Slovo energie by mohlo letos jednoznačně aspirovat na vítěze soutěže o slovo roku. Možná i proto letos zamířila Cena Neuron za startupem Pinflow energy storage, který na světlo světa povolává konkurenci lithiových baterií.

Průjezd rozsáhlým výrobním areálem v Plzni lemují vysoké stěny vystavěné z pivních přepravek. Málokdo by mezi nimi hledal kancelář, ve které se na poličce čerstvě vyjímá prestižní Cena Neuron za propojení vědy a byznysu.

A světe, div se, v malé startupové dílně vedle ní nekvasí pivo, ale vznikají tam baterky. Navíc ne ledajaké, čtveřice vědců ze začínající společnosti Pinflow energy storage vidí potenciál v dosud vzácně využívané technologii redoxních průtokových baterií.

Přezdívá se jim Pin Floydi, čtyři zakládající členové, chemičtí inženýři Juraj Kosek, Jaromír Pocedič, Jiří Vrána a Petr Mazúr, mají totiž společného mnohem víc než práci.

info Foto Michael Tomeš

„Nejsme moc chemici, jsme docela technici a díváme se na ekonomiku dějů. Také jsme ale hudebníci a mimo práci i přátelé. Někdy nám říkají Pin Floydi,“ vypráví Jiří Vrána, který se ve startupu Pinflow zabývá hlavně byznysovou a obchodní stránkou.

Stejně jako legendární rockovou skupinu Pink Floyd, také vývojářskou „kapelu“ opustil jeden z členů, spoluzakladatel Jan Dundálek se rozhodl jít profesně jiným směrem. Zbývající čtveřice vědců má ale s Pinflow velké cíle.

A jednoho z nich se jim podařilo dosáhnout letos v říjnu, kdy dostali ocenění od Nadačního fondu Neuron za to, jak se jim daří uplatňovat vědu v byznysové sféře.

A tou vědou, která se postupně integruje do komerčního využití, jsou v jejich případě stacionární redoxní průtočné baterie založené na úplně odlišné technologii oproti dosavadní jedničce na trhu, „klasickým“ litihium-iontovým bateriím.

Podle Vrány přitom slibují srovnatelnou cenu a některými vlastnostmi mohou „lithiovkám“ s přehledem konkurovat.

Forbes Digital Premium