Manh Tung Nguyen stál před dvěma lety u zrodu iniciativy Vietnamci pomáhají. Když mu letos v neděli 6. března dorazila zpráva s dotazem, jestli by iniciativa mohla zajistit teplé jídlo pro ukrajinské válečné uprchlíky, neváhal. S manželkou vzali seznam podniků ze známého obchodního komplexu SAPA a začali obvolávat.
Zpráva pocházela od Nadačního fondu Veroniky Kašákové, který s iniciativou poprvé navázal spolupráci už v roce 2020 – vznikla v začátcích pandemie jako platforma pro koordinaci četných nabídek pomoci ze strany vietnamské komunity.
Zatímco před dvěma lety patřily mezi nejžádanější komodity mimo jiné podomácku vyrobené roušky, nyní se nadace na Nguyena obrátila s prosbou zajištění potravin.
„Na výzvu pohotově reagovalo hned několik místních podniků. Tři z nich se pak pustily do vaření ještě tentýž den. Večer jsme tak mohli dovézt do Kongresového centra, kde tou dobou pobývaly na tři tisíce lidí, první desítky porcí,“ vzpomíná Nguyen.
Během března pak kuchaři z několika vietnamských bister připravili na osm stovek porcí, od nudlí přes bagety až po pizzu. Porce putovaly nejen do pražského Kongresového centra, ale i do ostatních míst, sloužících jako dočasné zázemí pro tisíce Ukrajinců.
Mimo zajištění jídla z restaurací však iniciativa realizovala i další projekty, na pomoc válečným uprchlíkům. Přímo v Sapě v březnu zřídila sběrné místo, kam lide nosili materiální pomoc určenou zejména pro děti. Lidé tak nosili zejména pleny, dětskou výživu a léky. V rámci další spolupráce pak díky poskytnuté finanční pomoci nakoupila ponožky, které putovaly společně s potravinami přímo na Ukrajinu.
Iniciativa, mezi jejíž zakladatele patří vedle Nguyenovy společnosti Czech Viet také trojice influencerů Hai Anh, David Duc a Sangu, reagovala na konkrétní požadavky ze strany nadace i dalších organizací, jako je například Dům národnostních menšin. Ty pak skrze další komunikační kanály nebo vietnamská média typu Châu Âu TV vždy sdílela s těmi, kdo byli ochotni přispět.
„Mezi českými Vietnamci nejsme zdaleka jediní, kteří se v pomoci aktivně angažují,“ doplňuje Nguyen. Svou sbírku udělala například organizace vietnamských maminek Lam Cha Me CZ, která se jinak zaměřuje na podporu rodičů, Svaz Vietnamců nebo velké firmy jako Tamda Foods nebo Banh Mi Ba.
Téma ukrajinské války ve vietnamské komunitě rezonuje ve stejné síle jako ve většinové české společnosti, a mnoho Vietnamců se v pomoci aktivně angažuje. Zároveň si však Manh Tung Nguyen nedělá iluze.
„Je pravděpodobné, že stejně jako pandemie, i téma pomoci ukrajinským uprchlíkům pomalu zapadne a nálady ve společnosti se začnou snadno měnit. Přesto vietnamská komunita opět ukázala, že jí Česko není lhostejné a společně pomáhají, to mě těší,“ uzavírá.