Čtyřicet let dlouhá kariéra Toma Cruise nejspíš právě vrcholí. A stačilo k tomu jen namíchat koktejl se dvěma ingrediencemi obrovské hodnoty. Tou první je sám Tom Cruise, jedna z posledních globálních filmových hvězd, a druhou pak skvěle vyprávěný staromódní příběh.

Cruise úspěšně pokračuje v kariéře herce, který prakticky nehrál ve filmu, jenž by propadl. Jeho filmy od roku 1981 jen v amerických kinech vydělaly celkem 4,2 miliardy dolarů, ale nikdy se v rámci prvního víkendu, který vcelku spolehlivě ukazuje, jak se dál bude filmu dařit, nepřeskočily hranici 65 milionů dolarů.

Teď však přišel radikální skok. S pokračováním Top Gunu se jen v USA a Kanadě Cruise dostal na dvojnásobek, když na domovském kontinentu inkasoval 124 milionů dolarů. A globálně se s 248 miliony dolarů vyšplhal téměř na čtyřnásobek.

Mezinárodní úspěch je ještě výraznější o to, že se novinka nepromítá na obřích trzích v Číně, kde cenzorům vadila vlajka Tchaj-wanu na Cruisově bundě, a v Rusku, kde americká studia kvůli útoku na Ukrajinu zarazila projekce jejich filmů.

Číslo za USA navíc nezahrnuje včerejší volné pondělí, kdy si Američané připomínali Den obětí války. Očekávání z prodlouženého víkendu tak včera lehce překonávala hranici 150 milionů amerických diváků. Pro Cruise rekord, ale pořád to ani zdaleka nestačí na nejúspěšnější film vůbec. Víkendový rekord totiž s víc než 357 miliony dolary drží superhrdinská marvelovka Avengers: Endgame.

Přesto je ale nový Top Gun nejvýdělečnějším domácím debutem v Cruisově čtyřicetileté kariéře a také jeho vůbec prvním filmem, který o premiérovém víkendu překonal hranici sto milionů dolarů. Až doteď držel prvenství za Cruisův největší otvírací víkend snímek Válka světů, který v roce 2005 za víkend vydělal 64 milionů dolarů.

Na dvojku Top Gunu chodili i diváci v Česku, kde ho během prvního víkendu vidělo 89 tisíc diváků, kteří za vstupenky dali téměř šestnáct milionů korun. Aktuální víkendové první místo tím sice Tom Cruise získal, ale na to, aby se probojoval do letošní pětky nejlepších filmových startů, to nestačilo. V té zatím vede Štáfkův Vyšehrad: Fylm se 173 tisíci diváky a skoro třiceti miliony za vstupné.

Vydání Forbesu American Dream!

Pro producenty filmu, mezi nimiž je i sám Tom Cruise, globální čísla znamenají jediné – obrovský úspěch, který znamená, že mají víceméně vyděláno. Podle magazínu Variety totiž produkce filmu spolykala 170 milionů dolarů.

Je však třeba dodat, že tahle suma nezahrnuje další desítky milionů, které je potřeba utratit za propagaci po celém světě. K ní patřila i velkolepá premiéra na filmovém festivalu v Cannes, která vrcholila přeletem osmi stíhaček, ačkoli zrovna tenhle aviatický kousek platila francouzská vláda.

Vyplatilo se tak odolat svodům pandemie, kdy filmová studia nečekala na otevření sálů a některé filmy raději prodávala streamovacím platformám. V případě Top Gunu, který byl na cestu do kin připravený už před dvěma lety, ale bylo zásadně proti jak studio Paramount, tak i samotný Cruise.

Tenhle americký herec se obecně ukazuje jako filmová sázka na jistotu. A zdaleka se po plátně nemusí pohybovat jen v letecké kombinéze, byť právě ta z něj udělala celosvětovou hvězdu. A taky mašinu na peníze.

Právě první Top Gun, který měl premiéru v roce 1986, byl jeho vůbec nejvýdělečnějším filmem. Náklady na natočení byly patnáct milionů dolarů, ale vydělat se mu podařilo necelých 180 milionů. Kdybychom zohlednili inflaci, dnes by tato částka podle zpravodajského serveru CNN odpovídala 444 milionům dolarů.

Za první větší roli ve filmu Taps z roku 1981 bral Tom Cruise padesát tisíc dolarů.

Takovou sumu už pak žádný z dalších filmů s Cruisem sice od návštěvníků kin nikdy nevybral, ale rozhodně to neznamená, že by divácky strádaly. Nejblíž měl k překonání rekordního Top Gunu snímek Rain Man z roku 1988. V něm Cruise exceloval vedle Dustina Hoffmana, který za tuhle roli dostal Oscara, na něhož Cruise mimochodem stále marně čeká. Rain Man tehdy dokázal vydělat 178,8 milionu. V dnešních cenách 385 milionů dolarů.

Cruisovi se kromě toho podařilo komerčně prorazit i se sérií filmů Mission: Impossible. Její první díl z roku 1996 vydělal 180,9 milionu dolarů (s přihlédnutím k inflaci 375 milionů), dvojka s premiérou v roce 2000 pak 215,4 milionu dolarů (366 milionů). A pětici komerčně nejúspěšnějších Cruisových filmů uzavírá Firma z roku 1993. Film, v němž ztvárnil mladého právníka, tehdy tvůrcům vynesl 158,3 milionu dolarů (350,4 milionu).

Komerční i umělecké úspěchy filmů, v nichž Cruise hrál, z něj udělaly světovou celebritu. A tomu odpovídal i jeho plat. Za první větší roli ve filmu Taps z roku 1981 bral padesát tisíc dolarů. O dva roky později už si ale producentům řekl o půl milionu za roli ve filmu Legenda, který režíroval Ridley Scott.

Legenda sice nijak zásadně neuspěla, ale Cruise už byl v pozici, kdy si mohl dovolit říct o dva miliony dolarů za Top Gun, což byla mimochodem suma, která z rozpočtu celého filmu z prostředí elitní letecké školy ukrojila třináct procent. Následný komerční úspěch ale tehdy čtyřiadvacetiletého herce vystřelil do profesní superligy.

To se projevilo prakticky ihned, když za filmy Koktejl a Rain Man bral už po třech milionech. U Rain Mana měl navíc podíl ze zisku, takže jeho příjem už se dostal na devět milionů. Na začátku devadesátých let se pak jeho gáže za jeden film pohybovala mezi dvanácti a patnácti miliony dolarů.

Na to, jak vydělat ještě víc, přišel Cruise v roce 1995. S bývalou agentkou založil společnost Cruise/Wagner Productions. Zbývalo jen najít projekt, na kterém by mohli pracovat. Po dohodě s Paramount Pictures se jím stal film Mission: Impossible. Herecký a producentský příjem Cruise se od té doby počítá v desítkách milionů dolarů za film.

Jeho slibnou kariéru nezpomalilo ani členství v kontroverzní americké scientologické církvi. Herec je už desetiletí jedním z nejvýše postavených členů této organizace a jejími vůdci je oslavován jako ten, kdo má neocenitelnou zásluhu na šíření její doktríny. Sám Cruise několikrát uvedl, že by bez církve nebyl tam, kde dnes je.

Díky celé sérii Mission: Impossible si Cruise přišel na 300 milionů dolarů.

A možná by ani nebyl tak pohádkově bohatý. Jen díky celé sérii Mission: Impossible si Cruise přišel na 300 milionů dolarů. I proto se hodnota jeho majetku odhaduje na dvojnásobek. A bude dál růst. Magazín Variety uvádí, že jako herec dostal Tom Cruise za nový Top Gun dvanáct až čtrnáct milionů dolarů. Ještě víc však dostane za svůj podíl na zisku.

Zisk deseti komerčně nejúspěšnějších filmů historie se pohybuje mezi 1,5 a 2,8 miliardy dolarů. A Top Gun: Maverick má reálnou šanci se mezi ně dostat, nebo se jim přinejmenším výrazně přiblížit. Pro Cruise, který má producentskou smlouvu údajně nastavenou na dvacet procent zisku, by to znamenalo další příjem, který by se už počítal v řádu stovek milionů dolarů. 

A kola se točí dál. Další dva díly série Mission: Impossible jsou už totiž na cestě. Sedmý bude mít premiéru již příští rok. Osmý o rok později.