Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.
Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Nový
rekord
Největší evropský e-shop s módou Zalando má za sebou rekordní rok. Jeho tržby loni poprvé překonaly deset miliard eur a meziročně se zvedly o třicet procent. O víc než desetinu se zvýšil i provozní zisk, který dosáhl téměř 470 milionů eur.
I letos plánuje podnik se sídlem v Berlíně další růst, který by mu mohly mnohé firmy závidět. Jak ale říkají manažeři Zalanda, bude to již pomalejším tempem. Obrat by letos měl stoupnout zhruba o dvacet procent na 12,3 miliardy eur.
Prognóza ovšem vznikla ještě před začátkem války na Ukrajině, která se už nyní podepisuje i na prodejích Zalanda. „Pro naše zákazníky ve střední a východní Evropě jsou nyní v popředí jiné věci než nakupování módy,“ komentoval situaci David Schröder, který má v Zalandu na starosti obchod.
Zbrojíme
Šok z ruského útoku na Ukrajinu je v Německu obrovský. Po zdráhání s vojenskou pomocí se k ní nakonec rozhoupali i v Berlíně – a hlavně si sami uvědomili, jak problematiku ruské hrozby dlouho podceňovali.
Německý kancléř Olaf Scholz se to rozhodl razantně změnit a ještě letos jeho vláda pošle své armádě navíc sto miliard eur (2,5 bilionu korun). Navíc slíbil, že jeho země dlouhodobě zvýší investice do armády a začne plnit závazek vůči NATO.
„Od nynějška budeme rok co rok do naší obrany investovat přes dvě procenta hrubého domácího produktu,“ prohlásil Scholz. Dosud se přitom roční obranné výdaje Německa pohybovaly okolo 1,6 procenta HDP.
Zelená?
Zelená!
Vpád Ruska na Ukrajinu zostřil v Německu tlak na přechod k obnovitelným zdrojům energie. Z nich má pocházet sto procent všech dodávek elektřiny nejpozději do roku 2035. Cílem je zbavit se závislosti na Rusku a zajistit soběstačnost země.
Pomoci tomu má hlavně masivní výstavba solárních elektráren, a mají se proto například zvýšit dotace na solární střechy. Nyní Německo vyrábí necelou polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Aktuálně ale spolková vláda také přehodnocuje svůj pohled na jadernou energii. Připravuje se na možný totální výpadek dodávek energií z Ruska a nevylučuje proto, že prodlouží fungování svých jaderných elektráren. Původně je chtěl Berlín definitivně vypnout na konci letošního roku.
Bez
lidí
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder má prázdnou kancelář. Výpověď mu dali rovnou tři jeho podřízení, kteří s ním odmítají dál pracovat. Schröder, který je přítelem Vladimira Putina a sedí v dozorčí ruské státní energetické společnosti Rosněfť, sice vyzval Rusko k ukončení bojů, ale jinak se od Putina, Ruska nebo svých postů v ruských firmách nedistancoval.
Končíte
Mnichovská filharmonie je bez dirigenta. Zatímco šéfdirigent České filharmonie a petrohradský rodák Semjon Byčkov ostře odsoudil ruský útok na Ukrajinu, jeho kolega a krajan Valerij Gergijev, který vedl Mnichovskou filharmonii, je bez práce.
Gergijev byl jakožto dlouholetý přítel a podporovatel Vladimira Putina požádán starostou Mnichova, aby se jasně vymezil proti ruské agresi na Ukrajině. Gergijev tak neučinil – a přišel o místo.