Už podvacáté se nad hlavami českých diváků proletí elitní světoví freestyle motokrosaři. Má to být pompézní jubilejní ročník a večer, na který Marek Rejman, jeden z otců zakladatelů tohoto adrenalinového sportu u nás, čeká téměř tři roky.

Oslava kulatin akce zvané FMX Gladiator Games, nejstarší freestyle motokrosové show v Evropě, se totiž měla původně uskutečnit už v roce 2020. Kvůli covidu se ale přehlídka motorkářů, kteří svými akrobatickými triky přivádějí přítomné v úžas, hned několikrát na poslední chvíli přesouvala. „Je to smutné,“ komentoval loni v listopadu Marek Rejman v rozhovoru pro Forbes.

To přitom ještě nevěděl, že další vlna pandemie mu akci s velkorysou produkcí, která několikrát vyprodala pražskou O2 arenu, pár dní před jejím konáním, znovu odloží. Místo tradičního podzimu se tak uskuteční poprvé uprostřed jara, v termínu, kdy se to společenskými událostmi po dlouhotrvající nucené pauze jen hemží.

I proto Rejman předpokládá, že galavečer, jehož pořádání si každoročně žádá přes deset milionů korun, tentokrát po mnoha letech skončí v červených číslech. Přesto si radost z návratu „létajících gladiátorů“ do Česka nenechá kazit.

„Děláme to dvacet let, zažili jsme finanční krizi po roce 2008, která ovlivnila zbytné radosti každodenního života, přežili jsme a přežijeme i tentokrát. Protože to chceme dělat, je to naše srdeční záležitost, životní styl,“ říká Rejman nyní.

Marek Rejman
Marek Rejman

„Pro nás to nikdy nebylo primárně o vydělávaní peněz, proto by nás nikdy nenapadlo, že bychom akci neuskutečnili, pokud je to alespoň trochu možné. Lidé mají doma lístky přes dva roky, máme vůči nim povinnost to dotáhnout. Ztráta kreditu, kdybychom akci neuspořádali, by byla horší než ztráta peněz,“ podotýká promotér, který v minulosti pořádal také závody ve skikrosu a akrobatickém lyžování nebo se podílel na organizaci pražských koncertů hudebních interpretů jako Rihanna, 50 Cent či Pussycat Dolls.

Za pár dní padesátiletý podnikatel, mimo jiné bývalý baseballový reprezentant a muž, který do Česka přivedl televizní práva na americkou baseballovou ligu MLB, měl k motorkám blízko od mládí. V devadesátých letech k nám distribuoval zboží americké značky No Fear, vyrábějící motokrosové oblečení, díky čemuž se v roce 1997 dostal ke sponzorování tehdejšího motokrosaře Petra Kuchaře.

Spolu objížděli většinu závodů. Byl tak o dva roky později i u toho, když se jezdci, jemuž v branži nikdo neřekne jinak než „Kuchta“, jeden ze startů hrubě nepovedl, což tehdy několikanásobný mistr republiky v superkrosu nesl nelibě. „Tak jsem mu řekl: vykašli se na závodění, nauč se dělat triky a já u nás udělám freestyle motokrosovou akci,“ vzpomíná Rejman.

Pár měsíců nato svou část dohody splnil. Nejprve postavil rampu, aby „Kuchta“ mohl trénovat, a v září 2000 v brněnské hale Rondo uspořádal vůbec první freestyle motokrosovou akci v našich končinách. Praha o tohle prvenství přišla, neboť jí tou dobou zrovna zmítaly rozsáhlé protesty kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu.

„Freestyle motokros v Česku je Markova práce. On tomuto sportu nastavil podobu. Určil, jak má vypadat, aby se o freestylu u nás mluvilo po celém světě,“ říká průkopník tuzemského „létání na motorkách“ Petr Kuchař.

Úvodní ročník FMX Gladiator Games v roce 2000 přilákal hned několik jezdců z globální špičky, včetně Španěla Edgara Torronterase. Ale také minimum fanoušků. Sedmitisícová aréna byla zaplněna sotva ze čtvrtiny, což znamenalo jediné – značný prodělek. Malá eventová agentura vedená Rejmanem se ztrátou počítala, výsledná sekyra ve výši 1,9 milionu korun ji ale přece jen nepříjemně překvapila.

Marek Rejman, Martin Šonka
Marek Rejman v roce 2014 jako první na světě v autě přeskočil letící letadlo. To pilotoval Martin Šonka.

„Můj problém je, že jdu do všeho po hlavě,“ ohlíží se za počátečními výsledky Rejman. „Tahle má vlastnost ale vedle strašných problémů přináší také obrovské úspěchy. Tím, že jsem se v oboru pohyboval, jsem věřil, že se nám to vrátí, a každý si může dělat obrázek, kam se naše FMX scéna díky Gladiator Games a Petrovi Kuchařovi posunula,“ tvrdí.

I přes divácký nezdar na sebe nicméně sportovní večírek plný adrenalinu a spálených pneumatik upoutal pozornost. Pro nadcházející ročníky se podařilo sehnat silné partnery a Rejman s Kuchařem postupně začali utvářet základy tuzemského freestyle motokrosu.

Vybudovali respektovaný, výdělečný event a zároveň vychovali generace jezdců, řadící se k nejlepším na planetě, z nichž někteří svou úspěšnou kariéru dokázali přetavit v zajímavý byznys. Jako třeba Libor Podmol, historicky nejlepší český freestyle motokrosař.

„Marek je férový chlap se srdcem na správným místě. Nebýt jeho a Kuchty, nejspíš bych s FMX nezačal ani já,“ říká někdejší mistr světa a vítěz prestižních amerických X Games, který za svou reprezentaci převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana v roce 2019 státní vyznamenání.

info Foto Marian Chytka
Freestyle motokrosař Libor Podmol | Foto Marian Chytka

Letošní jubilejní dvacátý ročník FMX Gladiator Games bude podle organizátorů velkolepou oslavou freestyle motokrosu a odhlédnutím za uplynulými dvěma dekádami.

Účastnit by se jí měly největší hvězdy světové i domácí scény. Kromě Edgara Torroterase a Libora Podmola také Němec Luc Ackermann, Ital David Rinaldo nebo Petr Pilát, který se ve čtrnácti letech zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když během šestého ročníku Gladiator Games jako nejmladší na světě skočil na motorce salto vzad.

„Je to skvělý pocit vidět zpětně, že jsme něčeho dosáhli, byli průkopníky, kteří inspirovali ostatní. Trochu se obávám, že naše děti už takový pocit nikdy nezažijí, jejich nadšení pro podobné věci už takové není,“ míní otec pěti dětí Marek Rejman. „Bylo to zkrátka dvacet úžasných let v životě, kdy po nás něco zůstalo, a věřím, že další budou přibývat,“ dodává.