13. říjen patřil už tradiční byznysové konferenci Lepší Česko, kterou tuzemský Forbes pořádá už osmým rokem. Analyzuje ekonomiku, kvalitu života i úroveň svobody v České republice a spolu se špičkami byznysu, vědy i politiky diskutujeme, jak posunout naši zemi o krok dál.
Jak na lepší Česko? Jak se poprat s inflací a ekonomickou krizí? Jak zajistit konkurenceschopnost průmyslu v dobách extrémně drahých energií? Co má dělat vláda a co byznys? O tom všem byla řeč s plejádou hostů z různých odvětví české společnosti včetně vrcholné politiky.
Konferenci jsme letos odemkli online a kompletně zdarma. Jak tedy vytvořit Lepší Česko? Pusťte si záznam letošního ročníku:
Program konference:
Jak je na tom Česko?
8:00 Registrace, káva & snídaně
9:00 Úvodní slovo Petra Šimůnka, šéfredaktora Forbesu
9:05 Slavnostní zahájení konference, Petr Fiala, premiér ČR
9:10 Forbes Index Lepší Česko
9:15 Jak se na Česko a svou budoucnost dívají Češi
– Jakub Malý, Ipsos
9:25 Keynote Speech
– Tomasz Wiatrak, ORLEN Unipetrol
9:30 SOCIOEKONOMICKÁ ZRANITELNOST EVROPY
Díky big data můžeme vidět například naše zranitelná místa, jaké dopady a příležitosti přináší twin-transition, tedy digitalizace nebo Green Deal, nebo k čemu může ještě vést válka na Ukrajině.
– Michal Kořan, Global Arena Research Institute
9:45 DISKUSE
Na Lepším Česku 2021 se přední odborníci shodli, že je velkým problémem bagatelizování rizik. Vedle možné eskalace konfliktu na Ukrajině varovali i před několika dalšími hrozbami, od nedostatku potravin po kyberbezpečnost. Poučilo se Česko i Evropa z covidu i z probíhající války? Jak se věnuje stát a byznys prevenci?
– Jan Dobrovský, bpd partners
– Petr Kolář, diplomat, bývalý velvyslanec v USA a v Rusku
– Petr Krogman, Agromino
10:20 JAK MOC SE S COVIDEM A VÁLKOU ZMĚNIL SVĚT
Pandemie, válka na Ukrajině, uprchlická krize i krize ekonomická možná povedou k přehodnocení priorit naší společnosti. Na čem ale vlastně stavíme? A proč je důležité bavit se o hodnotách i významu svobody?
– Michal Horáček, spisovatel, antropolog
– Luděk Sekyra, Sekyra Group
10:35 Coffee break
11:05 JAKÝ ZVOLIT KURZ V EKONOMICKÉ BOUŘI
Česku i Evropě hrozí velká ekonomická krize. Velmi vysoká inflace spolu s dalšími problémy může vést k výraznému snížení životní úrovně. Co s tím nyní můžeme udělat? Jaký zvolit kurz, abychom se vyhnuli ztroskotání? Pomohla by společná fiskální a monetární politika s unií nebo potřebujeme stát pevně na svých nohou?
– Helena Horská, NERV
– Petr Sklenář, J&T Banka
– Jan Švejnar, CERGE-EI
11:30 ŠPIČKY ČESKÉHO BYZNYSU O BUDOUCNOSTI
Jaké dopady má ekonomická situace země na firmy a jednotlivce? Jak se připravují přední špičky českého byznysu a jak podle nich funguje prevence a spolupráce ze strany státu? Kde můžeme hledat a nalézt co nejlepší řešení?
– Štěpán Ašer, J&T Banka
– Zbyněk Frolík, Linet
– Kateřina Zapletalová, Moser
12:05 DLOUHODOBÁ (NE)PŘIPRAVENOST STÁTU ČELIT RIZIKŮM
Společnost nyní řeší především aktuální krize, existují ale rizika, o kterých víme i desítky let dopředu. Trend stárnutí populace a s ním spojená rizika jsou všem známá, jedná dle toho stát adekvátně? Co by se mohlo stát, kdyby uvolnil ruce soukromému sektoru a ten by mohl pomoci?
– Dušan Quis, Česká asociace pojišťoven
12:20 STARÁ A NOVÁ ENERGIE – ŠANCE A RIZIKA
Jaké dopady mají a mohou mít regulace v Evropské unii na naše životy? Plánuje zakázat spalovací motory, přes ESG bojovala proti uhelnému průmyslu a jaderná energie měla nejistou budoucnost, což se kvůli aktuální závislosti na Rusku mění. Co můžeme udělat pro zmírnění aktuální krize a jak můžeme předcházet těm dalším? Vyhýbají se rizikům lépe firmy nebo státy?
– Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti, Vláda ČR
– Tomáš Herink, ORLEN Unipetrol
– Jan Světlík, Cylinders Holding
– Pavel Tykač, Sev.en Group
12:55 Oběd
13:55 UDRŽITELNOST A INOVACE JAKO ŘEŠENÍ
Zatímco během covidu kvůli státnímu centrálnímu plánování nebyly ani roušky, lidé dokázali vše od šití až po výrobu očkovacích látek. Potřebují firmy a jednotlivci od státu nasměrovat k inovacím a udržitelnosti, nebo je to směr, kterým se vydávají sami?
– Jan Brázda, PwC
– Simona Kijonková, Packeta Group
– Helena Langšádlová, ministryně pro inovace, vědu a výzkum, Vláda ČR
– Vítězslav Lukáš, ABB ČR
14:35 VĚDA, BYZNYS, UDRŽITELNOST
– Barbara Paldus, Codex Beauty, vědkyně
14:45 LÉK NA PAMĚŤ PRO CELÝ SVĚT
– Martin Tolar
14:55 MLADÉ ČESKO
– Karel Kovář, influencer, moderátor
– Tadeáš Kula, Reknihy
15:10 PROMĚNA SVĚTA A NAŠE DĚTI
I děti za sebou mají dva roky covidu, prožívají válku a ve svých domácnostech se zřejmě nevyhnou ekonomické krizi a poklesu životní úrovně. Jaký dopad má tato doba na jejich životy a jak se k těmto výzvám staví české školství? Co můžeme udělat pro to, aby měly děti hezčí dětství a kvalitní vzdělávání?
– Vladimír Balaš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Vláda ČR
– Nikola Gray Jirousek, The Ostrava International School
– Ivana Tykač, Women for Women