webových stránek. Sami pro sebe hledali vhodný nástroj na řízení projektů a vybrali si open source software Redmine, který postupně přizpůsobovali obrazu svému a svých klientů.
V roce 2007 začali produkt aktivně prodávat, až nakonec původní webovou divizi před šesti lety zcela zavřeli. Všechny své síly přesměrovali na produkt Easy Redmine, rozvíjející původní open source software, a na vlastní Easy Project – totožný produkt, který se liší jen v marketingové komunikaci vzhledem k cílové skupině.
První oslovuje tradiční velké firmy, které znají Redmine, druhý třeba ty, které s pokročilým projektovým řízením začínají. Mezi zákazníky jsou dnes každopádně firmy jako Continental, Bosch či Ogilvy.
„Od začátku se nám dařilo zejména v zahraničí. Vytvořili jsme jeden z prvních českých software as a service produktů, který byl skutečně globální,“ podotýká Morávek. Kromě pražského sídla a londýnské pobočky aktuálně pracuje na otevření pobočky v Moskvě, pomocí které by rád měl blíže jednak k ruskému, ale i k postsovětským trhům.
„Chceme využít svoje dosavadní zkušenosti z tohoto koutu světa, ve kterém mají jak firmy, tak i státní správa důvěru v české produkty,“ přibližuje Morávek.
„Zároveň se v Rusku díváme po šikovných lidech, kteří by nám mohli pomoci nejen se softwarovým vývojem. Přece jen ruští konstruktéři, technici a šachisté byli a jsou pojmem,“ dodává.
Jak ale padlo v úvodu, Filip Morávek nežije pouze byznysem. Když si v roce 2014 uvědomil, že osobně už mu více peněz není k užitku, založil zmíněný Nadační fond pro rozvoj plného vědomí.
Tajnosnubný název skrývá prostou ambici zlepšovat život sociálně potřebným, seniorům nebo dětem v dětských domovech. „Stručně řečeno děláme meditaci, jógu nebo kurzy mindfulness pro znevýhodněné skupiny, čímž se je snažíme vést k sebepoznání, a zlepšovat tak kvalitu jejich života,“ vysvětluje Morávek.
Fond už takto zasáhl do života více než 4400 lidí a Easy Software je po celou dobu největším donátorem. „Potřebuju tam jistý přesah, byznys už mi několik let nestačí. Teď vím, že nevydělávám pro sebe,“ konstatuje muž mířící – pomalu – za miliardou.