Právě probíhající letní sezona je pro české hoteliéry a restauratéry zejména na horách rozporuplná. Čeští turisté se totiž po dvou pandemických letech mohli konečně v podstatě bez omezení vydat k moři, a tak chybějí v českých destinacích, kde ve velkém trávili poslední dvě sezony. 

„Letošní letní sezona patří mezi vůbec nejslabší za posledních dvacet let,“ hlásí z krkonošské chaty Hromovka její provozovatel Alexandr Bílek, který ale vzápětí dodává, že do konce léta už by situace měla být stabilnější. 

To, co ale trápí opravdu všechny hoteliéry ve velkém, jsou v současnosti extrémně vysoké ceny energií. Některé sice ještě chrání fixace, ale i ta v jejich případě také jednou skončí. 

„Platíme řekněme desetinu nákladů za energie. Na jaře po konci fixace nám to skočí nad třicet procent, což pro nás při tržbách 160 milionů korun znamená třeba padesát milionů ročně,“ uvedl například v úterním rozhovoru pro Forbes energetický konzultant a zároveň i majitel hotelové sítě Amenity Hotels & Resorts Michal Šnobr.

„Pak máte jen jedinou možnost: vše přenést do ceny, v našem případě ceny ubytování,“ říká Šnobr a dodává, že má ve velkou obavu o to, kdo bude platit daleko vyšší ceny za ubytování v příštím roce, kdy domácnosti i firmy budou šetřit a omezovat spotřebu.

„Ceny energií pro nás mohou být v budoucnu velkým problémem, byť pro tento a následující rok máme cenu fixovanou,“ přitakává z krkonošské Luční boudy její spolumajitelka Klára Sovová. Pozitivní zprávou z boudy nedaleko Sněžky ovšem je, že počet turistů se jí letos nijak nesnížil.

Velké obavy z cen energií má i zmiňovaný provozovatel horské chaty Hromovka ve Špindlerově Mlýně Alexandr Bílek, nad kterým také stále drží ochrannou ruku fixace cen elektřiny. Ta Hromovce ale končí s letošním rokem.

„V případě, že dojde na nejhorší a zjistím na nové smlouvě s dodavatelem energií, že je cena příliš vysoká, nic jiného než uzavřít hotel udělat nemůžeme,“ říká v následujícím rozhovoru pro Forbes.cz

Jaká je návštěvnost turistů v letošní letní sezoně na Hromovce?

Letošní letní sezona patří mezi vůbec nejslabší za posledních dvacet let. První tři týdny máme ale již za sebou a vypadá to, že zbytek letní sezony bude již v normálu, tedy že obsazenost Hromovky již bude výrazně lepší. 

Vydání Forbesu American Dream!

Kam se podle vás hosté poděli?

Důvodem je s největší pravděpodobností pochopitelný hlad po moři. Moře chybí asi každému a nám trojnásobně. Sami jsme obvykle tři měsíce v roce v Africe na expedicích a dva měsíce na podzim v Indonésii, kde dospáváme, regenerujeme a lížeme si rány po náročných sezonách.

V ostatních měsících totiž pracujeme čtrnáct až osmnáct hodin denně a to dvakrát sto až 120 dní v kuse bez jediného dne volna. Máme velmi stabilní personál, který je vysoce profesionální, velmi loajální a dá se na všechny absolutně spolehnout. Z tohoto důvodu již několik let mají možnost s námi cestovat, což je pro ně velmi krásný bonus k výplatě. 

Museli jste letos přistoupit ke zdražování služeb?

Co se týče zvýšení cen, za ubytování to bylo asi o sto korun za osobu na noc. Restaurační služby jsou u nás na vysoké úrovni, špičkové sklo, pravý cibulákový porcelán a vaříme jen z kvalitních surovin. Zde ale již prostor pro zdražování nevidím, i když by to bylo obhajitelné a žádoucí. Nechceme hosty již vystavovat dalšímu zdražování, a tak zatím váháme.

Na Hromovce se obávají, zda kvůli vysokým cenám energií budou mít v zimní sezoně ještě otevřeno.

Za kolik se tedy lidé u vás dnes najedí?

Cena prvotřídní svíčkové je u nás 220 korun, luxusní borůvkový knedlík s prvotřídním máslem, tvarohem a smetanou za 110 korun a třeba nejoblíbenější kulajda, ke které pečeme naše domácí pečivo konkrétně k objednané polévce, tak ta stojí devadesát korun. 

Někteří hoteliéři zdražují hlavně kvůli rostoucím cenám energií. Je to i váš případ?

Věčně skloňované téma, energie, nás zatím příliš netrápí. Máme sice všechno na elektřinu, ale zatím máme cenu fixovanou do konce roku. Platíme měsíčně mezi čtyřiceti tisíci korunami v létě až po osmdesát tisíc v zimě. Je to nejvyšší položka v naší ekonomice, ale už jsme se s tím naučili žít. 

Nyní máme fixovanou cenu asi 1,6 koruny za kilowatthodinu, ale pokud započítáme veškeré poplatky obsažené na vyúčtování, které nemají vliv na spotřebu, takzvané stálé platby, vychází jedna kilowatthodina asi na 3,20 koruny. 

A co se stane, až vám skončí fixace?

Fixace končí koncem roku a pak? Dvojnásobné zvýšení je za hranici našich možností, a pokud bude ještě vyšší, tak už se samozřejmě není o čem bavit. Jako věčný optimista budu do poslední chvíle věřit, že se něco stane a to něco v této záležitosti způsobí něco pozitivního.

Stále věříme, že zimní sezona proběhne.

Takže se připravujeme na zimní sezonu, budujeme nové wellness pro naše skvělé a věrné hosty, máme objednanou novou kvalitní sněhovou frézu za šílené peníze a stále věříme, že zimní sezona proběhne.

Podle vývoje na energetickém trhu to však vypadá, že spíše dojde k té pesimistické variantě, kdy účty budou opravdu násobné. Znamená to, že v takovém případě na Hromovce skončíte?

V případě, že dojde na nejhorší a zjistím na nové smlouvě s dodavatelem energií, že je cena příliš vysoká, nic jiného než zavřít hotel udělat nemůžeme.

V tom případě ještě obsloužíme nejnáročnější termín v roce, „Silvestrovský týden“, pak vypustíme vodu z topení, koupíme si letenky do tepla a strávíme zimní sezonu v Africe nebo v Indonésii. A to všichni, moje rodina i naši perfektní kolegové. No a vrátíme se v květnu, až bude zase hezky teplo.