Starý bonmot říká, že se uživatelé počítačů dělí na dvě skupiny – na ty, co data pravidelně zálohují, a na ty, kteří s tím začnou, až o cenná data přijdou. Do skupiny číslo dvě pochopitelně nechce patřit nikdo, ale jaký způsob zálohování a ukládání dat zvolit, abyste do ní nespadli?

Srovnatelný uživatelský komfort

Mezi nejoblíbenější způsoby ukládání a zálohování dat patří síťové diskové systémy neboli NAS. Z lokálních systémů, kdy data zůstávají fyzicky u majitele, jde jednoznačně o nejpohodlnější variantu. Na nic nemusíte myslet – zapnete box s diskem (nebo spíš několika disky), připojíte ho kabelem nebo bezdrátově k domácí či firemní síti, do počítače nainstalujete obslužný program a vyberete složky, které se mají zálohovat automaticky (dokumenty, fotografie a podobně). 

Jakmile do nich přibude libovolný soubor nebo se stávající změní, systém ho automaticky přenese na disk v NAS. Když je disků víc, díky systému zabezpečení RAID se soubory ukládají v kopiích na všechny, kdyby náhodou některý z nich fyzicky odešel.

Není ale celá tahle koncepce už trochu překonaná? Ještě před pár lety pohodlnější řešení neexistovalo, ale Google Drive, One Drive od Microsoftu a podobná cloudová úložiště přinesly podobný uživatelský komfort. O svá data se nemusíte starat už vůbec, vše za mírný poplatek zařídí mamutí korporace se spoustou datových center po celém světě. Bezpečí tyhle firmy zajisti musí, sebemenší problém by znamenal zhoubu pro jejich byznys.

Ideální řešení je hybridní

„To ale zdaleka není tak jednoduché,“ tvrdí Igor Cejkovský ze společnosti Synology, která patří k největším výrobcům NAS systémů na světě.

info Handsome young man in full suit talking on smart phone and smiling while sitting in the car

„Cloudová řešení mají samozřejmě své výhody, ale také nevýhody – svá data nemáte plně pod kontrolou, jsou uložená někde na jiném konci světa na zařízení, které patří někomu jinému. Samozřejmě věříme, že jsou v bezpečí, ale záruky na to nemáme. Zálohu na lokálním disku naproti tomu máme pevně v rukou – kdo chce, vůbec nemusí NAS připojit k internetu, může ho nechat jen v domácí síti.“ 

Ani doma nebo v kanceláři však nejsou data stoprocentně safe. NAS box si může odnést zloděj spolu s počítačem a cenná data jsou pryč. „Právě proto se odborníci shodují na ideálním řešení, kterým je hybridní cloud,“ říká Cejkovský.

Hybridní cloud je technologie pro ukládání, kdy jsou data primárně v cloudu, ale část z nich (zpravidla nejčastěji používaná data) je uložena také lokálně na NAS. Synchronizace těchto dat s cloudem probíhá automaticky.

Systém tedy rozpozná data, ke kterým se přistupuje často a drží je i lokálně. Zároveň data, která jsou v cloudu se při přístupu k nim hned stáhnou na lokální úložiště, aby byla práce s nimi jednodušší, rychlejší a data byla dostupná i v případě výpadku internetu.

Proti loupeži i výpadkům netu

Chránit data je podle Cejkovského nejjistější zálohováním jak na dvou lokálních discích v NAS, tak i v cloudu. „Bezpečné zálohování dat se řídí takzvaným systémem 3-2-1, tedy aspoň tři kopie na dvou různých zařízeních, plus jedna kopie dat mít mimo pracoviště.

Minimálně jednu kopii tak máte k dispozici kdykoli – nejen když vás vykradou, což je samozřejmě extrém, ale také třeba při výpadku internetu, když je vám klasický cloud k ničemu. A k výpadkům internetu dochází určitě častěji než k loupeži,“ popisuje Cejkovský klíčové výhody.

Lokální ukládání má podle Cejkovského ještě jedno velké plus – systém lze nastavit tak, že u některých souborů ukládá přinejmenším po omezenou dobu i starší verze přepisovaných souborů. „Když nějaký dokument změníte, na cloudovém úložišti ho máte už jen ve změněné podobě a ke starší variantě se nevrátíte. NAS umí ukládat několik verzí, čehož s oblibou využívají třeba školy nebo jiné organizace.“ 

Disky jako přehrávače multimédií

Mezi další výhody NAS patří bohatá nabídka funkcí, které se zálohováním nebo ukládáním dat vůbec nesouvisejí, ale rozhodně přijdou vhod. Firmě Western Digital, která rovněž patří v oboru síťových disků do světové špičky, vynesly před časem obrovskou popularitu multimediální schopnosti jejích WD disků, které fungují i jako přehrávače obrazových či zvukových formátů, takže po připojení k televizi slouží jako univerzální zábavní centrum pro celou domácnost. 

Multimediálními funkcemi vybavuje své NAS modely i konkurenční Synology. A možnosti pro přehrávání multimédií jsou široké. Uložené filmy lze přehrávat na PC, mobilních zařízeních, nebo streamovat například do televize.

info Young man working at home office

Pokud úložiště v rámci domácí sítě připojíme i k internetu, lze do nich zálohovat fotografie nebo videa z libovolného místa na světě. „Jste na dovolené, fotíte a když přijdete do hotelu, fotky se vám automaticky zálohují na domácí NAS, takže jsou doma dřív než vy,“ říká Igor Cejkovský.

Spolehlivější ochrana proti útokům

Nadstandardní funkce jsou hezké, ale svá data chceme mít především v bezpečí, a to hlavně před kyberútoky. Přestože standardní cloudové služby nabízejí poměrně vysokou úroveň zabezpečení, hackeři ji občas dokážou prolomit a k uživatelským datům se dostanou.

„U NAS je ochrana spolehlivější – v rámci softwarových balíčků nabízíme například vlastní Security Advisor, který pomáhá kontrolovat a zvýšit zabezpečení NAS, i speciální službu přihlašování s volitelným druhým faktorem ověřování. Data můžete také jednoduše zašifrovat a mít tak další úroveň ochrany,“ popisuje Cejkovský. 

Výrobci NAS myslí i na situace, kdy se systém ochránit nepodaří, třeba když uživatel nepozorností či omylem umožní útočníkům nainstalovat do počítače ransomware. Domácnostem se pro takové případy doporučuje využívat zmíněný systém několikeré zálohy, kdy jednu z vrstev tvoří starší verze systému nebo souborů – z takové zálohy lze obnovit nejen dokumenty a další uživatelská data, ale klidně i celý operační systém.

Pro firmy pak výrobci mají komplexní plány obnovy. „Náš několikastupňový záložní plán počítá i s virtuálními počítači a souborovými servery. Na takový systém se může spolehnout i větší firma,“ dodává Igor Cejkovský.