Blockchain ethereum dokončil významnou aktualizaci softwaru a po letech vývoje a odkladů se posouvá k energeticky šetrnějšímu systému. Přepracování, anglickým slovem označované jako merge (spojení), má spotřebu energie snížit o neuvěřitelných 99,95 procenta.
„A máme hotovo,“ napsal na Twitteru tvůrce a spoluzakladatel Vitalik Buterin. „Pro ekosystém etherea je to velká chvíle,“ dodal. Výměna algoritmu není žádná maličkost, což dokládá i několikanásobný posun plánovaného přechodu.
„Metafora, kterou používám, je představa výměny motoru z jedoucího auta,“ řekl Justin Drake, výzkumník z neziskové nadace Ethereum Foundation. „Rád o tom přemýšlím jako o přechodu z benzínu na elektřinu,“ uvedl.
Aktualizace změní způsob, jakým se provádějí transakce na blockchainu etherea a jak se vytvářejí takzvané tokeny, tedy jednotlivé digitální mince. Ty se v tomto případě nazývají ether a mezi kryptoměnami jsou co do objemu druhé nejrozšířenější po bitcoinech.
Cena etherea se po dokončení aktualizace příliš nezměnila. Nejprve vykazovala mírný růst, krátce po jedné hodině odpolední se ale pohybovala kolem 1585 dolarů a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o jedno procento. Zůstává ale hluboko pod maximem z loňského listopadu, kdy vystoupila nad 4865 dolarů. Výrazně pod svými maximy jsou i další kryptoměny, včetně bitcoinu.
Ethereum tak nyní přechází ze systému „proof of work“, ve kterém počítače náročné na energii ověřují transakce řešením složitých matematických úloh, k systému „proof of stake“. V něm jednotlivci a firmy vystupují jako ověřovatelé a používají své ethery jako zástavu ve snaze získat nové tokeny.
Určité obavy dal však najevo nezávislý expert na kryptoměny a blockchainy Igor Pauer. „Náklad na vytvoření vlastního validátoru sítě, což je obdoba dřívějšího těžení, je nyní 32 ethereum (zhruba 52 tisíc dolarů nebo 1,2 milionu korun). Tuto částku si málokdo může dovolit, tím pádem je tendence k další centralizaci sítě zjevná,“ myslí si Pauer.