Firmy kvůli vysokým cenám energií bojují podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR o přežití. Fakt, že některé nejsou v provozní ztrátě, znamená pouze to, že s maximálním úsilím a vyčerpáním veškerých rezerv jejich majitelé podnikání zatím udrželi. Nemají ale další měsíce, aby mohli čekat na pomoc nebo řešení. S tím musí vláda přijít okamžitě, řekl předseda představenstva AMSP Josef Jaroš.
Ceny elektřiny vzrostly v červenci proti sedmému měsíci loňského roku o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Podniky dále zatěžují vysoké ceny pohonných hmot, dlouhodobě se potýkají i s drahými materiály a surovinami. AMSP má tak od svých členů podle Jaroše informace o omezení výroby nebo nenahrazování zaměstnanců, kteří skončili.
„My, když jsme se dívali na analýzu, kolik firem v některých oblastech je v provozní ztrátě, a v jak výrazné, tak jsme zatím byli překvapeni, že jich zase tolik není,“ řekl ve středu po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Coby podporu firmám Síkela opakovaně zmínil dotace na zateplení budov nebo fotovoltaické systém, a dále záruční či úvěrové programy. Půjčky nebo garance jsou podle Jaroše vynikající nástroj pro investice, rozvoj technologií nebo modernizaci, a podnikatelé o ně mají zájem. Není to ale řešení pro nákup drahých energií. „To je zcela mimo realitu podnikatelského uvažování a zájem firem je přinejmenším chladný,“ doplnil.
„Konkrétní návrhy byly předloženy v květnu, avšak klíčové problémy stále nejsou řešeny,“ řekl Jaroš o průběhu konání vlády. Přijatá opatření považuje za kosmetická, firmy navíc poukazují na to, že nemají žádné informace k vládní pomoci, kterou ale okolní země připravily, uvedl. České společnosti se tím podle něj dostávají do konkurenční nevýhody.