Písmena ESG jsou pro mnohé společnosti stále strašákem a pro jiné záhadou, Česko se však musí naučit přizpůsobovat co nejrychleji. Změny totiž výrazně ovlivní chod firem napříč obory a kdo reaguje pohotově, ten v dynamicky se měnícím světě uspěje.
„Otevřeně publikujeme zprávy o udržitelnosti a v české energetice patříme mezi ESG lídry, což potvrdil i nezávislý rating,“ říká Erika Vorlová z vedení společnosti GasNet, která spravuje největší plynárenskou distribuční soustavu u nás.
Zatímco se GasNet chystá na odklon od zemního plynu a příchod vodíku a zelených plynů, technologickou podporu pro tuto zásadní změnu mu dodávají firemní systémy od SAP. A generální ředitelka SAP Česká republika Hana Součková připomíná, jak právě technologie pomáhají firmám v tom, aby sbíraly co nejpřesnější data.
„Protože data jsou základ. Když chcete něco řídit, musíte to umět změřit,“ podotýká Součková.
Spolu s Vorlovou oceňují, že bychom i díky povinným ESG reportům konečně měli mít o udržitelnosti a odpovědnosti v byznysu přesná čísla. Dat tak bude víc. A díky nim bude snazší firmy kormidlovat.
Obě respondentky našeho podcastu se shodují i na další věci: Češi nutně musí změnit mindset, tedy si jinak a lépe nastavit mysl. Pochopit to, co skutečná udržitelnost znamená. Starat se nejen o kvartální výsledky, ale i o lepší vztahy, ať už ve firmách, nebo v komunitách, jichž se působení byznysu dotýká.
Co Erice Vorlové ukázal prestižní kurz na Cambridge ohledně cesty k bezemisnímu byznysu? Proč může ESG znamenat nejen posun vpřed, ale zároveň návrat ke kořenům? A proč musí byznys tlačit na stát ještě víc než dosud? To vše si poslechněte v dalším Forbes Brandvoice podcastu.