Jako před staletími na Dálném východě: Pavel Bolf dál a dál bere do ruky kovadlinu a tradiční technologií vyrábí nádherné japonské meče. Kromě milovníků bojových umění se o ně začínají zajímat také investoři.
Je to svým způsobem pohled do stroje času. Když s patřičnou úctou vezmete do ruky meč, nejprve v dokonale vybroušeném ostří spatříte sami sebe – blyští se jako zrcadlo. Ale pak začnou vystupovat staletí. Dávné bitvy.
Nejmocnější mužové Japonska, doprovázení kohortou sluhů. Tradice. Mysterium. Kultura Dálného východu. A samozřejmě i krev, protože jak Pavel Bolf opakuje: „Meč je meč, je to zbraň, musí být funkční. A zároveň krásný, proto je pro mě důležitý balanc.“
V kultovní tarantinovce Kill Bill vystupuje postava jménem Hattori Hanzó, geniální mečíř, jehož Uma Thurman musí vyhledat na Okinawě, aby jí vyrobil tu správnou zbraň na pomstu Billovi.
Najít jeho reálnou českou verzi je pochopitelně snazší, byť i v tomto případě si musíte dát trochu práci: dorazit do vísky Pálovice, malé obce ležící v trojmezí krajů Jihočeského, Jihomoravského a Vysočiny, odkud je to spíš všude daleko než všude blízko.
Tady úřaduje samorost, který si odjakživa dělá věci po svém. „Nechce, to je horší, než nejde,“ prohodí. „Můžete si stěžovat a kňourat, pak to nedopadne. Anebo se spolehnout sám na sebe a makat.“ Platí to pro jeho práci i život.
Tento příběh se zrcadlí v každé z čepelí vystavených v jeho dílně a domě, ve všech prodaných mečích, na které se momentálně čeká klidně přes tři roky. Můžete si udělat radost krásnou dovolenou, můžete si koupit ojeté auto. Anebo si můžete pořídit meč od Bolfa. Základní verze dlouhé katany přijde zhruba na 110 tisíc korun.
„Není ale žádný problém, aby stála 170 tisíc, když bude někdo chtít hodně zdobené věci, rytiny, žlábky,“ popisuje. „Většinou jsem to paradoxně já, kdo má tendence od toho lidi odrazovat. Jsem milovník válečných mečů ze 12. a 13. století, mečů pro společensky vysoce postavené lidi. Ty jsou čisté, jednoduché.“