Hodiny na ikonické budově Ruské akademie věd v Moskvě, které se říká Zlatý mozek, se v pátek 25. února krátce před čtvrtou hodinou odpoledne zastavily. A už se nerozjedou. Důvod přitom sídlí necelých dva tisíce kilometrů daleko.
Česká firma Elekon tímto krokem vyjádřila solidaritu s Ukrajinou. Hodiny se totiž řídily přesným časem právě ze serverů vyškovské firmy. Ta působí v oblasti časoměrné a zobrazovací techniky a její hodiny můžete vidět na brněnských i pražských ulicích.
„Z mého pohledu je to symbolická věc, která byla určena pro publikum v Moskvě. Hodiny nepojedou do té doby, dokud je zase nepustíme – oni s tím nezmůžou nic, nijak je zapnout nemohou,“ říká Pavel Novák, jednatel firmy založené po revoluci jeho otcem. Průmyslové, věžní, fasádní nebo pouliční hodiny dodává už od roku 1991, dnes se stočtyřicetimilionovým obratem.
Dvacet let si také budovali pozici na ruském trhu s partnerem v Petrohradě. Právě ten byl ze zastavení hodin a přerušení spolupráce překvapen. Sdělil ale, že postoj Elekonu chápe a rozumí mu.
„V Petrohradu moc voličů Putina není, vědí, o co jde, a jsou nešťastní. Tamní intelektuální elita Putinovi nepatří,“ vysvětluje Novák. Ukončení petrohradské spolupráce přijde firmu na pět až deset procent obratu.
„O ruský trh asi přijdeme, teď je pro nás ale spolupráce nepředstavitelná, podpora Ukrajiny je pro nás důležitější než vydělané peníze. Na druhou stranu odmítáme kolektivní vinu,“ objasňuje Novák svůj postoj.
„Zastavení hodin bylo jen malé symbolické gesto, pomoc je potřeba jinde. Hledáme tak ve firmě další možnosti, snažíme se sem dostat nějaké rodiny a připojit se k různým iniciativám. Hlavně ale teď chceme nabídnout ukrajinským rodinám ubytování u nás doma nebo jim platit hotel,“ nastiňuje další formy pomoci, zatímco moskevské hodiny nadále stojí.