Zatímco většina evropských firem doplácí na globální nestabilitu, mladí podnikatelé dokazují, že nic neumí lépe než přizpůsobit se nové situaci. Tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelným výzvám rostou a stávají se silnějšími.
Takhle americký Forbes ohodnotil startupovou scénu na starém kontinentu, když před několika dny zveřejnil žebříček třiceti nejúspěšnějších mladých evropských podnikatelů – Forbes 30 Under 30.
Slova uznání si evropská mladá krev vysloužila například proto, že na financování svých projektů a společností za poslední rok získala od investorů celkem přes dvě miliardy dolarů. To je více než dvojnásobek částky, kterou se oceněné třicítce podnikatelů podařilo vybrat o rok dřív.
Nejvíce zástupců do žebříčku dostaly Velká Británie, Německo, Francie, Švédsko, Španělsko a Švýcarsko. Ani Česko ale nezůstalo pozadu, na seznam se totiž probojovali hned tři Česi – Jakub Langr, Ondřej Kopecký a Jiří Diblík.
Jakub Langr je spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Hypermile, která vyvinula systém využívající umělou inteligenci k efektivnější jízdě nákladních vozidel a dodávek, což umožňuje komerčním flotilám šetřit náklady na palivo. Podnik podporovaný Y Combinatorem také spolupracuje se společností Spark EV na optimalizaci účinnosti elektrických vozidel.
„Pevně věřím, že automobilový průmysl zažije převratné změny a poslední dva roky jsou jen začátek. Zároveň věřím, že technologie jako Hypermile a různé typy strojového vidění a učení se stanou samozřejmou součástí života většiny Evropanů,“ říká Langr.
Jednou z Langrových hlavních inspirací je Elon Musk. „Ale je trochu škoda, že takových technologických géniů není na světě víc a že Evropa zatím žádného nemá. Hardware a automobilky byly tradičně evropskou silou stránkou.“
Kopecký a Diblík jsou pak spoluzakladatelé VOS.health, české aplikace pro duševní zdraví, která nabízí plány pohody na míru, intervenční metody a živé chaty s psychology. Inspirovali se sami svými životy, kdy pro své potřeby nemohli na trhu najít odpovídající řešení.
A jak je vidět na výsledcích firmy, tento nástroj nechyběl jenom jim. Aplikaci totiž používá už 850 tisíc uživatelů, a to přesto, že členství začíná na 69 dolarech ročně. Přestože je společnost VOS.health teprve na začátku, podařilo se jí už získat finanční prostředky ve výši 1,3 milionu dolarů a aktuálně nabírá nové investory.
„Sám tomu ještě nemohu moc uvěřit,“ reagoval Diblík na skutečnost, že uspěl v konkurenci několika tisíců nominovaných evropských podnikatelů.
„Děkuji všem, kdo nás podporujete na naší cestě. Není to vždy růžové, ale přesně tyhle momenty nám vždy připomenou, že to má smysl. Největší dík samozřejmě patří skvělému VOS.health týmu, se kterým jsme za poslední dva roky vyvinuli komplexní aplikaci, která pomáhá stovkám tisícům lidí po celém světě,“ dodal.
Aplikace slouží především jako prevence různých civilizačních obtíží, jako je vyhoření, deprese či úzkost. O svých uživatelích, kteří jsou z celého světa, sbírá informace prostřednictvím mobilu a navrhuje jim řešení, jak více zharmonizovat život.
„Říct, že posledních několik let si vybralo daň na Evropanech, by bylo podcenění. Poté, co přečkali následky ničivé globální pandemie, byli začátkem tohoto roku znovu otřeseni, když Rusko násilně napadlo Ukrajinu,“ objasňuje Diblík jednu z příčin úspěchu jeho aplikace.
Ta v současné době funguje v sedmi světových jazycích a kromě klasických upozornění nabízí svým uživatelům i možnost popovídat si s psychologem. Zatím přes chat, v budoucnu však chtějí její zakladatelé zprostředkovat lidem i osobní videohovory. V reakci na aktuální probíhající válku navíc Kopecký a Diblík vytvořili i bezplatnou verzi aplikace pro občany Ukrajiny.
V žebříčku však samozřejmě nejsou sami. Do třicítky oceněných evropských podnikatelů se dostali zástupci z nejrůznějších zemí i byznysových odvětví. V průměru pro svůj úspěch pracují 62 hodin týdně a jejich průměrný věk je sedmadvacet let. Nejmladší podnikatelka v žebříčku dokonce rozjela svůj business v pouhých čtrnácti letech.
Konkrétně je řeč o mladé anglické černošce Avye Coulote, která ze své ložnice založila platformu Girls Into Coding. Všimla si totiž, že odborné workshopy o robotice a kódování navštěvují pouze studenti mužského pohlaví.
Od té doby už její síť, ve které je jedinou zaměstnankyní na plný úvazek, oslovila workshopy o kódování a robotice více než tisíc dívek. V roce 2021 dosáhla tržeb v hodnotě 70 000 liber a letos tuhle částku pravděpodobně zdvojnásobí.
Boření zajetých společenských standardů odráží například i skutečnost, jak vzácně je mezi mladými podnikateli v žebříčku vyrovnán poměr mužů a žen – téměř půl na půl. Peníze přitom často vydělávají způsobem, jaký by si naši rodiče jen stěží dokázali představit. Například vybudováním kariéry na TikToku.
To je případ dvaadvacetiletého Khabyho Lama, nejsledovanějšího TikTokera po Charli D’Ameliovi, který nashromáždil 137 milionů sledujících tichým zesměšňováním příliš komplikovaných životních hacků. Jeho čeští fanouškové si ostatně brzy přijdou na své – populární komik se totiž chystá do Prahy.
Ukazuje se navíc, že sociální sítě mohou pomoct i ve vážných a tragických situacích, jako je válka. Dvacetiletá novinářka z Kyiv Independent, Anastasiia Lapatina, využila jejich vlivu ke zveřejňování srdcervoucího a přímého zpravodajství o ruské invazi. A na Twitteru tím získala víc než 600 tisíc příznivců.
Lapatinu na seznamu doplňují její kolegové Toma Istomina, Anna Myroniuk a Oleksiy Sorokin, kteří Kyiv Indepdent založili vloni na podzim poté, co jejich bývalý zaměstnavatel, Kyiv Post, náhle skončil.
Kategorii mladých vědců pak dominuje James McIlroy, devětadvacetiletý zakladatel a generální ředitel společnosti EnteroBiotix, která roste díky inovativnímu přesunu mikrobů ze zdravého člověka do střeva nemocného pacienta. McIlroy získal už 23 milionů dolarů a do konce roku plánuje zahájit druhou fázi klinické studie zaměřenou na onemocnění jater.