Za 27 let vybudoval Alojz Ryšavý 27 klenotnictví v Česku a na Slovensku. Jeho šperkařský kolos ALO diamonds otevře na podzim jako první česká značka svůj butik také v Pařížské ulici. A brzy rozjede celoevropskou online expanzi.

Alojz Ryšavý drží v ruce asi centimetrový růžový diamant. Jde o jeden z jeho nejnovějších „úlovků“. Malý kousek horniny má hodnotu asi jako rodinný dům. Pod rukama zručných klenotníků se teď promění v srdce prstenu za patnáct milionů korun.

Zdaleka nejde o nejdražší šperk, který majitel společnosti ALO diamonds a jeho tým vyrobili. Přitom v začátcích od něj nikdo nechtěl kupovat ani ty nejlevnější diamantové šperky. V polovině devadesátých let působil na českém a slovenském trhu jako zjevení.

Nenechal se ale odradit prvotními odmítnutími. A dnes – o 27 let později – vede jednu z největších klenotnických dílen v Evropě s obratem přes miliardu korun.

Postavil ji právě na vzácných drahokamech, které dodnes osobně shání po celé planetě. Ty nejvzácnější kousky se nacházejí v takzvané diamantové místnosti ukryté uvnitř holešovického sídla firmy. Na první pohled se příliš neliší od běžného butiku.

Ve vitrínách a na poličkách se blyští diamanty, rubíny, safíry i smaragdy umně zasazené do opulentních prstenů, náušnic, náramků a náhrdelníků. Šperky, které tady najdete, si ale v obchodě nekoupíte.

Do zdejšího showroomu se dostanou jen VIP klienti s doporučením, kterých sem každý týden zavítá čtyři až pět. Nákup tu začíná na 300 tisících korun a vyšplhat se může až na desítky milionů.

„Jsou to unikátní klenoty vyrobené po jednom kuse. Většina lidí si je pořizuje na investici, často v celých sadách. Nejdražší samostatně prodaný kus byl náhrdelník s barevným diamantem za střední desítky milionů korun. Kdo si ho koupil, ale prozradil nemůžu,“ říká klenotník, kterému se na krku a zápěstí houpou jeho oblíbené černé diamanty.

Sedí pohodlně usazen v sytě rudém křesle ve své kanceláři. Její stěny pokrývají vizualizace nového butiku v Pařížské ulici i návrhy na design nového celoevropského e-shopu. Alojz Ryšavý má pro letošek velké plány.

Slovenský rodák se přitom stejně tak jako klenotníkem mohl stát hokejistou. Jako dítě hrál slovenskou nejvyšší soutěž v žácích a dorostu. A zvažoval, že nastoupí na sportovní školu v Trenčíně. Zároveň ho ale lákalo řemeslo jeho tatínka, který pracoval jako klenotník.

„Moc jsem o tom nevěděl, protože za komunismu jsem ho v práci nemohl navštívit. Ale líbilo se mi, že střední klenotnická škola je v Praze. A to pro mě jako kluka z malého slovenského města Levice bylo velké lákadlo,“ vysvětluje Ryšavý, proč se na poslední chvíli rozhodl zkusit talentové zkoušky.

info Foto Michael Tomeš

Uspěl možná i díky tomu, že řemeslnou zručnost podělil nejen po tatínkovi, ale také po mamince původem z Moravy, která navrhovala oblečení pro OP Prostějov a Ozetu Trenčín.

Forbes Digital Premium