Zatímco na střeše sídla Monety na pražské Brumlovce vlaje česká vlajka, největší rozptýlení způsobuje na zemi hrstka aktivistů před vchodem do banky.
„Když projdete těmito dveřmi, podporujete pana Tykače,“ opakují aktivisté, kteří před vstupem do budovy vytvořili dva symbolické vchody – jeden pro spojení Monety s aktivy PPF, druhý proti spojení. Drží také transparenty o škodlivosti fosilních paliv.
Jejich pointa spočívá v tom, že miliardář Pavel Tykač má chtít jakožto akcionář Monety „silnou českou banku“ pro to, aby financovala jeho „nezelený“ energetický byznys. To vše samozřejmě v souladu s PPF.
Uvnitř budovy už však panuje atmosféra vskutku poklidná.
„Jste ready?“ táže se Tomáš Spurný, jenž má před sebou „buffettovskou“ plechovku Coca-Cola, a rozhlédne se vpravo vedle sebe, kde mu pokynutím hlavy reagují členové dozorčí rady Monety, mezi nimiž nechybí ani legendární investor Gabriel Eichler.
Správně hádáte, že takto nějak odstartoval šéf Monety bankovní Den D. Jde o klíčovou valnou hromadu rozhodující o dealu za 26 miliard korun, v němž se mají spojit československá finanční aktiva PPF (v čele s Air Bank) s Monetou.
Připomeňme každopádně, že jde o třetí a podle slov PPF o finální pokus spojit se s Monetou. Pro ten potřebuje skupina z Evropské ulice a její sympatizanti alespoň dvě třetiny přítomných akcionářů, respektive alespoň 66,67 procenta.
Předsedou valné hromady se stává elitní advokát Karel Dřevínek z advokátní kanceláře Skils, který dále valnou hromadou provází.
Valná hromada se posunuje k bodu číslo 7, kdy se má rozhodnout o souhlasu s nabytím akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. A v ten moment si bere slovo Tomáš Spurný.
„Opětovně žádáme o vaši podporu v této akvizici. Chceme zvýšit konkurenceschopnost naší banky. Zvýšením velikosti také sledujeme to, aby spojená banka v budoucnosti obsluhovala 2,5 milionu klientů,“ říká Tomáš Spurný.
„Koupí Air Bank a následným spojením obou bank získáme číslo jedna na trhu se spotřebním financováním, což je nejvíce atraktivní segment v Česku,“ pokračuje Spurný. Podle něj by se ziskovost mohla zvýšit až o 21 procent oproti samostatnému plánu Monety.
„Opravdu věříme v to, že transakce pomůže Monetě stát se bankou kritické velikosti,“ tvrdí Spurný.
Následují první protesty, kde podle očekávání nechybí Raiffeisen Bank International AG (RBI) zastoupená advokátkou Vladimírou Glatzovou. RBI drží akcie pro prominentní aktivistický fond Petrus Advisers, který je nejhlasitějším kritikem transakce od samého počátku.
Podle Petrusu je návrh projevem hned několika selhání, a to včetně manažerské náklonnosti Tomáše Spurného k PPF. Transakce je prý dále v rozporu se zákonem i zájmem minoritních akcionářů.
Následně si slovo bere i jeden z ekologických aktivistů Petr Doubravský z Fridays for Future, který pokračoval v narativu aktivistů před bankou. Opět šlo o narážku na možné budoucí financování byznysu Pavla Tykače.
„Fosilní paliva nefinancujeme a financovat je nehodláme!“ reagoval Spurný.
Bod valné hromady číslo 7 o nabytí akcií Air Bank a českého a slovenského Home Creditu byl schválen bezpečně, a to zhruba 77 procenty akcionářů. Následuje bod číslo 8 týkající se rozhodnutí o zvýšení základního kapitálu Monety.
Bod 8 byl právě schválen potřebnou částí akcionářů, tedy minimálně dvou třetin.
Bankovní deal desetiletí má zelenou, PPF vyhrála.
Při odchodu účastníků z valné hromady hrála skladba Don’t speak.