Předseda představenstva a generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš hned v úvodu roku odstartoval očekávanou sérii manažerských transakcí. Jak vyplývá z dat Centrálního úložiště regulovaných informací České národní banky, Beneš v pondělí 17. ledna využil opčního programu, když získal 5753 akcií za jednotkovou cenu 508 korun a 26 haléřů.
Investice ho tak vyšla na zhruba 2,9 milionu korun, které ovšem obratem získal zpět. Z regulatorního hlášení totiž dále vyplývá, že část takto nabytých akcií, přesněji 3753 kusů, prodal za aktuální jednotkovou cenu 812 korun a získal za ně více než tři miliony korun. Stále přitom drží dva tisíce akcií, což je při aktuální ceně na trhu oceňuje dohromady na 1,6 milionu korun.
Jak proběhlo českým Twitterem, prodej akcií byl realizován mimo burzovní trh formou OTC (ze zkratky over-the-counter), tedy přímým obchodem přes společnost WOOD and Company Financial Services.
Že členové nejvyššího vedení ČEZ i jiných firem využívají opční programy, není nic neobvyklého. Daniel Beneš takto nabyté akcie naposledy prodával loni v květnu – a nutno podotknout, že zisk z letošního prodeje nabytých akcí patřil k těm nižším. Například v roce 2019 otočil Beneš během jediného týdne 150 tisíc akcií a realizoval zisk ve výši 16 milionů korun.
Posledním, kdo v opčním programu získal a hned prodal akcie skupiny, byl ředitel útvaru řízení aktiv a člen dozorčí rady skupiny Martin Jašek, který v listopadu nabyl deset tisíc kusů a druhý den je prodal. Realizoval tím hrubý zisk ve výši 1,8 milionu korun.
V říjnu pak čtyři tisíce kusů akcií z pěti tisíc nabytých v červnu prodal i místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Faktem je, že manažerský akciový opční program byl ke konci roku 2019 zrušen dozorčí radou ČEZ, která jej s účinností od 1. ledna 2020 nahradila „novým přísnějším systémem dlouhodobé výkonnostní odměny pro členy představenstva“.
Současné opční transakce jsou tak dozvuky z let 2019, kdy ještě byly manažerům v rámci opčního programu rozdány stovky tisíc kusů akcií, které dodnes nebyly uplatněny – členové mohli začít s uplatňováním opcí až po uplynutí lhůty dvou let a uplatnit je naopak musí do 3,5 roku.
„V případě pana Beneše již tímto opční program zcela skončil. Uplatnil poslední tranši, ale nyní prodal jen část akcií, aby pokryl nákupní opční cenu a daň z příjmu. Zbytek akcií si ponechal, protože věří akciím ČEZ i do budoucna,“ uvedl pro Forbes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Loni takto manažeři ČEZ nabyli téměř jednoho milionu akcií a i letos se dá vzhledem k uzávěrce uplatnění opcí očekávat zvýšená aktivita. Cena akcií v opčním programu se vypočítává jako vážený průměr cen akcií skupiny za dobu jednoho měsíce před dnem daného přídělu opcí.
V roce 2019 se cena jedné akcie ČEZ pohybovala kolem 520 korun, dnes na pražské burze stojí vlivem rostoucích cen energií 810 korun.