Brněnský Tatum udělal další krok k zisku nálepky jednorožce, tedy firmy s hodnotou přes jednu miliardu dolarů. Startup, který firmám i jednotlivcům po celém světě umožňuje rychlou a snadnou tvorbu blockchainových aplikací, si v dalším investičním kole došel pro rekordních 41,5 milionu dolarů, v přepočtu více než miliardu korun.
Mezi investory, kteří společnost založenou roku 2018 Jiřím Kobelkou a Samuelem Šramkem podpořili, se nově zařadil renomovaný americký fond Evolution Equity Partners. Další prostředky do něj vložili také finančníci z britského Octopus Venture a rakouského 3VC nebo české investiční fondy Tensor Ventures a Depo Ventures, které jsou s Tatumem spojeny od počátku, kdy se jeho technologii příliš nedůvěřovalo.
„Teď chceme být hlavně vidět ve světě, získat si důvěru nových zákazníků a tím i tržní podíl a přivítat nové zaměstnance,“ přibližuje Jiří Kobelka, jak startup s dosud nejvyšší finanční injekcí za dobu svého fungování naloží. „Vývoj každopádně nadále zůstává v Evropě, obchod především v USA a srdce v Česku,“ dodává.
Tatum při svém rychlém růstu těží zejména ze skutečnosti, že vývojářů schopných programovat řešení pro blockchain je napříč planetou stále velmi málo. Jen za poslední rok díky němu mělo do prostředí decentralizované databáze proniknout téměř devadesát tisíc nových projektů, což by z Tatumu učinilo globálně nejpoužívanější platformu svého druhu.
Jaké konkrétní firmy jeho služby využívají, moravští vývojáři však nechtějí specifikovat. V obecném měřítku by to měly být nejen provozovatelé krypto peněženek a tržišť, ale také herní a filmová studia nebo výrobci a půjčovny aut či motorek. V souvislosti s Českem tvůrci v minulosti otevřeně hovořili o České spořitelně.
„Tradiční firmy si uvědomují, že využití blockchainu jim může zásadně pomoci překonat události, které destabilizují ekonomiku, protože blockchain uchovává cenná data zcela nezávisle a po celém světě,“ vysvětluje Jiří Kobelka.
Sdílnější odmítá být firma, i co se týče současné valuace a velikosti konkrétních podílů jednotlivých investorů. Podle informací Forbesu by však Tatum měl být přibližně ve třetině své cesty za přídomkem jednorožce.
Jeho vůbec největším investorem by měl být americký fond Evolution Equity Partners, následovaný českým Tensor Ventures, specializujícím se na investice do deep-techových společností. Oba by dle Forbesu měly držet dvouciferný podíl.
„Důvod našeho nadšení pro Tatum je prostý – technologie od Jirky, Samuela a jejich týmu má obrovský potenciál pohánět nový internet WEB3, který nabírá sílu právě teď, což vidíme na raketovém růstu toho startupu,“ komentuje Roman Smola, jeden z trojice partnerů Tensor Ventures, tvořené dále Martinem Drdúlem a Petrem Ulvrem.
„Tatum překlenuje propast mezi světem centralizovaných WEB2 a decentralizovaných WEB3 technologií a díky výjimečnému týmu zakladatelů má potenciál stát se lídrem celé kategorie nástrojů pro vývojáře blockchainových aplikací,“ doplňuje Michal Ciffra, partner Depo Ventures. „To byla naše investiční teze v roce 2019, kdy jsme společnost podpořili jako první investor, a zůstává tomu tak i nyní.“
Přes svou relativně krátkou existenci Tatum zanechal významnou stopu už i v zahraničí. Loni se jako vůbec první startup v historii Česka probojoval do prestižního akcelerátoru v Silicon Valley SkyDeck, mezi jehož podílníky se řadí takové kolosy jako Sequoia Capital nebo Mayfield.