Někdejší hvězdné pandemické portfolio investorky Cathie Wood už nedostává jen povážlivé trhliny. Spíš se nabízí otázka, co jej ještě drží pohromadě. Při pohledu zvenku to chvílemi vypadá, že fondy ARK navzdory svému symbolickému názvu sledují už jen jediný cíl – zachránit samy sebe.
Že s koncem pandemie přijde nějaké vystřízlivění, to tušil leckdo. Portfolio někdejší investiční ikony ale prochází tak tvrdou kocovinou, že o něm začínají pochybovat i nejvěrnější. Je to konec investorské hvězdy, nebo Cathie Wood zažívá jen okamžiky podobné pocitům vítězů poslední velké hypoteční krize těsně před jejím splasknutím?
Trhům obecně se v poslední době příliš nedařilo. Jako by nestačil relativně špatný rozjezd roku – třináctiprocentní dubnový propad amerického trhu Nasdaq byl nejhorší od pádu Lehman Brothers a S&P 500 končilo měsíc dole o 9,6 procenta, což je pro změnu nejhorší výkon od dvanáctiprocentního pandemického propadu v březnu 2020.
Současná panika na trzích již dokonce přilákala k nákupům i věštce z Omahy Warrena Buffetta. Portfolio ARK Invest krvácí tak intenzivně, že je občas s podivem, že v něm ještě nějaká krev vůbec zbývá. Na vině jsou hlavně shotselleři, kteří si všimli, že nejsnazší cesta k ziskům je otevřít portfolio kteréhokoli z fondů Wood a vybrat z něj nejslabší kusy.
Výmluvným příkladem může být biotechnologická společnost Invitae zastoupená ve fondu ARK Genomic Revolution ETF. Její zůstatková účetní hodnota – tedy peníze na účtech a další aktiva – je více než dvojnásobná, než za kolik se nyní prodávají její akcie. Ty aktuálně trh oceňuje přibližně na desetinu hodnoty z vrcholu její pandemické slávy, kdy se dostala na 56,60 dolaru.
Invitae je firma s obrovskými investicemi do vývoje, jinak si ale v poslední době v příjmech nevedla natolik špatně, aby si od trhu zasloužila až takovou nenávist. Skoro to vypadá, jako by Cathie Wood měla opak Midasovy zlaté ruky.
Momentální váha Invitae v portfoliu Genomic Revolution ETF je pouhých 1,13 procenta, a není tedy hlavním problémem fondu. Horší už je to s Teladocem, který donedávna tvořil asi 7,5 procenta portfolia. Teladoc navíc mají v o něco menším zastoupení v portfoliu i další fondy ARK – Innovation ETF, Next Generation Internet ETF a nalézal se překvapivě i v portfoliu Fintech Innovation ETF.
Podle Bloombergu tak Cathie Wood spravuje, nebo donedávna spravovala téměř dvanáct procent akcií společnosti. Její fondy už na Teladocu přišly o více než dvě miliardy dolarů a poslední rána dorazila minulý čtvrtek, kdy se akcie firmy po zveřejnění finančních výsledků nakrátko propadly téměř o padesát procent, aby zakončily obchodování zhruba čtyřicetiprocentní ztrátou.
Stačilo málo: dva parametry pod odhady analytiků a výhled tržeb pro letošní rok snížený ze 2,6 miliardy na 2,45 miliardy dolarů. Vlajkový fond ARK Innovation ETF se kvůli tomuto propadu dostal na nové dvouleté minimum – a to se už během prvního čtvrtletí stačil propadnout o 29,9 procenta.
Teladoc Health je telemedicínská korporace se sídlem v Purchase v USA, založená lékařem Byronem Brooksem a obchodníkem Michael Gortonem v roce 2002. Firma svoje veřejné obchodování zahájila v roce 2015 a pro investory to nebyl začátek zrovna nešťastnější. Než nastal nějaký výraznější obrat, akcie se bez přestávky propadaly téměř rok.
Později ale firma najela na pomalejší, zato však setrvalý růst, který po krátkém intermezzu v roce 2018 vyvrcholil zběsilou pandemickou jízdou. Kdo však její akcie nakoupil v únoru 2021 na 293 dolarech, prakticky již neměl šanci se jich zbavit beze ztráty. A pokud je – tak jako fond Cathie Wood – nadále drží, má z původní investice jen o něco více než desetinu.
Akcie firmy, jejíž meziroční hodnota je dole zhruba o šedesát procent, se nyní obchodují za ceny z roku 2017.
Fondy ARK Investment mají průměrnou nákupní cenu za akcii Teladou momentálně zhruba na 165 dolarech, nejdražší akcie firmy ale Ark nakupoval za částku 225 dolarů na akcii. Tržní kurz za jednu akcii Teladocu je přitom zhruba 37 dolarů. Wood si za svou strategií stojí a minulý týden během propadu přikoupila dalších 600 tisíc akcií.
Otázka do pranice nyní zní: je Cathie Wood geniální hedge fund manažerka, které jen nevyšlo načasování trhu, nebo egomaniak neschopný přiznat svoji chybu a vrstvící další? Akcie v portfoliu jejích fondů se nyní často obchodují hluboko pod jejich fundamentální hodnotou a za jiných okolností by nebylo třeba o jejich spekulativním nákupu sáhodlouze přemýšlet – tedy pokud jste manažer hedgeového fondu.
Ark Investment je v nich i tak potopený až po uši a v takovém případě působí jeho současné počínání jen jako zbytečná koncentrace rizika. Cathie Wood je nicméně přesvědčena o opaku. To je určitým způsobem pochopitelné: strategie založená na koncentraci silných titulů se jí v minulosti vyplatila a zejména na Tesle vynesla pohádkové zisky.
Ukáže se ale Teladoc nakonec jako druhá Tesla, nebo to bude spíš zkušenost, jakou kvůli neopatrnému obchodníkovi Nicku Leesonovi zažila v devadesátých letech britská Barings Bank – že přikládání do velkých ztrátových pozic je cestou do pekel? To si musí každý zodpovědět sám.
Pokud však Cathie Wood stále věříte, můžete třeba zkusit štěstí a její odvážnou sázku rovnou zdvojnásobit. Čerstvě ohlášený nový fond AXS 2X Innovation ETF s burzovním symbolem TARK totiž nabídne dvojnásobnou expozici portfoliu, spravovanému vlajkovým fondem „hvězdné investorky“.