„Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku.“ Konstatování z Haškova Švejka shrnuje vděčný žánr takzvané „revenge story“ čili příběhu, který je ve své podstatě o jediném – o pomstě. Pomsta je ostatně leitmotivem i takových klasik, jako je Dumasův Hrabě Monte Christo či Shakespearův Hamlet. A stojí na ní i neokoukatelné filmové pecky jako Tenkrát na západě, Přání smrti nebo Gladiátor.
Takže když v roce 2018 ve Spojených státech vyšel bestseller The Terminal List, u nás vydaný jako Na seznamu smrti, bylo zaděláno na knižní hit. Tím spíš proto, že se v něm do vyprávění příběhu o pomstě bývalého mariňáka pustil Jack Carr, který je stejně jako ústřední hrdina příběhu James Reece někdejším členem amerických Navy SEALs. A teď se z knižního hitu stal i hit televizní.
Akční story o tom, jak vyřešit spiknutí v nejvyšších patrech americké politiky takříkajíc z ulice, je totiž teď k vidění také ve formě stejnojmenného seriálu na platformě Amazon Prime Video v hlavní roli s Chrisem Prattem, který se ujal též role výkonného producenta.
Během dvou týdnů od premiéry se seriál The Terminal List vyhoupnul do Top 10 pořadů na Amazonu a v ratingu podle Nielsen Media Research se dostal na třetí místo v žebříčku sledovanosti s 1,1 miliardy nasledovaných minut v rámci svých kompletních osmi epizod.
A zatímco televizním a filmovým kritikům z něj podle recenzního agregátoru Rotten Tomatoes vstávají vlasy hrůzou na hlavě (má tu od nich mizerné hodnocení 39 procent), diváci jsou z něj nadšení (od těch vyfasoval na stejných Rotten Tomatoes 95 procent).
„Za těch pětadevadesát procent od diváků to všechno stálo za to,“ vyjádřil se k tomu autor knižní předlohy Jack Carr, který v sérii o Jamesi Reecovi pokračuje už ve čtyřech dalších knihách. „Pro kritiky jsme to nedělali.“
Carr se kolem mariňácké profese přitom jen tak neprosmýkl. Americký patriot, nadšenec do chladných i palných zbraní a profík na přežití v divočině sloužil jako Navy SEAL dvacet let. Během nich zažil v Iráku, Afghánistánu či na Filipínách ostré boje v pozicích snipera i velitele čety. Dnes je z něj profesionální spisovatel, provozuje dva pravidelné podcasty (Danger Close a The Terminal List), má vlastní „merch“ a jeho jmění je odhadováno na pět milionů dolarů.
Seriál The Terminal List je věrný knižní předloze v tom, že se s nějakými uměleckými nuancemi o nesmrtelnosti chrousta moc nezdržuje a místo toho hrne dopředu krvavý příběh o tom, že mariňák armády Spojených států amerických opravdu není člověk, kterému byste chtěli zavdat důvod k odplatě.
Výsledkem je nervydrásající četba v nejlepší tradici románů Toma Clancyho, Davida Morrella nebo Leeho Childa, v níž hlavnímu hrdinovi fandíte jak osamělému útočníkovi na fotbalu a neodložíte ji, dokud se neprokousáte až ke krvavému finále.
Na druhou stranu najdete v knize i seriálu nejen obrovské množství profesních znalostí bývalého vojáka, ale také nemilosrdných postřehů o tom, jak přemýšlejí a co vlastně cítí lidé, kteří do práce nechodí s plně nabitým notebookem, ale s plně nabitou automatickou útočnou puškou.
Velkým Carrovým tématem je totiž posttraumatická stresová porucha a sebevraždy válečných veteránů. A není divu, jen v roce 2019 zemřelo vlastní rukou v USA 6261 vysloužilých vojáků, tedy v průměru skoro dvacet vojáků denně. Stejně tak pozorně se ve svém díle věnuje obavě z koncentrace moci na americké federální úrovni a tendencí k omezování práv zakotvených v ústavě.
„Jsme občané, nikoli poddaní a musíme být vždy ostražití, abychom jimi i nadále zůstali,“ píše v úvodu své knihy – jejíž protagonista pak tento přístup naplňuje na čtyřech stech následujících stranách všemi možnými prostředky. A teď už i na televizních obrazovkách.