S čím budou letos muset počítat nejbohatší Češi? Jaké byznysy a příležitosti na ně čekají a co pro ně bude třeba udělat?
Čtěte také: Hlavní vítězové a poražení roku 2018 mezi světovými miliardáři
Nabízíme krátký přehled nejdůležitějších výzev a úkolů, s nimiž budou tuzemští dolaroví miliardáři operovat. Plus divoké karty Pavla Baudiše a Marka Dospivy, kteří mají žebříček nejbohatších lidí světa na dohled.
Petr Kellner
- 310 miliard korun, nejbohatší Čech, 88. místo mezi světovými miliardáři
Rok 2019 bude ve znamení Air Bank. Česko-slovenskou větev Home Creditu, pod niž patří i Air Bank, by nejbohatší Čech rád spojil s bankou Moneta. Tím by vlastně došlo k uvedení tuzemského Home Creditu na pražskou burzu, protože akcie Monety se tam už obchodují.
O spojení rozhodne valná hromada Monety v nejbližší době. Cílem je vytvořit jednu z největších retailových bank na trhu. Zároveň bude probíhat další hledání partnera pro čínský byznys Home Creditu poté, co se firma loni rozešla s hongkongskou skupinou PAG Asia Capital.
Petr Kellner se ale bude dívat i na další příležitosti v telekomunikacích po Evropě, jeho manažeři musejí zabrat v plzeňské Škodě Transportation a jeho dcera Anna prohlásila, že se těší na další pokračování parkurových závodů Global Champions Prague.
Andrej Babiš
- 75 miliard korun, druhý nejbohatší Čech, 456. místo mezi světovými miliardáři
Druhého nejbohatšího Čecha budou letos zaměstnávat dotace pro Agrofert, a nejen ony. Premiér bude muset více či méně elegantně vyřešit, jak nepřipravit svůj 25 let budovaný holding o dotace a zároveň zůstat v plném aktivním politickém nasazení. K tomu běží trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Co se týká samotného byznysu Agrofertu, který je formálně zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, pro jeho ziskovost budou klíčové především ceny umělých hnojiv na světových trzích. Ty ho už třetím rokem přitom táhnou dolů. Navíc má Agrofert za sebou etapu miliardových vnitřních investic do technologií páteřních chemiček, které se v hospodaření pozitivně projeví až ve vzdálenější budoucnosti.
A tak možná nejviditelnější operací letošního roku bude spojování mediální skupiny Mafra s českým a slovenským vydavatelstvím Bauer Media, jehož časopisy jako Rytmus života, Cosmopolitan, Chvilka pro tebe nebo Žena a život čtou ročně 3,4 milionu lidí. Původně německé vydavatelství Agrofert koupil v říjnu údajně zhruba za jednu miliardu korun.
Karel Komárek
- 67 miliard korun, třetí nejbohatší Čech, 729. místo mezi světovými miliardáři
V březnu mu bude 50 let, ale takový věk byste mu nehádali. Komárek hodně sportuje a pobyt ve Švýcarsku, kam loni s rodinou přesídlil (děti z druhého manželství tam začaly školní docházku), a na Floridě, kde má vilu v Palm Beach, mu dělá dobře.
V byznysu třetí nejbohatší Čech rozhodně nezpomalí. Zaměstnají ho zejména loterie v rámci Sazka Group – k privatizaci se chystají velké evropské hry: National Lottery v Británii a francouzská FDJ. Určitě to ale nebude jediná investiční příležitost, na kterou Komárek a jeho parťák Jiří Šmejc zaměří pozornost.
V roce 2019 by velmi pravděpodobně mohla celá Sazka Group vstoupit na některou významnou evropskou burzu (záleží mimo jiné na situaci na světových trzích a vyřešení akcionářských sporů v Casinos Austria), rozlousknout by se měl také případ nákupu českých aktiv společnosti Innogy a konečně začne růst do výšky i nové sídlo KKCG na pražské Bořislavce.
Radovan Vítek
- 60 miliard korun, čtvrtý nejbohatší Čech, 822. místo mezi světovými miliardáři
Vše zalito sluncem. Alespoň prozatím. Tak to alespoň na konci loňského roku vypadalo v byznysu a v rodině Vítkových.
Manželka čtvrtého nejbohatšího Čecha Marie má za sebou první rok na závodišti Velká Chuchle, kde by letos měl vzniknout důstojný prostor i pro parkur, a realitnímu byznysu ve střední Evropě se zatím daří. Vítkova skupina CPI Property Investments loni povracela významné částky českým bankám, financuje se levněji přes eurové dluhopisy, a dokonce vydala první zkušební tranši v Japonsku v jenech.
Radovan Vítek zároveň začíná být obezřetný, co se týká nových akvizic a developmentu, a vzhledem k všemožně skloňovanému očekávanému ochlazování ekonomiky se nikam nežene. Občas si zapomene vstupní kartičku do svého Quadria.
Daniel Křetínský
- 59 miliard korun, pátý nejbohatší Čech, 924. místo mezi světovými miliardáři
Po loňských akvizicích médií v Česku, Francii, Polsku, Rumunsku a na Slovensku a po vstupu do společnosti Metro AG, která v Česku provozuje retailový řetězec Makro, se zdálo, že se prostor Daniela Křetínského pro růst v energetice vyčerpal a že se pátý nejbohatší Čech začne stále víc věnovat i byznysu v dalších sektorech.
Rok 2019 by ale mohl jeho pozornost opět nasměrovat k tomu, na čem vyrostl – v nejbližších měsících totiž Křetínského holding EPH dotáhne ovládnutí ukrajinské těžařské společnosti Yuzgaz a začne na východě Ukrajiny těžit zemní plyn a zároveň se letos jeho energetický byznys poprvé rozšíří také do Francie, kde by měl od německého Uniperu koupit dvě uhelné elektrárny v Gardanne a Saint-Avoldu.
Pro třiačtyřicetiletého miliardáře půjde o návrat ke kořenům i proto, že opět jde proti očekáváním trhu a sází na zastaralé elektrárny, které musí z rozhodnutí francouzské vlády nejpozději v roce 2022 uzavřít.
Neznamená to ale, že se kolem Křetínského nebudou dít vzrušující věci i mimo energetiku – obzvlášť zajímavé bude sledovat jeho počínání v Metru, kde by mohl narůst jeho podíl (drží ho společně s Patrikem Tkáčem) ze současných 11 procent až ke 30 procentům a také se naplno začnou projevovat Křetínského záměry s německým gigantem.
Pavel Tykač
- 31 miliard korun, šestý nejbohatší Čech, 1756. místo mezi světovými miliardáři
Vyhlížení zajímavé akviziční příležitosti v zahraničí, investování do domácích uhelných aktiv a elektrárny Chvaletice a těšení se s širokou rodinou.
Tak vypadá svět Pavla Tykače na počátku roku 2019. Pavel Tykač hnědouhelnému byznysu a klasickým energetickým zdrojům věří, obzvlášť při pohledu na německou energetickou koncepci přechodu k obnovitelným zdrojům, a umí o tom poutavě hovořit. Předpokládá, že bez stabilní a zatím levné výroby elektřiny z hnědého uhlí se Evropa ještě dlouho neobejde.
Pavel Baudiš
- 27 miliard korun, sedmý nejbohatší Čech, budoucí nováček mezi světovými miliardáři
Rok 2018 pro něj znamenal několik dobrých zpráv: narodilo se mu první vnouče a Avast, který spolu s Eduardem Kučerou ještě před revolucí založil, vstoupil na londýnskou burzu. V roce 2019 se dá očekávat, že při čím dál lepších hospodářských výsledcích firmy bude stoupat i cena akcií.
A právě ta Baudiše (pokud se s ní nic zásadního nestane) dostane oficiálně i do žebříčku dolarových miliardářů, který bude naše mateřská redakce v USA již tradičně aktualizovat na jaře a do kterého velikostí svého majetku spadá už dnes.
Milovník geocachingu, českého umění a nenápadného životního stylu se bude muset nadále starat i o jmění, které mu podíl v Avastu generuje. Není pochyb o tom, že bude pokračovat investiční rozmach mimo svět technologií: diverzifikaci majetku loni v rámci spojenectví s Kučerou a Oldřichem Šlemrem ukázal třeba koupí hotelu InterContinental, kancelářskou budovou Enterprise či vytvořením globálního koncernu na netkané textilie PFNonwovens.
Marek Dospiva
- 22 miliard korun, osmý nejbohatší Čech
V červenci oslaví i on padesátiny a v té době už může být dalším Čechem v žebříčku nejbohatších lidí světa. Bude záležet na finálních výsledcích jeho skupiny Penta Investments a na finální valuaci editorů nejslavnějšího seznamu nejbohatších.
Výsledky Penty ovlivní kondice největších firem skupiny – zejména lékárenské společnosti Dr. Max, která se po působivém vstupu na rumunský trh (Penta zde koupila 600 lékáren) stala jedním z největších řetězců s léky v Evropě. Agilní italský šéf Leonardo Ferrandino uvedl, že firma se poohlíží po dalších regionech ve střední a jihovýchodní Evropě. Naopak záměr vstoupit na obrovský čínský trh je prozatím u ledu.
Dospiva se sám mentálně angažuje zejména v realitní oblasti, kde letos Pentu čeká řada významných operací. V prvním čtvrtletí se dotáhne prodej komplexu administrativních a rezidenčních budov Waltrovka. Cena by měla překročit pět miliard korun a zcela jistě půjde o jeden z největších realitních obchodů letošního roku. V jeho závěru by se také měl konečně začít stavět unikátní projekt architektky Zahy Hadid v těsném sousedství Masarykova nádraží.
Pro budoucnost Penty bude důležité i spuštění sériové výroby další generace cvičného letounu „Albatros“ L-39NG. A neméně významné bude i personální zemětřesení, které Pentu čeká hned zkraje roku. Firmu opouští jeden z nejzkušenějších a nejvýraznějších investičních ředitelů a Dospivův klíčový spolupracovník Zdeněk Kubát. Ten měl ze své pozice na starosti třeba mediální divizi skupiny či právě Aero Vodochody a společně s Dospivou vlastní třeba obchodníka s luxusními vozy Scuderia Praha.