Jeho kariéra měla skončit v roce 2004. To, co v životní cestě Toma Forda vypadalo jako zdrcující pád na dno, však ve skutečnosti znamenalo počátek značky, která návrháře vynesla mezi nejprominentnější jména módního průmyslu. Minulý týden z něj navíc udělala jednoho z nejbohatších mužů planety.
Je listopad, rok 2003. Módní dům Gucci právě po zdlouhavých, neúspěšných jednáních oznamuje definitivní odchod svého dlouholetého kreativního ředitele, Thomase Forda. Zpráva, která přichází v závěsu mnoha úspěchů značky a zároveň jen několik měsíců poté, co se Ford stává teprve druhým návrhářem oceněným na takzvaném Walk of Style, obdobě hollywoodského chodníku slávy v módním průmyslu. Zpráva zasahuje nejen módní branži, ale hlavně třiačtyřicetiletého kreativního ředitele samotného.
I o mnoho let později Tom Ford přiznává, že nevěřil, že by ostré neshody mohly dospět až tak daleko, že by z módního domu Gucci odešel. Není totiž nadsázkou říct, že za více než dekádu, co ve firmě působil, se mu z téměř zkrachovalé značky podařilo vytvořit ikonický módní dům, který oblékal i ty největší hollywoodské hvězdy.
Do milánského módního domu Gucci přišel mladý Texasan v roce 1990, těsně před svými třicátými narozeninami. Firma byla v té době v troskách, zatížená rodinnými spory o moc a skandály. Mladý Ford měl v té době za sebou jen několik stáží, jeho matka i babička, které se vždy rády oblékaly, ho však inspirovaly natolik, že věděl, že se chce stát návrhářem.
A s tímto odhodláním se z rodné Ameriky vydal do evropské kolébky stylu a módy. „Věděl jsem, že pokud jsem se někdy měl stát dobrým návrhářem, musel jsem opustit Ameriku. Moje vlastní kultura mě brzdila. V Americe je příliš mnoho nevkusu,“ řekl tehdy v rozhovoru pro deník The New York Times.