Přišel z konzervativního prostředí stuttgartské burzy a dostal na starost neposlušné dítě – derivátovou burzu Bitmex. Ta přivedla do světa kryptoměn nikdy neexpirující futures kontrakty, ale také se laxností zakladatelů stala hotspotem pro praní špinavých peněz.
Bitmex založili v roce 2014 Arthur Hayes, Ben Delo a Samuel Reed, kteří nakonec stáli také u jeho úpadku. Burzu proslavily hlavně její ikonické „perpetual swaps“.
Produkt, který je nikdy neexpirující obdobou tradičních futures kontraktů, byl pro svět kryptoměn úplnou neznámou až do chvíle, kdy s ním v květnu roku 2016 Bitmex přišel. Dnes přitom patří mezi nejpopulárnější futures produkty.
Bitmexu a jeho zakladatelům se poměrně dlouho dařilo před problémy kličkovat, před dvěma lety ale spadla klec. Společně si na něj došlápla americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), americké ministerstvo spravedlnosti a Síť pro vymáhání finančních zločinů (Fincen).
Obvinili burzu z toho, že umožňuje americkým občanům obchodovat s kryptoměnovými deriváty bez registrace v USA a implementace dostatečně silných praktik ověřování klientů.
Kauza nakonec vyústila v pokutu sto milionů dolarů, další individuální vyšetřování a změnu vedení burzy. Právě zde nastupuje ke slovu její současný CEO Alexander Höptner.
Jak se dostane člověk se skvělou kariérou ve světě tradičních financí k šéfování kryptoměnové burzy?
Jsem gamer geek a měl jsem už po krk klasického finančního průmyslu. Mám za sebou sérii vedoucích pozic na německé burze a poměrně dlouho jsem nosil v hlavě nápad na založení první regulované burzy, kde by se daly obchodovat předměty z her.
Někdy v listopadu 2013 jsem se ocitl ve Spojených státech a tam mě Dirk Lueth, který je dnes spoluředitelem metaverza Uplandme, uvedl do světa veřejného blockchainu. A mně se hned sepnula žárovka.
Řekl jsem si: paráda, když teď víme, jak spolehlivě zabránit dvojité útratě v digitálním světě, můžeme se vrátit k tomu, co jsem si vždycky přál, a založit trh pro digitální aktiva. Mysleli jsme jimi to samé, co se dnes označuje zkratkou NFT, tehdy ale takový pojem ještě nikdo nepoužíval.
Také jsme vedli řadu diskusí o využití veřejných blockchainů. Vše se točilo okolo scénářů, které byste dnes nazvali decentralizované finance. Více než samotné kryptoměny nás zajímaly možnosti zamezení dvojité útraty a snili jsme o tom, k čemu všemu by se to dalo efektivně využít.