Pokud cestujete stejně rádi či často jako já, určitě máte řadu tipů na to, jak se vyvarovat chyb, které vás můžou v zahraničí mrzet. Jak nezapomenout zabalit něco, co v té exotické destinaci, kam vyrážíte, zaručeně neseženete? A jak se vypořádat s jet lagem?
Vybudujte si seznam a extra komínek
Pár dnů před odjezdem odkládám postupně na jedno místo všechny věci, na které si vzpomenu, že by se mi na cestách mohly hodit.
Adaptér? Jakmile si vzpomenu na to, že ho budu potřebovat, odložím ho na komínek. Žabky? Dost často na ně zapomenu a pak na skalnatých výběžcích do moře lituju, že je nemám. Přidám je na hromádku rovnou, jakmile si na to vzpomenu. K nezbytnostem putuje vždy i jedna velká taška typu IKEA. Ta se hodí, třeba když chci vyrazit na nákup pro čerstvé ovoce na farmářský trh.
Na seznam si zapište postupně všechno, co byste měli mít s sebou. Až budete přeskládávat věci do tašky či kufru, odškrtávejte, ať víte, že máte vše.
Seznam přidejte do kufru. Může se vám hodit při odjezdu, až budete chtít zkontroval, že jste sbalili všechno.
Dlouhý let?
Není nic, co bych si extra užíval, ale jsou místa, kam se bez dvanácti-, čtrnáctihodinového letu prostě nepodíváte.
Dlouhý let daleko méně bolí, když si kromě krčního polštářku z pěny s pamětí do příručního zavazadla přidáte také špunty do uší (ty se vám budou navíc hodit všude tam, kde i ve tři hodiny ráno jezdí po ulicích hlučné motorky) a kartáček na zuby. Na sebe si vezměte velkou hoodie mikinu. Kapuca poslouží docela dobře místo masky na oči a ochrání vás proti všudypřítomné (a často setsakra studené) klimatizaci.
Zázrak jménem CBD
Potřebujete se vypořádat s jet lagem, ale nedaří se vám usnout? Pár kvalitních CBD kapek (alespoň podle mojí zkušenosti) zaručeně zaberete. Hodit se vám mohou také během dlouhého letu, kde podmínky pro spánek často nejsou úplně optimální.
Lékárnička
A když jsme u kapek a léků: pokud začnete před cestou brát kvalitní probiotika, připravíte svůj trávicí trakt na možné útoky stran exotického jídla a případných zažívacích potíží. A i kdyby to nezabralo, Imodium Rapid by měl pomoct.
Poloprázdný tam, plný zpátky
Odbavený kufr má řadu výhod. Moje strategie je jet s poloprázdným kufrem tam, aby se mi do něj při zpáteční cestě vešlo všechno, co jsem si nikdy nemyslel, že bych si chtěl z cest přivézt zpátky.
Ten vynikající španělský sýr? Toho si přece musíte koupit trochu do zásoby. Primitivo z malého vinařství na jihu Itálie nebo cachaça z Brazílie? Doma je možná neseženete, ale určitě se vám alespoň jedna láhev vejde do kufru. Toto pravidlo platí asi pro všechny země s výjimkou Japonska. Tam totiž budete nakupovat tak, že se vám vyplatí připlatit si na zpáteční cestu za kufry dva.
Oblečení maximálně na týden
I když cestujete někam na delší dobu, balit si kvůli tomu oblečení na měsíc nedává úplně smysl. Balím se tak, abych měl s sebou dost triček, ponožek a spodního prádla přibližně na týden.
Pak si nechám oblečení vyprat. Ať už v hotelu, nebo nedaleké prádelně. Pokud dáváte přednost ubytování v soukromí typu Airbnb, ujistěte se jen, že apartmán nebo dům má funkční pračku.
Druhé sluneční brýle
Jestli něco ztrácím nebo ničím pravidelně, a obzvlášť když někam cestuji, jsou to sluneční brýle. To je zároveň důvod, proč si nikdy nekupuji žádné drahé designérské kousky.
A pro tento případ si také beru vždy druhé do zásoby. Ušetřím čas, který bych jinak věnoval hledání nějakých hezkých obrouček.
Jedna lehká, skladná bunda
Jmenuje se Ultra Light Down a vyrábí ji japonská firma Uniqlo a dnes už ji napodobuje celá řada dalších značek. Je lehounká, a když ji smáčknete, vejde se i do větší ledvinky. Přesto díky peří slušně zahřeje, a pokud cestujete do chladnějšího klimatu, vejde se i pod kabát.
Je to bunda, která se hodí do mezipočasí, kdy není ještě úplné léto, občas fouká vítr nebo když večer dramaticky klesnou teploty. I kdybyste ji nakonec nevyužili, téměř nic neváží a všude se vejde, takže vzít ji s sebou dává vždy smysl.
Extra SIM karta
Váš mobilní operátor vám rád vystaví druhou SIM kartu na vaše číslo. I když to není věc příjemná, jestli se něco krade nejčastěji, jsou to smartphony. A když vám mobil ukradnou (nebo ho utopíte v moři), nechcete přijít o svoje telefonní číslo.
Pro tento případ platí i další rada: pokud máte někde v zásuvce starší mobil a jedete do míst, o kterých je známo, že se na nich krade víc než u nás, zvážíl bych založit ten nejnovější iPhone (nebo si ho nechat v hotelovém sejfu) a vzít si místo něj nějaký starší model.
A jaké jsou hacks ostatních pravidelných cestovatelů?
Šimon Brabec, podnikatel, Braasi
Tip: Bereme si s sebou vždy kápézetku, tuto českou specialitu. Dokonce jsme si ji v Braasi začali sami vyrábět, i když dnes do ní dáváme asi trochu jiné věci než kdysi. Je to dvojitá kapsa na drobnosti, mobil a powerbanku. Hodí se vám vždy tam, kde je nestabilní elektřina.
K tomu balíme vždy tea tree olej. Funguje jako přírodní dezinfekce a pomáhá na rány, odřeniny nebo štípance. A když ho nakapete na kostku cukru, podpoří organizmus proti nemocem.
Oblíbená destinace: Srí Lanka. Milí lidé a příjemné tropické klima, kde všechno roste. Nevadilo by nám pořídit si tam domek na důchod.
Jana Kašová, špičková česká surfařka a digitální nomádka
Tip: Kromě věcí nezbytných na surfování, jako je zinek a vosk, nikdy nezapomenu přibalit peroxid vodíku. Hodí se pravidelně jako dezinfekce při odřeninách – reef-cutech a na proplachování uší, abyste nedostali z mořské vody infekci.
Většinou nezapomenu ani slivovici. Je to jednak dobrá prevence proti žaludečním problémům a hodí se taky k navazování nových přátelství a zvednutí nálady, když cesta nejde podle plánu. A kempingovou lžičku a kovové brčko, aby nedostávala příroda zase tolik zabrat.
Oblíbená destinace: Kromě Bali to musí být Portugalsko, kde nyní trávím většinu roku.
Jakub Kopčák, spoluzakladatel concept storu s niche vůněmi Ingredients
Tip: Nejčastěji cestuji do afrických zemí kolem rovníku, miluji totiž africkou džungli. Pro tento případ mám dva univerzální seznamy – jeden do tropů a jeden do zimy. Mohou se překrývat, třeba když lezete na nějakou vysokou horu, kde teplota dramaticky klesá. V každém případě bych si nikdy nezapomněl vzít s sebou přenosnou moskitieru, ta je ve vlhkém, tropickém klimatu většinou nezbytná.
Oblíbená destinace: Gabon. Můžete tu chodit po pralese a uvidíte i gorily. Hlavním důvodem pro mě ale je, že jej asi z osmdesáti procent pokrývají původní deštné pralesy, nepotkáte tu turisty a máte pocit, jako byste se přesunuli v čase do minulosti.