Pokud jste sledovali včerejší uvedení nového iPhonu, pravděpodobně jste zklamaní. Oproti loňskému roku se nekonalo žádné překvapení.
Samozřejmě, máme nejlepší iPhone všech dob, s lepšími fotkami, lepší kamerou, lepším displejem, lepším zvukem, rychlejším Face ID. Zkrátka ten nejlepší, nejkrásnější iPhone, stejně jako každý rok. Jen tam chyběl ten drobný detail – důvod, proč by si ho měli uživatelé aktuální řady X koupit.
Což je mimochodem úděl každého „S“ updatu. Apple své telefony pravidelně zásadnějším způsobem obměňoval každé dva roky, přičemž tento cyklus se pomalu začíná natahovat na tři a více let.
Osobně tipuji, že nastolený design X s námi bude více než tři roky, a iPhone se tak dostává do pozice „hotového“ zařízení, které vás už tak zásadně nepřekvapí novým designem. V takové chvíli nezbývá než se soustředit na jiné parametry.
Budoucnost iPhonu a potažmo i Applu tak nestojí na samotném zařízení, ale spíše na tom, k čemu jej budeme používat. A z tohoto úhlu pohledu je patrné, kam Apple míří…
Machine learning
Velká část včerejší prezentace byla věnována novému čipu A12 Bionic, který je samozřejmě mnohem lepší než A11, to teď ale nechme stranou. Apple si uvědomuje, že budoucnost je v rychlosti používání a predikování toho, co chce uživatel udělat. Třeba to, že jenom zapne fotoaparát.
iPhone už automaticky fotí vše, co vidí, a ukládá do mezipaměti pro případ, že by uživatel chtěl náhodou udělat i fotku. V okamžiku stisku spouště má iPhone (a čip) dost informací na to, aby byl schopen fotku doladit k dokonalosti včetně elegantního bokeh efektu – rozostřeného pozadí, které následně můžete upravit, kdyby se vám iPhone netrefil do vkusu.
Velice důležitá je technologie, kterou se Apple snaží lidem vysvětlit právě na fotkách či třeba rychlejším odemykání pomocí Face ID. Apple chce, aby kvůli soukromí všechny chytré funkce probíhaly přímo v telefonu, a nikoli v Cloudu, a je jasné, proč je pro něj právě bionický čip cestou do budoucnosti.
Rozšířená realita
Asi nejdůležitější želízko v ohni. Apple věří augmented reality a věří jí hodně. Teď ještě dostat vývojáře a uživatele na stejnou loď, což se pomalu začíná dařit, ale rozhodně se nedá bavit o nějakém boomu.
Navíc budoucnost rozšířené reality je pravděpodobně v jiném zařízení než v telefonu (v této oblasti by se mohli snažit třeba inženýři od Ray-Banu). Apple chce ale být připraven a rozšířenou realitu vnímá jako další platformu, pro kterou bude iPhone klíčový.
Online služby
Apple je sice hardwarová společnost, ale když se podíváte na aktuální rozložení příjmů, služby jako App Store, Apple Pay, Music, iTunes a další získávají na důležitosti. A pokud chcete, aby uživatelé platili za služby, dejte jim větší displej – protože větší displej rovná se vyšší produktivita, ale také větší využívání daného zařízení, a tím pádem i vyšší konzumace obsahu. Třeba filmů nebo her.
Apple si novým iPhonem připravuje půdu pro budoucnost, která nebude o fyzickém produktu, ale hlavně o zážitku. A na to potřebuje bionický čip, machine learning, skvělé služby a zmíněné želízko v ohni – rozšířenou realitu
Překvapení večera? Hodinky
A jaké jsou tedy nové iPhony? iPhone X (X jako deset) je nahrazen iPhone XS a jedná se v podstatě o vzhledově identický model, který je samozřejmě výkonnější (za mě nejdůležitější funkci představuje vylepšený fotoaparát a možnost ladit bokeh efekt následně), a navíc se dodává ve zlaté barvě.
Pokud vám chybí velký displej, přichází iPhone XS Max (je větší než Plus, takže Max) s 6,5palcovým displejem. Oproti XS je hlavní rozdíl právě v displeji. Za tento našlapaný minipočítač, který umí i telefonovat, můžete aktuálně zaplatit i přes 40 tisíc korun, pokud budete potřebovat 512GB úložiště.
A pokud hledáte „levný“ iPhone, je tu pro vás XR s 6,1palcovým displejem, kde Apple trochu ušetřil na materiálech (LCD displej místo OLED, aluminium místo oceli, slabší kamera) a naopak nabízí hravější barvy a vzhled. Cena začíná někde kolem 22 tisíc korun. Rozhodně se ale nedá hovořit o řešení pro aktuální uživatele iPhonu SE, který tak nemá svého nástupce a asi ani mít nebude.
Co mě osobně na včerejší prezentaci nejvíce nadchlo, nebyly ani tak zmíněné telefony, které procházejí standardní evolucí, jako spíš nová generace Apple Watch.
Hodinky přicházejí s novým designem, většími displeji (40 a 44 milimetrů) při zachování stávajících rozměrů a přinášejí vylepšení měření tepové frekvence, a hlavně integrovaný elektrokardiogram (EKG). Pokud se na tuto novinku podíváte perspektivou faktu, že srdeční selhání patří do top 3 příčin úmrtí v dnešní populaci, může mít tato novinka velký dopad na vnímání Apple Watch, které jsou aktuálně podle Applu nejprodávanějšími hodinkami na světě.