Název je provokativní. Ale nelze nesouhlasit s tím, co tváře téhle výzvy zdůrazňují: „Slovo fuck nás nechává chladnými. Máme problém pouze se slovem cancer.“ Nová kampaň tak jadrně vzkazuje rakovině, co si o ní dotyční myslí – a rozhodně nezůstane jen u slov.

Jednou z hlavních tváří projektu Fuck Cancer je Martin Mikyska neboli Mikýř, oblíbený český influencer a muž z obálky únorového Forbesu, jedna z ústředních osobností letošního výběru Forbes 30 pod 30.

Rytíř Mikýř
Vydání Forbesu Rytíř Mikýř

Do výběru náleží rovněž DJ NobodyListen, ale oba se teď potkali při úplně jiné příležitosti. Jejich cíl? Dát dohromady největší tuzemskou kampaň ohledně rakoviny mladých lidí. Hodlají tak propojit věci, které nejsou vždycky v souladu: budou šířit osvětu a zároveň chtějí onkologickým pacientům pomáhat finančně i psychicky.

„Dnes je dost jednoduchý obklopovat se jen bezstarostnou zábavou. Žít v bublině pozitivity a dobrých pocitů,“ konstatuje Mikýř. „Fuck Cancer se snaží narušit tuhle apatii vůči problémům širšího okolí. Není to dělaný s cílem jenom mluvit o něčem nepříjemném,“ přibližuje motivaci projektu.

Také on si proto nasazuje na hlavu symbolický levandulový cylindr, který je podle zakladatele projektu Fuck Cancer Petra Vančury znamením odvahy a síly a zároveň vyjádřením podpory těm, kteří se s onkologickým onemocněním potýkají. Vančura se tématu věnuje dlouhodobě – byl například u počátků komunikace dnes kultovního Movemberu.

info Foto Fuck Cancer

Spolu s Mikýřem či NobodyListen jsou připraveni také raperka Sharlota, skateboardista Maxim Habanec, Eliška Podzimková či ze starší generace herec Jiří Langmajer. A nezůstává jen u známých osobností: připojili se lékaři, odborníci, pacienti. Kampaň potrvá třicet dní a chce bořit tabu, že rakovina si vybírá podle věku a náctiletí či dvacátníci jsou jí ušetřeni.

„Je třeba si uvědomit, že před takovými lidmi se život teprve otevírá, jenže najednou někdo přijde, zabouchne před vámi dveře a řekne: Moment, ty tady teď budeš bojovat o svůj život. To je totální šok a ztráta všech jistot, odtrhnutí od kamarádů, od přátel, od rodiny,“ popisuje garantka projektu, onkoložka Viera Bajčiová.

Zhoubným nádorovým onemocněním podle ní každoročně v Česku onemocní 450 teenagerů a mladých dospělých. „Nesmírně posilující je pro nemocného či pečujícího to, když dostane impulz a pocit, že o něj někdo projevuje zájem, že na něj myslí,“ říká psychoterapeutka Pavla Doláková, další garant projektu.

To vše symbolizuje právě levandulový cylindr. A nikdo z organizátorů skutečně s anglickým slovem fuck nemá problém. „Takový výkřik není od mladých pacientů vulgární. Je postojem ke zkušenosti, kterou nedobrovolně podstoupili. Je přístupem k životu. Zvládli to, co si spousta z nás neumí vůbec představit,“ dodává Doláková.

Tvůrci doufají, že se mladí ve věku nemocných budou podílet na následujících kampaních a pomůžou je spoluutvářet. Fuck Cancer má ambici stát se rozcestníkem pro každého, kdo potřebuje získat informace o své nemoci či nemoci blízké osoby. A nechce se schovávat za líbivá slovíčka.

Lze proto parafrázovat tradiční rčení: na hrubou nemoc hrubá záplata.