Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.

Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Víc a víc

Víc peněz mají dostat Němci, kteří se rozhodnou koupit si elektroauto. Takový je plán ministra dopravy Volkera Wissinga, který chce většími státními subvencemi podpořit prodej elektroaut. Například u vozů s pořizovací hodnotou do 40 tisíc eur měla být státní dotace podle původních plánů šest tisíc eur, nově by se však podle Wissinga mohla zvýšit ještě o dalších téměř pět tisíc eur. Nabídka by měla platit až do roku 2027.

Wissing chce také prodloužit finanční podporu pro nákup aut s hybridním pohonem, která měla skončit na konci letošního roku. Podle jeho návrhu by se mohla, byť s nižší dotací, protáhnout ještě o dalších dvanáct měsíců.

Plány ministra z liberální strany FDP ale narazily na kritiku i u koaličních partnerů strany Zelených a sociálních demokratů, podle kterých by bylo potřeba víc investovat do rozvoje železniční dopravy.

Háček s rozvojem elektromobility je navíc i v tom, že zatímco v Německu se prodávají velmi dobře elektroauta, výstavba nutné infrastruktury dost vázne. Upozorňuje na to třeba i šéf BWM Oliver Zipse, podle kterého roste počet elektroaut zhruba pětkrát rychleji než síť dobíjecích stanic.

Dobrý rok

Válka, inflace, nejistota? Velké německé podniky jsou v klidu nejen teď, ale i při výhledu do dalších měsíců. Přibližně 80 procent velkých společností nezaznamenalo od vypuknutí války žádné výpadky v prodejích. Tři čtvrtiny z nich pak dokonce čekají, že jim obrat v roce 2022 zůstane stejný, nebo se ve srovnání s předchozím rokem dokonce zvýší.

Vyplývá to z průzkumu advokátní kanceláře Allen & Overy, který přinesl web Handelsblatt. Průzkumu se zúčastnilo 100 top manažerů německých firem s ročním obratem vyšším než 500 milionů eur.

„Velké společnosti jsou zjevně optimističtější, pokud jde o budoucnost, než střední podniky,“ komentovala výsledky Astrid Krüger z Allen & Overy. Očekávat se proto dá nová velká vlna konsolidace.

Nemaso

Pověst Němců coby milovníků bratwurstů začíná slábnout. Nebo alespoň v případě, kdy jde o tradiční výrobky z masa. Naopak u jejich alternativ z rostlinných surovin celý německý trh výrazně roste. Jen za poslední rok stoupla u našich západních sousedů produkce rostlinných náhražek masných produktů téměř o pětinu.

Celkem jde už o trh s hodnotou bezmála 460 milionů eur, u kterého se růst očekává i dál. Na to samozřejmě reagují i podnikatelé a počet německých firem, které se věnují výrobě rostlinných alternativ k masu, se v posledních letech zvyšuje.

Diplomat?

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess se odvážně pustil do role diplomata a v den, kdy ruský prezident oznámil, že Západ chtěl napadnout Rusko, řekl, že by se Evropská unie měla snažit o urovnání války. Je prý třeba udělat maximum pro to, „aby se svět znovu otevřel“, řekl manažer. Deník Handelsblatt k tomu podotýká, že Volkswagen trpí tím, že nemá dodávky materiálů z Ukrajiny.

Německý ministr zahraničí Dmitrij Kuleba reagoval okamžitě a ostře – nejlepší strategií pro německou ekonomiku by podle něj bylo zcela přerušit obchodní styky s Ruskem a vyzvat Moskvu k ukončení války a návratu k diplomacii.

Nerušit

O pátcích mají mít lidé čas nadechnout se a věnovat se hlubší práci, zní nový plán softwarové společnosti SAP. Ta přišla s nápadem, že poslední pracovní den v týdnu se nebudou konat žádné pracovní schůzky, jednání, telefonní nebo video konference.

Díky tomu mají zaměstnanci na konci týdne získat čas na intenzivnější práci, aniž by je někdo nebo něco vyrušovalo. S novinkou se má začít v polovině května v Německu, a když se osvědčí, brzy ji chce SAP rozšířit do svých poboček po celém světě.