Istrie je díky své poloze ideálním místem pro letní dovolenou. Na tomto poloostrově, kde se prolínají kultury Chorvatska, Slovinska a Itálie, si přijdou na své gurmáni, aktivní turisté i milovníci barevných západů slunce. Vybrali jsme devět míst a zážitků, které byste při návštěvě Istrie neměli vynechat.
Slovinské Benátky
Starobylé město Piran na výběžku slovinského pobřeží je považováno za nejkrásnější město Slovinska. Jeho dominantní kostel a velké kruhové náměstí uspokojí všechny vaše smysly – je totiž gastronomickým i kulturním centrem regionu.
V úzkých uličkách a na historických prostranstvích plných uměleckých řemesel si budete připadat jako v Itálii. Ostatně, od dob italské nadvlády zde žije početná italská menšina a názvy ulic jsou dvojjazyčné.
Když už tu budete, určitě si nenechte ujít katedrálu svatého Jiří na kopci nad Piranem. Na jeho věži je umístěna otáčivá socha archanděla Michaela, která ukazuje, odkud vítr vane. A odměnou za výstup na věž je pak úchvatný výhled.
Částí Piranu je také přístav Portorož, jehož název doslova znamená přístav růží. Při návštěvě Istrie si jej určitě nenechte ujít.
Ochutnávka olivového oleje a retro jízda
Pokud budete v regionu, určitě si nenechte ujít návštěvu některého z místních výrobců olivového oleje, který je považován za istrijské zlato. Jeden z nejlepších olivových olejů nejen ve Slovinsku, ale i ve světě zde již téměř třicet let vyrábí rodinná firma Lisjak.
Ve vlastním mlýně ve vesnici Krkavče vyrábějí kromě tradičních olejů i různé neortodoxní kombinace – česnekový, chilli, pomerančový, citronový… Ve svém portfoliu mají Lisjakovi celkem osmdesát skvělých příchutí.
Zajímavostí je, že Matej Lisjak, který rodinný podnik vede, kombinuje ochutnávky s okružními jízdami v retro dodávkách po istrijském pobřeží a olivových hájích. Je to mimořádný zážitek.
Michelinská večeře
V Portoroži si na své přijdou i ti nejnáročnější gurmáni. Restaurace Sophia v hotelu Kempinski Palace, pojmenovaná po italské herecké legendě Sophii Loren, je držitelem ocenění Michelin Plate. Zážitek z jídla zde umocňují mezinárodně oceněná vína, která vám doporučí profesionální someliér podle vašeho vkusu.
Plavba vintage lodí
Milovníky autentických zážitků v Portoroži zaujme například plavba na historické lodi, na kterou se můžete nalodit přímo z mola u hotelu a doplout do města Piran.
Kapitán Matic, který má toto plavidlo v rodině již po několik generací, vám na své dřevěné lodi z roku 1947 připraví program na míru. Na palubě si kromě krásného výhledu můžete vychutnat výběr místních specialit a šampaňské.
Historická cyklotrasa
Istrie však nabízí také širokou škálu sportovních aktivit. Obzvláště zajímavá je historická cyklostezka Parenzana, která spojuje Slovinsko, Chorvatsko a Itálii. Je to jedna z nejúžasnějších věcí, které istrijské pobřeží nabízí. Trasa vede přes vinice a olivové háje a uvidíte tu zdejší přírodu v celé její kráse a rozmanitosti.
Když se vydáte směrem na Portorož, potkáte kromě krátkých tunelů a krásných údolí také pasoucí se ovce a lovce lanýžů se psy. Trasa, která původně vedla po železnici a od roku 1902 spojovala italský Terst s chorvatskou Porečí, je dlouhá 123 kilometrů. A právě italské město Terst je se svou nádhernou atmosférou místem, které byste při svých cestách po Istrii rozhodně neměli vynechat.
Město umělců
Podobně malebné je městečko Grožnjan, kde jako by se zastavil čas. Dnes se nachází na území Chorvatska, ale kdysi patřilo Itálii, a doposud je tak přibližně polovina obyvatel italského původu.
Na vrcholu kopce ve městě se nachází asi dvacet uměleckých galerií. V létě se zde koná letní filmová škola, malířský festival Ex Tempore, kterého se každoročně účastní více než tři stovky umělců, a jazzový festival. Byli to ostatně právě umělci, kteří se postarali o znovuosídlení města po druhé světové válce, kdy zůstalo prázdné.
Golf a lázně
Jsou tu nějací golfisté? Ano? Tak to vás bude zajímat první osmnáctijamkové golfové hřiště na poloostrově v chorvatské části Istrie. Nachází se v blízkosti přístavního města Umag a jen krok od hotelu Kempinski Adriatic. Na své si zde přijdou nejen golfoví nadšenci, ale i milovníci architektury a přírody.
Autorem celého areálu je rakouský architekt Diethard Fahrenleitner, který za tento projekt také získal ocenění Golf Art Landscape. A díky skvělé poloze je z každého místa na greenu vidět Jaderské moře.
Po sportovních aktivitách si můžete odpočinout v hotelových lázních, které se rozkládají na ploše více než tří tisíc metrů čtverečních.
Ochutnávka vína
Vale, údolí na severozápadě Istrijského poloostrova na hranicích s Itálií a Slovinskem, je od roku 1904 domovem rodiny Kozlovićů. Jejich kvalitní vína se zde snoubí s exkluzivními menšími pokrmy z místních surovin. Kromě gurmánského zážitku tu na vás ale čeká také nezapomenutelný výhled na vinice. Pokud plánujete návštěvu, nezapomeňte si udělat rezervaci.
Motovun – les lanýžů
Na vrcholu kopce v údolí řeky Mirny uprostřed Istrie se nachází malé městečko se středověkou atmosférou Motovun. Se svými kruhovými hradbami a výhledem na okolní vinice, pole a lesy je jedním z nejoblíbenějších měst na Jadranu.
V létě se zde koná filmový festival a letní škola architektury. V podzimních měsících, kdy se město po letní sezoně vylidňuje, sem můžete přijet ochutnat lanýže. A nejen to, můžete se je vydat i hledat. Právě v Motovunském lese se jim totiž mimořádně daří.
Rodina Karlićů z Paladini u Buzetu v Motovunu provozuje obchod s lanýži a můžete si s nimi domluvit lov lanýžů nebo si objednat posezení s úchvatným výhledem. Lanýže nalezené v této oblasti jsou považovány za jedny z nejlepších na Istrii.