Pero ze starého piana, z palice vinné révy nebo třeba z olivového dřeva. I takové kousky prošly dílnou značky Kayu, v níž netradiční pera na zakázku a z použitého dřeva vytváří třiatřicetiletý Michal Klaška.
Ten kvůli nim před třemi lety opustil místo marketingového manažera a dnes už v brněnském ateliéru na Kraví hoře vyrývá do pera pořadové výrobní číslo 600.
Čtěte také: Šperky vyráběné jako hollywoodské filmy. Nosí je i nejvlivnější Češky
„Když jsem si uvědomil, čím všichni každý den píšeme, a vybavil jsem si tu haldu propisek v kancelářích, řekl jsem si, že chci vymyslet něco hezkého, co lidi přesvědčí, že je dobré psát něčím, co má hodnotu a životnost,“ vzpomíná na svůj bod zlomu.
Michal Klaška
Na webových stránkách Kayu si díky konfigurátoru můžete sestavit pero na míru. Vyberete si druh dřeva, barevnou kombinaci, typ hrotu i typ plnění. „Uvědomil jsem si, že když pero vyrábím celé sám, bylo by skvělé, kdyby si ho lidé mohli postavit podle svých představ,“ vysvětluje Klaška, proč si takhle práci dobrovolně zkomplikoval. Dřevěné, mosazné a hliníkové části soustruží vlastnoručně ve své dílně, hroty a konvertory nakupuje například od německé firmy Schmidt.
Druhou věcí, která dělá z jeho per unikátní kousky, je původ dřeva. Klaška ho totiž výhradně recykluje.
„Dřeva máme všude spoustu a přijde mi škoda ho nevyužít. Například z jednoho odřezku od stolaře vyrobím desítky kusů,“ vysvětluje. Materiál bere od truhlářů a stolařů, ale taky od známých z restaurátorské dílny nebo tam, kde zrovna na nějaké zajímavé narazí. Třeba na dovolené v Chorvatsku.
„Uviděl jsem tam prořezaný olivový háj, neodolal jsem a pár větviček jsem si odvezl s sebou do Česka, protože olivové dřevo je krásné,“ vzpomíná. Někdy ale s dřevem přijdou i sami zákazníci.
„Jeden klavírista mi třeba přinesl kus dřeva z klavíru, který měl rád a který už nefungoval. Nebo mi paní přinesla 80 let starou velkou palici vinné révy. Jeden restaurátor zase chtěl vyrobit pero z dubu, který spadl do řečiště, ve kterém jej bahno na dva tisíce let zakonzervovalo a oni jej objevili a vykopali. Tehdy jsem opravdu přemýšlel nad tím, jaký kus historie mám v ruce,“ popisuje Klaška, jehož pera startují na ceně 2500 korun za kus. To nejdražší, které vyrobil, bylo z ebenu a za šest tisíc.
Výroba jednoho pera mu zabere přibližně pět hodin čistého času. Jak na to, se postupně naučil sám a říká, že než všechno zvládnul, zíral klidně i několik měsíců tiše z okna. Pořádně se naučit řemeslu mu trvalo téměř tři roky. Dnes svá pera ale prodává do Německa, Rakouska nebo USA, kde si ho našli díky článku v americkém časopise Pen World.
„Nezjišťoval jsem, nehledal jsem lidi, kteří mě to naučí, chtěl jsem na to přijít přímou zkušeností. Dnes mi přijde srandovní, jak jsem doma v obýváku vyráběl pera na koleni s přesností půl centimetru,“ uzavírá Klaška, který momentálně vyrábí nový druh hliníkového pera, jež poprvé předvede na říjnovém Designbloku.
Foto per: Ondřej Straka, ateliér Dvadva