Tenhle robot umí šroubovat, OF A leštit i podávat všechno možné. Ale taky malovat. Třeba titulní strany Nextu.
Go Far. Go Faster. Prostě GoFa. Příjmením ABB. Takhle jednoduše vzniklo jméno stroje, který se postaral o obálku časopisu, který máte v rukou. Vzal na sebe práci lidského ilustrátora a výsledek právě držíte.
Dvacet osm kilogramů, šest os a dosah skoro metr. To jsou rozměry našeho dočasného ilustrátora v kostce. Rovnou na začátku je fér přiznat, že na tuhle práci nebyl kolaborativní robot vyvinut. Takže jde o jeho poprvé.
Kolaborativní robot si je jistý v něčem jiném, ačkoli i titulní stránky Forbesu Next by už teď dokázal sekat jednu za druhou. „Původně se tenhle typ robota vyvíjel pro tak zvaný machine tending,“ vysvětluje Luboš Spaček, aplikační inženýr ze společnosti ABB, jejíž lidé jej v Německu vymysleli a v Číně vyrobili.
Česky a zjednodušeně řečeno, byl stvořen k tomu, aby obsluhoval jiný stroj. Třeba soustruh, kam potřebujete dát kus kovu, chvilku počkat na zpracování a zase ho vyndat. A tak pořád dokola. Robot je tím, kdo podává a vyndává. ABB má kolaborativního robota na trhu už přes sedm let.
A vývoj ho posouvá dál. Zatímco předposlední verze pojmenovaná Yumi měla nosnost půl kilogramu, GoFa, druhým jménem CRB 15000, zvedne předmět desetkrát těžší. A samozřejmě jenom nepřendává věci tam a sem.
Na rameno mu můžete uchytit prakticky cokoli, co je potřeba. Kromě toho, že dokáže malovat, když si to ve Forbesu přejí, umí například i šroubovat, leštit, hlídat kvalitu, lepit a podávat všechno, co váží nanejvýš pět kilogramů.
Třeba už zmíněný kus kovu, ale i bonboniéru nebo kornout se zmrzlinou. A taky skleničku s vínem. Zní to možná trochu divně, ale i to GoFa provozuje. Nahrazování personálu v restauracích robotem se totiž odehrává čím dál častěji.